Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Ako nastaviť Thunderbird 115 pre používateľov s čítačom obrazovky

Aktualizácia populárnej aplikácie pre prácu s elektronickou poštou Thunderbird na verziu 115 priniesla zmenu dizajnu a tiež menšie či väčšie vrásky na čele používateľov s čítačom obrazovky.

Autori doplnili zopár panelov, tlačidiel a iných prvkov, ktorými sa snažia priblížiť dizajnom k aplikácii Gmail. To však robí Thunderbird náročnejším na orientáciu bez zraku.

Aby tých vrások bolo čo najmenej, vykonáme nasledujúce nastavenia, ktoré priblížia vzhľad aplikácie čo najbližšie k predchádzajúcim verziám.

  • Postupne vypneme zobrazovanie niekoľkých panelov: Hlavná ponuka > Zobraziť > Panely nástrojov > panel Ponuka (vhodné iba pre nevidiacich používateľov, pre slabozrakých ponecháme zapnuté), Rýchly filter, Panel miesta, Stavový riadok. Pri odčiarknutí každej položky sa musíme nanovo vrátiť do Hlavnej ponuky stlačením ľavého Altu, keďže sa ponuka zatvorí. Položky odčiarkujeme stlačením klávesu Enter.
  • Vypneme zobrazovanie tlačidiel nad tabuľkou zoznamu správ. Hlavná ponuka > Zobraziť > Rozmiestnenie > Hlavička zoznamu správ.
  • Vypneme zobrazovanie panela s náhľadom správy. Hlavná ponuka > Zobraziť > Rozmiestnenie > Panel správy, alebo stlačíme F8.
  • Vypneme zobrazovanie hlavičky panela priečinkov. Hlavná ponuka > Zobraziť > Priečinky > Hlavička panela priečinkov.
  • Pre jednotlivé priečinky (Doručená pošta, ale aj ďalšie, ktoré používame) vypneme zobrazovanie vlákien. Hlavná ponuka > Zobraziť > Usporiadanie > Klasické usporiadanie. Toto nastavenie musíme vykonať pre každý priečinok, ktorý používame a kde nastavenie chceme vypnúť.
  • Skontrolujeme a prípadne nastavíme zobrazovanie Predvoleného spôsobu pre Panel priečinkov: Nastavíme kurzor na Panel priečinkov, čítač vysloví názov položky a „stromové zobrazenie“. Stlačením Shift+tab sa dostaneme na tlačidlo Hlavná ponuka, ktoré rozbalíme medzerníkom alebo enterom. Šípkou dole prechádzame položky a ak nie je označená položka Predvolené rozloženie, označíme ju klávesom Enter.
  • Môžeme nastaviť, aby sa prílohy vo formáte pdf nezobrazovali primárne v Thunderbirde ale v nami preferovanej aplikácii, typicky Adobe Acrobat Reader. Hlavná ponuka > Nástroje > Nastavenia. V sekcii Všeobecné, ktorá je aktívna hneď po otvorení nastavení, prejdeme tabulátorom na Súbory a prílohy. Ide o v tabuľke zobrazené údaje s možnosťou definovania predvolenej akcie. Nájdeme položku „Portable document format, zobraziť v aplikácii Thunderbird“. Šípkami hore alebo dole nájdeme „použiť Adobe Acrobat“. Nastavenia zatvoríme pomocou Ctrl+W.

Týmito nastaveniami obmedzíme na najmenšiu mieru zobrazovanie rôznych panelov a tlačidiel. Aj napriek tomu ich však ostane zobrazených viac ako v predchádzajúcich verziách. Pre urýchlenie navigácie odporúčame používať kláves F6 a Shift+F6 v opačnom smere.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.