Ako zariadenie pre prehrávanie nahrávok tvoriacich audio knihu môžeme okrem mp3 prehrávačov či počítača využiť aj mobilný telefón. Mobilné telefóny disponujú funkciou prehrávania zvukových súborov vo formáte mp3. Audio knihy sú zväčša tvorené zvukovými súbormi v tomto formáte. Stačí zabezpečiť, aby zvolený mobilný telefón bol ovládateľný aj človekom so zrakovým postihnutím a aby bolo možné súbory audio knihy umiestniť do pamäte telefónu.
Prvú podmienku o ovládateľnosti telefónu budeme považovať za splnenú. Predsa každý používa taký telefón, ktorý dokáže sám ovládať. Teda ide o jemu prístupný telefón. A je jedno, či ide o slabozrakého alebo nevidiaceho používateľa. Druhou podmienkou je umiestnenie súborov audio knihy do telefónu a ich následné prehrávanie.
Audio kniha v telefóne s OS Android
Podľa štatistík sú medzi mobilnými telefónmi najviac zastúpené také, ktoré využívajú pre svoj chod operačný systém Android. Mnohí výrobcovia ho viac či menej modifikujú pre svoje účely a tak je jeho vzhľad aj niektorá funkcionalita rôzna v závislosti od výrobcu. Principiálne však ide o dotykový telefón s otvoreným operačným systémom. Tie využívajú pre podporu zrakovo postihnutých používateľov rôzne aplikácie. Najčastejšie ide o Talkback.
Umiestnenie audio knihy do mobilného telefónu
Prvou možnosťou je stiahnutie knihy priamo do telefónu zo stránky m.skn.sk. Jej funkcionalitu sme opísali v článku Zjednodušená stránka SKN nielen pre mobilné telefóny. Do telefónu je uložený archív súborov knihy vo formáte zip. Jeho rozbalenie podporuje buď priamo operačný systém, alebo je potrebné nainštalovať špecializovanú aplikáciu a využiť jej funkcionalitu. Po rozbalení máme k dispozícii zvukové súbory audio knihy vo formáte mp3.
Druhou možnosťou je uloženie archívu zip so súbormi knihy do počítača a jeho rozbalenie v počítači. Nakoniec prenesieme priečinok so zvukovými súbormi knihy do mobilného telefónu prostredníctvom jeho pripojenia k počítaču, napríklad cez USB kábel. Niektorí výrobcovia využívajú pre takýto prenos špecializované aplikácie, ktoré musíme mať nainštalované v počítači. Iní umožňujú takýto prenos priamo prostredníctvom aplikácie na správu priečinkov a súborov – Windows Prieskumník.
Treťou možnosťou by bolo umiestniť priečinok s audio knihou napríklad na online úložisko (cloud). Následne tento priečinok stiahnuť do mobilného telefónu z tohto úložiska.
Prehratie audio knihy
Ak už máme v mobilnom telefóne priečinok so zvukovými súbormi audio knihy, môžeme pristúpiť k prehrávaniu. Vo väčšine prípadov postačí ak poklepeme na prvý súbor v zozname a spustí sa prehrávanie preddefinovaným prehrávačom médií. Ten vo väčšine prípadov po skončení prehrávania súboru prechádza automaticky na ďalší v poradí a spustí jeho prehrávanie. Dostupné sú možnosti na pozastavenie tohto prechodu, prehrávanie v slučke, úpravu hlasitosti, rýchlosti či iných parametrov prehrávania. Množstvo dostupných funkcií závisí od použitého prehrávača médií. Pri prehrávaní môže nastať problém, že stopy sa neprehrávajú v správnom poradí. Na vine môže (a zvyčajne aj je( jedna alebo viacero z nasledujúcich skutočností:
- Skladby sú pomenované tak, že v ich názve nie je uvedené poradie súboru pre prehrávanie. Prehrávač hudby sa spolieha na názov a jeho správne pomenovanie. Napríklad prehráva skladby zoradené abecedne podľa ich názvu.
- Priečinok s audio knihou neobsahuje playlist. Playlist je textový súbor obsahujúci názvy zvukových súborov v poradí, v akom sa majú prehrávať. Prehrávač hudby sa spolieha na existenciu takéhoto playlistu.
- Producent knihy vytvoril playlist, prehrávač hudby sa však spolieha na pomenovanie súborov.
- MP3 súbory môžu obsahovať aj pomenovanie v atribúte, ktorý je súčasťou súboru. Pomenovanie nie je definované a prehrávač hudby sa naň spolieha.
Ako vidíme, ide o rôznorodé problémy. Navyše môže nastať ich rôzny výskyt. Jeden tvorca knihy sa môže spoliehať na playlisty, iný na názvy súborov a iný na vnútornú hodnotu atribútu. Komplikáciou je aj to, keď sa v priebehu fungovania zmení spôsob produkcie. Používateľ sa musí následne prispôsobovať a hľadať riešenie, ktoré mu zabezpečí uspokojivý výsledok. Riešením môže byť využívanie viacerých aplikácií na prehrávanie hudby, či tvorba vlastných playlistov pre jednotlivé knihy.
Audio kniha v telefóne s iOS (iPhone)
Podľa štatistík o celosvetovom používaní iPhone medzi ľuďmi so zrakovým postihnutím ide o jednoznačne najrozšírenejšiu značku. Vďačí za to výbornej implementácii asistenčnej technológie. Aj u nás postupne stúpa podiel používateľov iPhonov medzi zrakovo postihnutými používateľmi. iPhone je dotykový mobilný telefón, v ktorom sa na sprístupnenie obsahu a ovládania využíva čítač Voice Over zabudovaný priamo v iOS.
