Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

SuperBrain alebo NIIRA, čo lepšie indikuje prekážky pred vami

Vývoj rôznych zariadení na pomoc nevidiacim s orientáciou v priestore beží vo svete už dlhšiu dobu. Predstavíme si dve z nich, ktoré sa snažia priniesť uľahčenie pri samostatnom pohybe nevidiacim ľuďom v interiéri aj exteriéri.

Eyesynth NIIRA identifikuje prekážky

Španielska spoločnosť EyeSynth vyvinula inteligentné okuliare NIIRA. Zariadenie poskytuje zvukový obraz o priestore pred človekom alebo panoramatický obraz o priestore v jeho okolí. Umožňuje detegovať priestorové prekážky vzdialené v rozsahu od 1 do 5 metrov v rôznych výškach. Dokážeme tak zachytiť konáre stromov, markízy, či rôzne iné prekážky včas pred ich priblížením.

Zariadenie pozostáva z okuliarového rámu, ktorý obsahuje laserový projektor pre snímanie okolia, a zo základnej jednotky pripojenej káblom k okuliarom. Informácia je prezentovaná šírením zvuku prostredníctvom kostí. Ramienka okuliarov sa opierajú o kosti za uchom a o lícne kosti. Informácia je subjektívne vnímaná ako šum. Šum oznamuje polohu prekážky a jeho intenzita, vzdialenosť. Ak je ticho, cesta je voľná. Laserový projektor umožňuje snímanie priestoru aj v tme. Môžeme sa tak pohybovať bez obáv z toho, či je dostatok svetla pre kameru.

Zariadenie disponuje základnou jednotkou, v ktorej je sústredená elektronika a výpočtový výkon potrebný pre úlohy, ktoré sú na NIIRA kladené. Zariadenie má možnosť pripojenia k wifi sieti. V tomto móde vyhľadáva aktualizácie, poskytované výrobcom, a inštaluje ich. Výborné výsledky dosahuje aj vďaka implementácii umelej inteligencie.

NIIRA beží na batérie, aby sme mali voľnosť pohybu. Prevádzka na batérie sa blíži k 10 hodinám a tak poskytuje dostatok energie na pohyb v priestore.

Podľa vyjadrenia výrobcu je zariadenie určené skôr do interiéru. V súčasnosti je dostupný predaj iba v Španielsku. V prípade záujmu z iných krajín je potrebné kontaktovať spoločnosť EyeSynth formulárom, ktorý sa zobrazí pri pokuse o nákup. Výrobca ponúka 30 dní na vyskúšanie s garanciou vrátenia peňazí.

webová stránka zariadenia EyeSynth NIIRA

Superbrain, hmatom oznamuje čo je pred nami

Estónska spoločnosť 7Sense už 15 rokov pracuje na zariadení SuperBrain, ktoré hmatom sprostredkuje prítomnosť ľudí, objektov, ale aj rôzne iné prekážky pred nevidiacim človekom.

Zariadenie SuperBrain má formu náhlavnej súpravy fungujúcej autonómne bez nutnosti prepojenia s počítačom, mobilným telefónom, alebo inou súčasťou zariadenia. Umožňuje nepretržitú prevádzku na batérie počas troch hodín a následne potrebuje hodinu na doplnenie energie.

Celá funkčná časť je umiestnená v prednej časti a dotýka sa čela. Zvyšok náhlavnej súpravy tvorí rám a je taktiež určený na vyvažovanie a zabezpečenie čo najpohodlnejšieho nosenia.

V prednej časti je umiestnená kamera snímajúca priestor pred človekom. Obraz je spracovávaný a používateľovi je sprostredkovaná len tá informácia, ktorá zodpovedá režimu v ktorom zariadenie aktuálne pracuje. Napríklad, ak je v režime identifikácie ľudí, tak sa sprostredkuje iba informácia o počte a polohe ľudí ako aj o ich vzdialenosti. V režime identifikácie prekážok indikuje prekážky a tým aj voľný priestor pred nami.

Sprostredkovanie prebieha hmatovými senzormi na vnútornej strane dotýkajúcej sa čela. Ide o vysúvateľné piny (podobne ako pri hmatovom displeji, jednotlivé piny tvoriace brailovú bunku). Tieto sa dotýkajú pokožky čela a tým indikujú, že sa v danom mieste nachádza človek alebo predmet. Sila prítlaku odzrkadľuje vzdialenosť.

Vyskúšali sme dané zariadenie a je rýchlo a silne návykové. Dáva orientácii v priestore iný rozmer, ktorý nevidiaci ľudia nemajú možnosť vnímať.

Spoločnosť 7Sense pracuje na zmenšení rozmerov zariadenia a tak sa stane ešte pohodlnejšie a nenápadnejšie na nosenie.

web stránka spoločnosti 7Sense

Záverom

Obidve zariadenia umožňujú nevidiacemu človeku vnímať priestor spôsobom, ktorý je mu nedostupný. Je to možno spôsob ako rozšíriť vnímanie priestoru a dodať ešte viac nezávislosti a samostatnosti v pohybe.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.