Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Trénujeme Braillovo písmo s čítačom NVDA

Učíte sa Braillovo písmo, alebo sa v ňom chcete zdokonaliť? Neviete, čo to je a chcete si vyskúšať písanie Braillom? Rozšírte si čítač obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access) o doplnok Emulátor brailovej klávesnice a môžete písať na klasickej klávesnici ako na Pichtovom mechanickom písacom stroji na Braillovo písmo.

Stiahnutie a inštalácia

Doplnok Emulátor brailovej klávesnice stiahneme z webovej stránky pre doplnky NVDA. Inštalácia je štandardná a nevyžaduje si žiadne špecifické postupy či nastavenia. Po nainštalovaní a reštarte NVDA môžeme doplnok hneď používať.

Nastavenia doplnku nájdeme v dialógu Nastavenia ako samostatnú sekciu s názvom PC keyboard Braille input. Nájdeme tu možnosť spustenia písania jednou rukou, čítanie napísaných znakov či čas odozvy v milisekundách.

Ako to funguje

 • Písanie brailom spustíme klávesovou skratkou NVDA key+0.
 • Rovnakým spôsobom vypneme používanie brailovej klávesnice.

Spustenie aj ukončenie používania brailovej jklávesnice je čítačom oznámené. Vysloví sa oznam v anglickom jazyku o povolení /enabled) a zakázaní (disabled) brailovej klávesnice.

Doplnok umožňuje písanie oboma rukami, alebo zvlášť ľavou alebo pravou rukou. Konfiguráciu nájdeme v Nastaveniach NVDA PC keyboard Braille input.

Písanie dvoma rukami funguje nasledovne:

 • Brailove body 1, 2 a 3 píšeme písmenami f, d a s.
 • Brailove body 4, 5 a 6 píšeme písmenami j, k a l.
 • Bod 7 je písmeno a.
 • Bod 8 je písmeno ô.
 • Medzera je medzerník.
 • Nový riadok je Enter a znaky mažeme Backspace.
 • Napísané znaky sú ale nemusia byť čítané.

V popise doplnku sa neuvádza podpora slovenského jazyka. Napriek tomu je však podporovaný. Diakritické znaky píše klávesnica bez najmenších problémov. Nie je potrebné prepínať sa medzi nainštalovanými klávesnicami.

Jeden komentár

 1. Marco Oros
  Marco Oros 26. júla 2022

  Názor k článku:
  Podľa mňa tento doplnok čerpá funkcie a zápis zo skratiek pre braillovské riadky a braillovské tabuľky. Odskúšal som tento doplnok pre istotu aj s inými vstupnými tabuľkami a funguje to. Samozrejme, neskúšal som cudzie jazyky, kde sa používajú iné písmená, ktoré nemajú alfabetický zápis. Znamená to, že aj Ruština, či Gréčtina môžu fungovať dobre. Napriek tomu neviem, ako s týmto doplnkom by fungovala Arabčina, Čínština, alebo Kórejčina. A to ešte nehovoriac o Japončine, kde sa používajú tri zápisy naraz (Hiragana, Katakana, Kandži). Doplnok občas používam pri písaní v Slovenčine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.