Je každý dostupný telefón prístupný aj pre človeka so zrakovým postihnutím? Najrozšírenejšie sú v súčasnosti dotykové Smart telefóny s operačným systémom Android od rôznych výrobcov a smartfóny so systémom iOS od spoločnosti Apple pod označením iPhone. Tie v štandardnom nastavení ponúkajú dotykové ovládanie reagujúce na každý dotyk a zobrazujú obsah drobnými písmenami. Tento spôsob ovládania a zobrazovania je len ťažko zlučiteľný s obmedzeniami, ktoré so sebou zrakové postihnutie prináša. Preto je nevyhnutné dotykový smartfón upraviť.
Spôsob úpravy závisí od výrobcu a modelu telefónu, operačného systému a stupňa zrakového postihnutia. Úpravy predstavujú konfiguráciu operačného prostredia (iPhone), konfiguráciu operačného prostredia či dodatočne inštalovaných spolupracujúcich aplikácií (zariadenia s OS Android), alebo inštaláciu špeciálneho setu aplikácií čiastočne alebo úplne prekrývajúcich prostredie Androidu.
Smartfón s OS Android
Mobilné telefóny s operačným systémom Android vyrába mnoho rôznych výrobcov. Tieto zariadenia sa vyznačujú vo svojom jadre rovnakým operačným systémom avšak v snahe výrobcov odlíšiť sa od konkurencie modifikujú používateľské prostredie, ale aj pridávajú rôznorodé funkcie. V dôsledku toho neexistuje jeden jednoznačný postup, ako zabezpečiť použiteľnosť zariadenia zrakovo postihnutým človekom. Platí však niekoľko zásad, ktoré je potrebné naplniť:
- Pre slabozrakého používateľa hľadáme v prvom rade vyhovujúcu veľkosť písma. V časti Nastavenia -> Obrazovka … Ak vyhovuje niektorá z veľkostí písma, pozrieme sa ešte na zobrazovanie farieb. Ak nevyhovuje ani jedna z veľkostí písma, orientujeme sa na nástroj Lupa v časti Nastavenie -> Prístupnosť / Dostupnosť / Zjednodušenie ovládania a pod. -> Zrak …
- U slabozrakého používateľa skúšame inverzné zobrazenie farieb v časti Nastavenia -> Obrazovka, alebo iné farebné prispôsobenie v časti Nastavenie -> Zjednodušenie ovládania a pod.
- U slabozrakého používateľa testujeme zvýraznenie označenia položky či zvýraznenie tlačidiel.
- Nastavíme skratku prístupnosti na spustenie a pozastavenie Lupy.
- Nevidiacemu používateľovi spustíme čítač obrazovky. Najčastejšie je to Talkback. Niektoré modely od Samsung majú vstavaný čítač Voice Assistant. Použijeme ten, alebo nainštalujeme Talkback a použijeme ho. Pri prvom spustení odsúhlasíme všetky podmienky.
- Nastavíme skratku prístupnosti na spustenie a pozastavenie Talkback, resp. Voice Assistant (Nastavenie -> Zjednodušenie ovládania / Dostupnosť a pod.).
- Ak používame Voice Assistant, aktualizujeme ho cez Google Play. Aplikáciu nájdeme ako Samsung prevod textu na reč. Pri neaktualizovanej aplikácii nebudeme môcť aktivovať slovenskú rečovú syntézu.
- Ak nie je dostupná Slovenčina v zozname jazykov v časti Prevod textu na reč, doinštalujeme ju prostredníctvom:
- Pri Talkbacku Obchod Google, kde nainštalujeme Google TTS;
- Voice assistant priamo v časti Prevod textu na reč -> Preferovaný nástroj prevodu -> Samsung TTS nastavenia -> Inštalovať hlasové údaje. Telefón musí byť v tejto chvíli pripojený k internetu cez Wi-Fi a musí mať definovaný gmail účet.
- Nastavíme rýchlosť rozprávania.
- Pre použitie rečovej syntézy Google TTS nastavíme detekciu jazyka na konzervatívnu. Nebude sa automaticky rozpoznávať jazyk napríklad na webových stránkach a prepínať sa hlas do tohto jazyka.
- Skontrolujeme a prípadne nastavíme prijímanie hovoru tlačidlami hlasitosti. Aplikácia Telefón -> Nastavenia, alebo nastavenia prístupnosti / dostupnosti / uľahčenie prístupu a pod.
- Nainštalujeme klávesnicu GBoard z Google Play a nastavíme ju ako predvolenú. Výslovnosť syntézy reči je pri tejto klávesnici zreteľnejšia.
- Otestujeme ovládanie aplikácie na prehrávanie hudby s čítačom. Ak je neprístupná, nájdeme a nainštalujeme prístupnú aplikáciu z Google Play, napríklad Hudba od spoločnosti Samsung.
