Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Ako nastaviť neskoršie odoslanie správy v emailovej aplikácii Mozilla Thunderbird

Rôzne emailove služby, ako napríklad GMail od spoločnosti Google, už dlhšiu dobu ponúkajú svojim používateľom možnosť nastaviť neskoršie odoslanie správy, teda nie hneď po jej napísaní.

Pri používaní lokálneho emailového klienta Mozilla Thunderbird táto funkcia nie je dostupná priamo v základnej výbave aplikácie. Aby sme mohli takúto funkciu využívať, je potrebné nainštalovať doplnok pre Thunderbird. Doplnok, ktorý umožní naplánovať neskoršie odoslanie napísanej správy, sa volá Send Later. Aktuálne je dostupná verzia kompatibilná až do verzie Thunderbirdu 110.

Inštalácia doplnku Send Later

Doplnok Send Later stiahneme z odkazu stiahnúť Send Later potvrdením odkazu Download now. Inštalačný súbor sa uloží do aktuálne predvoleného priečinka pre ukladanie súborov z internetu, internetového prehliadača, v ktorom aktuálne pracujeme.

Inštaláciu vykonáme priamo z prostredia aplikácie Thunderbird.

  • v aplikácii Thunderbir z hlavnej ponuky Nástroje (Tools) Správcu doplnkov (Addons manager).
  • Potvrdíme rozbaľovacie tlačidlo Nástroje pre všetky doplnky (Tools for all addons) – stláčaním Shift+tabulátor. Šípkou dole nájdeme a potvrdíme položku Inštalovať rozšírenie zo súboru (Install addons from file).
  • Zobrazí sa dialóg na vyhľadanie a výber súboru z počítača. Nájdeme a potvrdíme súbor, ktorý sme stiahli pre doplnok Send Later.
  • Potvrdíme inštaláciu stlačením Alt+a. Pravdepodobne budeme musieť najprv prejsť na druhú kartu (Ctrl+tab).
  • Nakoniec potvrdíme oznam o inštalácii – potvrdíme tlačidlo OK.
  • Reštartujeme Thunderbird.

Ako používať Send Later

Rozšírenie Send Later nie je nejako zvlášť viditeľné v menu Thunderbirdu. Jeho funkcionalita sa prejaví pri odosielaní napísanej správy. Naďalej ostala funkčná klávesová skratka pre okamžité odoslanie správy – Ctrl+Enter. Ak však chceme aby sa správa odoslala neskôr alebo v nami určenom dátume a čase, použijeme skratku Ctrl+Shift+Enter. Pred samotným odoslaním správy sa zobrazí dialóg, v ktorom máme možnosť definovať dátum a čas, kedy sa má správa odoslať.

Send Later má prednastavené oneskorenie odoslania na 5 minút. Ak nám to vyhovuje, jednoducho potvrdíme enterom prvú položku, ktorú čítač prečíta. Ide o údaj v editačnom poli oznamujúci prednastavené oneskorenie odoslania správy. Ak však chceme definovať iný čas alebo aj iný deň, prechádzame jednotlivé možnosti tabulátorom a štandardným spôsobom nastavíme požadované hodnoty. Nastavenie pre správu potvrdíme Enterom v editačnom poli s údajom o dátume a čase odoslania správy. Správa sa odošle do priečinka Drafts (Rozpísané) a v príslušnom čase je automaticky odoslaná. Nastavenie pre správu môžeme uložiť aj potvrdením tlačidla Put in Outbox a následným potvrdením správy s možnosťou zobrazenia kontrolnej otázky pred finálnym odoslaním.

Pre odoslanie musí byť Thunderbird aktívny.

Rozhranie doplnku Send later je v anglickom jazyku. Ide však o niekoľko jednoduchých slov, ktoré by nemali robiť nikomu problém.

Záverom

Rozšírenie Send later je užitočné, najmä ak vybavujeme správy v čase, ktorý nechceme, aby figuroval ako čas odpovede. Napríklad v noci alebo cez víkendy. Doplnok je plne prístupný pre obsluhu z klávesnice s pomocou čítača obrazovky.

Test sme realizovali a Send Later naďalej používame s čítačom NVDA 2022.3, JAWS 2022, Thunderbird 109 a Windows 11.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.