Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Windows 11: inovácia systému s asistenčnými technológiami

Microsoft už niekoľko týždňov ponúka inováciu na nový Windows 11. Počítače, ktoré sú vhodné a pripravené na inováciu, postupne dostávajú informáciu do nástroja Windows Update. Informácia sa následne zobrazuje v pravom dolnom rohu na systémovom paneli. Proces inovácie je nenáročný na asistenciu používateľa. Je potrebné splniť niekoľko podmienok:

 1. počítač musí mať cca 30GB voľného miesta vo svojom úložnom priestore. Toľko miesta si inovácia zobrala v našom prípade. V procese inovácie dôjde k zálohovaniu súčasného stavu systému a potrebné je miesto aj na inštalačné súbory novej verzie.
 2. Pred inštaláciou skontrolujeme technické požiadavky, ktoré sú kladené na počítač. Tie skontrolujeme priamo z dialógu Nastavenia > Windows Update, kde sa nachádza na to určené tlačidlo. Po jeho aktivovaní sme presmerovaní na webovú stránku informujúcu o vlastnostiach nového systému. Nájdeme a potvrdíme tlačidlo alebo odkaz na stiahnutie nástroja Windows PC Health Check. Po stiahnutí a inštalácii ho spustíme. Nástroj vykoná kontrolu a v prípade priaznivého výsledku umožní inštaláciu.
 3. Ak máme operačný systém Windows 10 Home, musíme byť prihlásený vo svojom Microsoft konte. Prihlásenie do Microsoft konta je podľa nás vhodné, aj keď nie nevyhnutné, aj v prípade Windows 10 Professional.
 4. Skontrolujeme a v prípade nastavenia zrušíme nastavenie pozastavujúce aktualizácie v Nastavenie > Windows Update / Aktualizácie systému Windows.
 5. Inštaláciu spustíme z Nastavenia > Windows Update / Aktualizácie systému Windows kde potvrdíme tlačidlo Prevziať a inštalovať. Spustí sa proces preberania inštalačného súboru. Následne prebehne inštalácia počas bežnej prevádzky systému. V poslednom kroku (po reštarte) beží inštalácia pred samotným spustením systému. Sťahovanie je závislé od rýchlosti pripojenia k internetu. Inštalácia počas prevádzky závisí od výkonu a zaťaženia počítača. Posledný krok závisí od výkonu počítača. U nás trval celý proces cca 4 hodiny. Mali sme počítač s Intel iCore 7, 8GB RAM, 256GB SSD a 1Gb internetovým pripojením.
 6. Po dokončení inštalácie sme sa prihlásili ako obyčajne.

Po inovácii

Pri testovaní stavu po inovácii sme nezistili žiadne nefunkčné aplikácie. Všetko sa javí funkčné a pripravené na použitie. Otestovali sme bežné aplikácie MS Office, Audacity, internetové prehliadače, rôzne komunikačné aplikácie a iné.

Ako to zvládli asistenčné technológie

Pred inováciou sme mali na počítači nainštalované: JAWS 2021, ZOOMTEXT 2021, Fusion 2021 a NVDA 2021.3.1. Všetky ostali plne funkčné a nezaznamenali sme žiadne problémi pri spúšťaní či ich behu.

Záver

Inovácia na Windows 11 nemusí byť pre nás žiadnym strašiakom. Ak nám ju počítač ponúkne, mali by sme to zvládnuť bez problémov počas inovácie a aj po nej.

Upgrade na nový operačný systém Windows 11 | Microsoft Všetko o Windows 11 (DOPLNENÉ k 5. 12.) | TOUCHIT

Jeden komentár

 1. Miloš
  Miloš 15. marca 2022

  Upgradoval se, prosím, někomu už notepad.exe z verze 10 na 11? Mně dokonce během práce – v otevřeném dokumentu. Problém – nedá se vyhledávat, Ctrl+F zapíšete znak a ještě tuším to dovolí dát enter a pak to okamžitě spadne – vždycky. Pokusy o obnovení přes program Acropnis vyšly nazmar. Udělal jsem to dvakrát na dvou zálohách – nejnovějších. Notepad.exe 10 se sice vrátil, ale jen na chvíli – viz zkušenost výše.
  Pro nevidomé je v notepadu 11 ještě jedna zrada – Ctrl+F – už nejde o dialogové okno, ale o panel, který sedí nahoře pod menu, nedá se s ním pohnout, možná někdy, až bude umět hledat textové řetězce, tak nalezený zakryje. Jinak vypadá nastavení parametrů hledání v maximalizovaném okně, jinak v obnoveném. A není to tak jednoduché jako když to bylo dialogové okno. Opravdu lahůdka.
  Výhodou je, ženotepa umí zobrazovat a mohou se do něho vkládat smajlůíky a podobné blbosti. Především pracuje s Unicode.
  Zakázat aktuializace Windows nepomůže, nový notepad proudí z MicrosoftStore a to nezakážete, nebo alespoň já nevím jak.
  Kdyby měl někdo řešení, jak se dostat ke starému po léta dobrému notepadu 10 (nakopírování starého notepad.exe nejde – navíc je na více místech), dejte vědět. Díky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.