Umiestnenie audio knihy do mobilného telefónu
Postupy, ako umiestnime zvukové súbory audio knihy do počítača, sú podobné ako pri mobilných telefónoch s operačným systémom Android. Líšia sa iba v ich praktickom prevedení.
Prvou možnosťou je stiahnutie audio knihy priamo z webovej stránky knižnice. Použijeme na to jej zjednodušenú verziu m.skn.sk. Postup práce so stránkou sme opísali v článku Zjednodušená stránka SKN nielen pre mobilné telefóny. Využitím funkcionality stránky stiahneme do cloud úložiska iCloud zip archív so zvukovými súbormi audio knihy. Poklepaním na archív sa súbor rozbalí a v úložisku je vytvorený priečinok so zvukovými súbormi. Ten môžeme prekopírovať do pamäte telefónu, alebo ho môžeme ponechať v iCloud a prehrávať priamo odtiaľ. Takto stiahnutá audio kniha sa zobrazuje medzi súbormi v pamäti telefónu, nie však medzi mediálnymi súbormi v aplikácii Hudba.
Druhou možnosťou je využiť pripojenie telefónu k počítaču. Najskôr uložíme do počítača súbory audio knihy z webovej stránky knižnice. Tie umiestnime do samostatného priečinka. Pre komunikáciu medzi počítačom a iPhone použijeme kábel, ktorý má na jednej strane konektor Lightning a na druhej USB. V počítači musí byť nainštalovaná aplikácia iTunes, ktorá zabezpečí komunikáciu s telefónom po softvérovej stránke. Priečinok s audio knihou umiestnime do priečinka c:\users\náš používateľ\music\itunes\iTunes\iTunes Media\Automaticky pridať do iTunes. Nájdeme ho aj priamo po spustení aplikácie Prieskumník v priečinku Hudba. Ak teda máme splnené všetky uvedené podmienky, telefón je pripojený k počítaču, je spustená aplikácia iTunes a priečinok s audio knihou je na správnom mieste, stačí už len počkať, Kým prebehne automatická synchronizácia. Po dokončení synchronizácie nájdeme priečinok s audio knihou v aplikácii Hudba. Ukončenie synchronizácie je oznámené zvukovým znamením.
Treťou možnosťou, ako dostať audio knihu do iPhone, je prostredníctvom služby iCloud, alebo využitím iného cloudového úložiska. Knihu stiahneme do počítača, priečinok so zvukovými súbormi audio knihy umiestnime na cloudové úložisko a v telefóne ho z tohto úložiska stiahneme.
Prehratie audio knihy
Audio kniha je tvorená zvukovými súbormi, najčastejšie vo formáte mp3. Prehrávanie sa líši od toho, akým spôsobom sme tieto súbory dostali do telefónu. Samozrejme sa tu objavujú aj problémy popísané pri prehrávaní v telefóne s Androidom. Pri využití počítača a synchronizácie obsahu pomocou aplikácie iTunes je obsah priečinka audio knihy dostupný v štandardnej aplikácii na prehrávanie multimediálneho obsahu Hudba. Po jej spustení nájdeme priečinok audio knihy a poklepaním na prvý audio súbor spustíme prehrávanie. Prehrávanie pokračuje po jednotlivých súboroch plynule v abecednom poradí. Audio knihy z SKN knižnice obsahujú aj definíciu playlistu. Ten však nie je v aplikácii Hudba podporovaný. Ak sa nám teda zobrazia zvukové súbory v nesprávnom poradí, napríklad v dôsledku ich pomenovania, musíme na prehrávanie využiť inú aplikáciu a taktiež dostať audio knihu do telefónu iným už popísaným spôsobom.
Ak sme teda audio knihu priamo stiahli do telefónu zo stránky m.skn.sk alebo prostredníctvom niektorého cloudového úložiska, prehrávanie môžeme realizovať priamo z aplikácie Súbory poklepaním na zvukový súbor. Týmto spôsobom je prehraný aktuálny súbor a prehrávanie nepokračuje ďalším v poradí. Pre prehrávanie môžeme využiť aj dodatočne nainštalovanú aplikáciu VLC Media Player. VLC je multimediálny prehrávač, ktorý dokáže prehrávať zvukové aj video súbory z úložiska telefónu alebo aj streamované priamo z internetu, napríklad rozhlasové vysielanie či hudbu. VLC navyše dokáže pracovať aj so súbormi playlistov, ktoré distribuuje SKN spolu s titulmi audio kníh. To umožní prehrávanie obsahu knihy v správnom poradí.
Záverom
Prehrávanie audio kníh zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči je teda možné a aj pohodlne realizovateľné rovnako v mobilných telefónoch s operačným systémom Android ako aj iOS. Pri niektorých Android telefónoch sa môže vyskytnúť situácia, keď je potrebné dlhšie hľadať vhodnú aplikáciu na prehrávanie hudby, či využiť na prenos súborov medzi počítačom a telefónom špecializovanú aplikáciu od výrobcu. Vyskytuje sa to najmä v prípadoch, keď výrobca výrazne prispôsobí prostredie telefónu vlastnou nadstavbou operačného systému. Vhodné a prístupné riešenie je však možné stále nájsť.
Za možnosť pracovať na telefóne iPhone s operačným systémom iOS ďakujeme spoločnosti m:zone.
Uveďte mi postup presne čo mám urobiť aby som mohol počúvať audio knihu. Mám android Samsung. Krok po kroku a kde je zoznam audio kníh ?
Dobrý deň
Knihy nájdete v knižniciach pre nevidiacich ale aj v klasických knihkupectvách ako audioknihy.
Do telefónu ich prenesiete cez počítač podobne ako na USB kľúč.
Pre podrobný postup sa môžete obrátiť napríklad na pracovníkov Únie nevidiacich.