Učíte sa Braillovo písmo, alebo sa v ňom chcete zdokonaliť? Neviete, čo to je a chcete si vyskúšať písanie Braillom? Rozšírte si čítač obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access) o doplnok Emulátor brailovej klávesnice a môžete písať na klasickej klávesnici ako na Pichtovom mechanickom písacom stroji na Braillovo písmo.
Stiahnutie a inštalácia
Doplnok Emulátor brailovej klávesnice stiahneme z webovej stránky pre doplnky NVDA. Inštalácia je štandardná a nevyžaduje si žiadne špecifické postupy či nastavenia. Po nainštalovaní a reštarte NVDA môžeme doplnok hneď používať.
Nastavenia doplnku nájdeme v dialógu Nastavenia ako samostatnú sekciu s názvom PC keyboard Braille input. Nájdeme tu možnosť spustenia písania jednou rukou, čítanie napísaných znakov či čas odozvy v milisekundách.
Ako to funguje
- Písanie brailom spustíme klávesovou skratkou NVDA key+0.
- Rovnakým spôsobom vypneme používanie brailovej klávesnice.
Spustenie aj ukončenie používania brailovej jklávesnice je čítačom oznámené. Vysloví sa oznam v anglickom jazyku o povolení /enabled) a zakázaní (disabled) brailovej klávesnice.
Doplnok umožňuje písanie oboma rukami, alebo zvlášť ľavou alebo pravou rukou. Konfiguráciu nájdeme v Nastaveniach NVDA PC keyboard Braille input.
Písanie dvoma rukami funguje nasledovne:
- Brailove body 1, 2 a 3 píšeme písmenami f, d a s.
- Brailove body 4, 5 a 6 píšeme písmenami j, k a l.
- Bod 7 je písmeno a.
- Bod 8 je písmeno ô.
- Medzera je medzerník.
- Nový riadok je Enter a znaky mažeme Backspace.
- Napísané znaky sú ale nemusia byť čítané.
V popise doplnku sa neuvádza podpora slovenského jazyka. Napriek tomu je však podporovaný. Diakritické znaky píše klávesnica bez najmenších problémov. Nie je potrebné prepínať sa medzi nainštalovanými klávesnicami.
Názor k článku:
Podľa mňa tento doplnok čerpá funkcie a zápis zo skratiek pre braillovské riadky a braillovské tabuľky. Odskúšal som tento doplnok pre istotu aj s inými vstupnými tabuľkami a funguje to. Samozrejme, neskúšal som cudzie jazyky, kde sa používajú iné písmená, ktoré nemajú alfabetický zápis. Znamená to, že aj Ruština, či Gréčtina môžu fungovať dobre. Napriek tomu neviem, ako s týmto doplnkom by fungovala Arabčina, Čínština, alebo Kórejčina. A to ešte nehovoriac o Japončine, kde sa používajú tri zápisy naraz (Hiragana, Katakana, Kandži). Doplnok občas používam pri písaní v Slovenčine.