- Ostatné nastavenia súvisia so spôsobom používania telefónu konkrétnym používateľom. Môžeme nastaviť aplikácie Počasie, Mapy, Gmail, sledovanie podcastov, Cestovné poriadky a podobne.
Keďže existuje veľké množstvo výrobcov a modelov mobilných telefónov s Androidom, nie je reálne otestovať všetky z pohľadu prístupnosti pre zrakovo postihnutého používateľa. Stále sa môže stať, že výrobca tak modifikoval svoju nadstavbu, že prístupnosť je nedostatočná.
Smartfón s CORVUSom
Takýto telefón je klasický dotykový smart telefón s dodatočne nainštalovaným setom aplikácií s označením Corvus. Dodatočnou inštaláciou setu vlastných riešení sa čiastočne prekryje prostredie operačného systému Android. Používateľ sa pre väčšinu funkcií stretáva s riešením Corvus, má však možnosť využívať aj vstavané Androidové aplikácie či aplikácie tretích strán nainštalované v telefóne. Corvus je primárne zameraný na nevidiaceho používateľa a v tomto smere je vyvíjaný aj testovaný. Kladie sa dôraz na jednoduchosť a efektívnosť používania, ako aj na dostatočnú paletu funkcií, ktoré svojou ponukou neobmedzujú používateľa pri práci s telefónom. Aj telefón s nainštalovaným Corvusom je potrebné nastaviť tak, aby bola zabezpečená správna funkčnosť.
- Ak je spustený Corvus, nesmie byť spustený iný čítač, napríklad Talkback či Voice Assistant.
- Priamo v Corvuse je funkcia pre kontrolu Android nastavení. Nájdeme ju v Ponuka -> Pomocník – > Kontrola Android nastavení. Po vykonaní kontroly by v správnom nastavení telefón nemal upozorňovať na žiadne nastavenie. Pre vykonanie nastavení priamo nevidiacim používateľom je nevyhnutné mať nastavené automatické spúšťanie čítača po opustení Corvusu – Ponuka -> Nastavenia -> Čítač -> Aktivovať čítač pri opustení Corvus Zapnuté.
- Nastavuje sa: udelenie všetkých povolení pre CORVUS, predvolená domovská obrazovka, predvolená aplikácia na telefonovanie a SMS, predvolená klávesnica a zapnutie GPS. Poklepaním na informáciu sa dostaneme priamo na príslušné nastavenie v Android nastaveniach, kde ho aj uskutočníme.
CORVUS si najlepšie rozumie s modelmi telefónov vybavenými čistým alebo len minimálne upraveným Androidom.
Smartfón s iOS – iPhone
Tento typ mobilného telefónu je vybavený operačným systémom iOS, ktorý je veľmi konzervatívny v možnostiach grafickej úpravy či zmeny celkového dizajnu. Pre zrakovo postihnutého používateľa sú k dispozícii nastavenia v časti Nastavenia -> Prístupnosť -> Zrak. Na tomto mieste je možné spustiť a prispôsobiť vstavanú asistenčnú technológiu.
- Pre slabozrakého používateľa hľadáme optimálnu veľkosť textu zobrazovaného na obrazovke. Ak nevyhovuje žiadna z dostupných veľkostí, používateľ využíva vstavanú Lupu, ktorá zväčšuje celý zobrazovaný obsah displeja vrátane grafiky.
- Ak má používateľ zrakovú diagnózu s poruchami vnímania niektorých farieb, využijeme možnosť komplexného prispôsobenia na základe poznania jeho diagnózy. Nastavenie nájdeme v časti Nastavenia -> Prístupnosť -> Displej a veľkosť textu.
- Nevidiacemu používateľovi spustíme čítač obrazovky Voice Over – Nastavenia -> Prístupnosť -> Voice Over. Pri prvom spustení odsúhlasíme všetky podmienky.
- Nastavíme rýchlosť rozprávania a iné parametre hlasu.
- Vypneme automatické rozpoznávanie jazyka – Nastavenia -> Prístupnosť -> Voice Over -> Reč -> Automatické rozpoznávanie jazyka.
- Skontrolujeme a prípadne nastavíme skratku prístupnosti – Nastavenia -> Prístupnosť -> Skratka prístupnosti tak, aby sa spúšťal a pozastavoval Voice Over.
- Ďalšie nastavenia súvisia s preferenciami používateľa a využívanými funkciami aplikácií.
Záver
Ak dostaneme do ruky Smartfón s Androidom alebo iOS, je takmer isté, že ho bude vedieť používať aj zrakovo postihnutý človek. Stačí ho dobre nastaviť.
Za možnosť pracovať na telefóne iPhone s operačným systémom iOS ďakujeme spoločnosti m:zone.
Okomentujte ako prví