Tentokrát ponúkame tip na aplikáciu WinSCP, ktorú mnohé softvérové recenzie predstavujú najmä ako vydareného FTP a SSH klienta. Vedeli ste však, že po nainštalovaní a spustení tohto FTP nástroja ho môžeme jedinou klávesovou skratkou premeniť na pokročilého správcu súborov? V rozhraní tohto správcu súborov dostupnými klávesovými skratkami je možné nielen pohodlne kopírovať a presúvať súbory medzi rôznymi miestnymi adresármi, ale aj vykonávať s nimi ďalšie úkony, ako premenovávať, odstraňovať, kopírovať do schránky ich názov a cestu, vytvárať odkazy a mnoho viac. Ak vás upútavka na tohto zadarmo dostupného správcu súborov zaujala a chceli by ste si ho vyskúšať, potom čítajte ďalej.
Stiahnutie a inštalácia
Aktuálne najnovšie dostupnú verziu nájdeme na jeho oficiálnej stránke winscp.net.
WinSCP je lokalizovaný do mnohých jazykov, medzi ktorými nechýba ani slovenčina. Dôkazom toho je aj sprievodca inštaláciou lokalizovaný v slovenčine, ktorý sa zobrazí ihneď po kliknutí na stiahnutý .exe súbor.
- V prvom okne inštalátora máme možnosť určiť, či chceme program nainštalovať pre všetkých používateľov alebo iba pre naše užívateľské konto.
- V ďalšom kroku si inštalátor vyžiada súhlas s licenčnými podmienkami.
- V treťom kroku vyberáme typ inštalácie, ponecháme na typickej.
- V štvrtom kroku inštalátora môžeme nastaviť rozhranie programu. Defaultne je prednastavené na rozhraní Total Comandera.
- V nasledovnom okne tlačidlom Inštalovať spúšťame proces inštalácie.
- V poslednom okne inštalátora máme možnosť zvoliť, či sa program automaticky spustí po dokončení inštalácie. A nechýba tu ani voľba na spustenie domovskej stránky programu.
Prvé spustenie
Po prvom spustení programu nás privíta prihlasovací dialóg požadujúci prístupové údaje k FTP účtu. V úvodnej časti článku sme spomínali klávesovú skratku na zmenu prostredia z FTP klienta na správcu súborov. Spomínanú skratku ukrýva kláves Escape. Po spustení WinSCP a následnom stlačení Escape sa zbavíme prihlasovacej obrazovky na pripojenie k FTP účtom. Po tomto kroku sa ocitneme v rozhraní správcu súborov.
Trvalé vypnutie prihlasovacej obrazovky
Ak WinSCP budeme chcieť používať najmä iba na správu súborov v našich lokálnych počítačoch, potom trvalé vypnutie prihlasovacej obrazovky k FTP nám prinesie niekoľko užitočných benefitov. Nielenže po každom spustení nebudeme musieť stláčať kláves Escape, ale aj spustenie programu bude omnoho rýchlejšie.
- Klávesovou skratkou Ctrl + Alt + p si privoláme nastavenia programu.
- V stromovom zobrazení jednotlivých nastavení prejdeme dolnou šípkou na kategóriu Okno.
- V kategórii okno klávesom Tab prejdeme na voľbu zodpovedajúcu za zobrazenie prihlasovacieho dialógu a odčiarkneme ju.
- Na záver tlačidlom OK nastavenie uložíme.
Po týchto krokoch sa WinSCP spustí už bez prihlasovacej obrazovky.
Klávesové skratky na pohyb po súboroch a priečinkoch
Na požadovaný súbor prejdeme buď šípkami, alebo počiatočným písmenom.
Na prechod do nadradeného priečinka slúži kláves Backspace.
Do domovského priečinka sa dostaneme skratkou Ctrl + h.
Poznámka: Domovským priečinkom sa myslí priečinok Dokumenty.
Na presun do koreňového priečinka je určená skratka Ctrl + ň.
Poznámka: Koreňovým priečinkom sa myslí Lokálny disk C.
Alt + ľavá, alebo pravá šípka: Vykonajú krok späť, alebo krok vpred v histórii prehliadania.
Prechádzanie medzi lokálnou a ďalšími diskovými oblasťami
Okrem Lokálneho disku C máme aj iné diskové oblasti, ku ktorým často pristupujeme. Pri každom zapojení napríklad USB kľúča alebo iného pamäťového zariadenia nám v systéme pribudne ďalšia disková oblasť. Pri používaní programu WinSCP na prechod medzi diskovými oblasťami slúži skratka Alt + F1.
Po zadaní tejto skratky pravou alebo ľavou šípkou môžeme prechádzať dostupnými diskovými oblasťami alebo pre rýchlejší výber použijeme písmeno pod ktorým je oblasť dostupná. Napríklad, ak chceme prejsť na lokálny disk D, potom po zadaní skratky Alt + F1 stlačíme písmeno D.
Vylepšený spôsob označovania
Predstavme si situáciu, že by sme potrebovali na jedenkrát označiť a skopírovať, preniesť, alebo odstrániť viac súborov, ktoré za sebou nenasledujú. V prostredí Windows Prieskumníka by sme museli počas vytvárania takéhoto zoznamu stále držať kláves Control, šípkami prechádzať po súboroch a u každého požadovaného súboru stláčať Medzerník. Samozrejme, kláves Control by sme mohli uvoľniť až vtedy, keď by sme mali výber dokončený.
U programu WinSCP si takýto výber vytvoríme bez nutnosti stáleho držania klávesu Control. Jednoducho, šípkami vyhľadáme požadovaný súbor, medzerníkom ho označíme a po označení opäť šípkami nájdeme ďalší súbor, ktorý potrebujeme pridať do zoznamu označených súborov. Ak sa šípkou vrátime k už označenému súboru, nemusíme sa báť, že si ho nechtiac od značíme. Pri každom súbore NVDA oznamuje stav jeho označenia.
Skratky pre kopírovanie, prenášanie, vytváranie a odstraňovanie
Pri kopírovaní alebo prenášaní program využíva funkcionalitu Windows schránky s jej dobre známymi skratkami Ctrl + C, Ctrl + X a Ctrl + V. Klávesové skratky F5 a F6 umožňujúce kopírovanie a prenášanie fungujú iba ak sme cez FTP pripojený k vzdialenému priečinku na serveri.
Naopak, skratky F7 a F8 fungujú rovnako bez ohľadu na to, či sme alebo nie sme pripojení k FTP.
F7: Vyvolá dialóg pre vytvorenie priečinka.
Shift + F4: Vyvolá dialóg pre vytvorenie nového textového dokumentu.
Poznámka: V dialógu vytvorenia okrem názvu súboru je potrebné zadať aj príponu – mojdokument.txt.
F8: Vyvolá dialóg pre odstránenie označeného priečinka alebo súboru.
F2: Vyvolá dialóg na premenovanie.
F9: Vyvolá dialógové okno s vlastnosťami.
Ctrl + O: Zobrazí dialóg pre správu záložiek.
Ctrl + Alt + H: Zobrazí / skryje skryté súbory.
Ako na okamžité kopírovanie ciest priečinkov alebo súborov do schránky
Občas môže nastať situácia, keď si budeme potrebovať skopírovať cestu súboru alebo priečinka do schránky. Uložená cesta napríklad k súboru v schránke príde vhod najmä pri vyhľadávacích dialógoch, kde na miesto prehľadávania iba skratkou Ctrl + v vložíme cestu k súboru a skratkou Alt + O potvrdíme jeho výber.
Ctrl +Alt+ C: Skopíruje úplnú cestu súboru do schránky.
Ctrl + U: Skopíruje cestu priečinka, v ktorom sa práve nachádzame.
Ctrl + Shift + C: Skopíruje názov práve vybratého súboru.
Tip: Ak by sme potrebovali do schránky skopírovať názvy priečinkov a súborov adresára, v ktorom sa práve nachádzame, potom najprv skratkou Ctrl + A všetko označíme a následne použijeme skratku Ctrl + Shift + C. Na záver nezabúdajme obsah schránky vložiť do textového dokumentu. Takýmto jednoduchým postupom si vytvoríme napríklad hudobný zoznam.
Kontextové menu s vlastnými používateľskými príkazmi
Spomedzi všetkých funkcií a nástrojov, ktorými program disponuje, je asi najzaujímavejšia práve funkcia pre pridávanie a správu vlastných používateľských príkazov. Táto funkcia umožňuje používateľom prispôsobiť si kontextové menu do slova na mieru. Vďaka tomu k niektorým funkciám zabudovaným v kontextovom menu môžeme pristupovať iba zadaním klávesovej skratky bez nutnosti jeho vyvolania, použitia kurzorových šípiek a potvrdenia Enterom. Pre lepšie pochopenie opäť použijeme praktický príklad z prostredia Windows Prieskumníka.
Predstavme si situáciu, že sme v rozhraní Windows Prieskumníka a práve sa nachádzame na nejakom priečinku s hudobnými súbormi. Ak by sme tieto hudobné súbory chceli prehrať napríklad prehrávačom VLC, potom by sme museli najprv vyvolať kontextové menu, v ňom dolnou alebo hornou šípkou prejsť na položku pre prehratie v programe VLC media player a Enterom ju potvrdiť. Až po týchto krokoch by sa spustilo prehrávanie vo VLC.
V rozhraní WinSCP Nebude treba vyvolať žiadne kontextové menu, žiadne kurzorové šípky a ani stláčať Enter. Jediné, čo musíme urobiť za účelom prehratia vo VLC, je to, že počiatočným písmenom alebo šípkami vyhľadáme požadovaný priečinok s hudbou a po jeho nájdení zadáme vlastnú klávesovú skratku a prehrávanie bude okamžite spustené. Ak vás táto ponuka zaujala, tu je postup:
- Opäť skratkou Ctrl + Alt + p vojdeme do nastavení programu.
- V stromovej štruktúre jednotlivých nastavení prejdeme do sekcie Príkazy.
- Klávesom Tab prejdeme na tlačidlo Pridať a aktivujeme ho.
- V zobrazenom dialógu pridania v prvom edit poli zadáme pomenovanie pre tento príkaz. Príklad: Spusti vo VLC.
- V dialógu pridania v druhom edit poli zadáme vzor cesty k požadovanému programu. V našom príklade to bude:
„C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe“ „!“ - Typ príkazu zo vzdialeného zmeníme na lokálny
- Voľbu použitia na priečinky taktiež začiarkneme. Umožní nám spúšťať príkaz z nadradených priečinkov.
- Naopak, voľbu „Vykonať rekurzívne“ ponecháme odčiarknutú!
- V poslednej položke pre výber klávesovej skratky si šípkami v zozname dostupných skratiek zvolíme požadovanú skratku a tlačidlom OK uložíme konfiguráciu príkazu.
Po uložení sa ocitneme v zozname existujúcich príkazov. V tomto rozhraní ich môžeme upravovať, odstraňovať alebo pridávať ďalšie. Aby sa nám celá konfigurácia uložila, nezabudnime po pridaní príkazu použiť tlačidlo OK.
Kde v kontextovom menu programu WinSCP nájdeme môj príkaz na spustenie prehrávania?
Príkaz na spustenie prehrávania, ktorý sme si práve vytvorili, nájdeme v kontextovom menu v podponuke Používateľské príkazy pre súbor. Pamätajme si, že ak sme k spúšťaču nastavili aj klávesovú skratku, potom kontextové menu na jeho spustenie nepotrebujeme. Na záver ešte dodáme, že ak by sme potrebovali použiť ďalšie funkcie z kontextového menu Windows prieskumníka bez pridávania ďalších príkazov, stačí v kontextovom menu programu použiť voľbu Systémové menu.
Díky, za dobrý tip a zároveň i za podrobný návod pro použití.