Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Aplikácie, na ktorých fičím: Michaela Dlhá

V tretej časti nášho seriálu sa s nami podelí o aplikácie, na ktorých fičí, Michaela Dlhá. Najprv ale krátke predstavenie:

Pracujem ako prepisovateľka zvukového záznamu do textu. Zatiaľ okrem práce sa aktívne nevenujem ničomu konkrétnemu okrem čítania a skúmania technologických noviniek nielen pre zrakovo znevýhodnených ľudí. To je ale prakticky zatiaľ len záľuba. Okrem toho ma baví počúvať hudbu, obľúbený štýl nemám. Vypočujem si vážnu hudbu, ľudovú a aj klasický pop, muzikálové skladby, rock. Obľúbené knihy mám 3 a to Harryho Pottera. Ja viem, je to zvláštne, ale stále ma to baví čítať. Potom Školák Kája Mařík. Je to detská kniha zo začiatku 20. storočia. Oslovila ma najmä tým, že nie je z dnešnej doby a je veľmi naivná a čistá. No a potom sériu od J. D. Robb Eva Dallas a to sú kriminálne príbehy z blízkej budúcnosti, z polovice 21. storočia. Vyšetrovateľka tam pracuje s technológiami, ktoré sú už dnes takmer všetky reálne a dostupné.

Michaela používa Samsung Galaxy J7 2017 s Androidom vo verzii 9 a TalkBackom, v núdzovom prípade Voice assistantom.

Microsoft Outlook

Správa elektronickej pošty je u mňa v poslednom čase samostatná kapitola. Veľmi dlho som používala Gmail, ktorý mi aj vyhovoval. Zvládol všetko, čo som od e-mailovej aplikácie vyžadovala — pripojenie niekoľkých poštových kont, efektívne triedenie e-mailov, pomerne dobré odlíšenie nevyžiadanej od vyžiadanej pošty. Lenže od istého času mi prestali na Gmaili fungovať upozornenia. Preto som sa rozhodla, že otestujem aj iné aplikácie, aby som zistila, či existuje aj iná konkurenčná, ktorá by mi vyhovovala.

Používala som natívnu aplikáciu od Samsungu, ktorá je takisto veľmi prístupná, takisto si viete synchronizovať viac kont. Lenže tu bol zasa problém, že pri používaní TalkBacku mi aplikácia padla. Nedávno som prešla na Outlook od spoločnosti Microsoft. Ten v počítači nepoužívam vzhľadom na to, že sa mi zdal príliš zložitý na to, čo od mailového klienta potrebujem. No skúsila som ho na telefóne s Androidom a asi pri ňom aj zostanem.

Aplikácia je bez problémov prístupná. Nestretla som sa ani počas prihlasovania, ani počas nastavovania so žiadnymi problémami. Je klasicky dostupná v Obchode Play pre Android a taktiež v Appstore pre zariadenia so systémom iOS. Dajú sa do nej pridať kontá rôznych poskytovateľov a prepínať sa medzi nimi. Komu by to nevyhovovalo, môže si celú poštu zlúčiť do jedného priečinka s doručenou poštou a budú mu tam chodiť všetky e-maily zo všetkých pripojených kont.

Písanie e-mailov je štandardné, dobre prístupné. Ak má používateľ viac kont, dá sa vybrať predvolená e-mailová adresa pre odosielanie a pri písaní e-mailu to aj jednoducho zmeniť. Ďalej je možné nastaviť si napríklad oznámenia pre každé konto zvlášť, priamo z aplikácie si zobraziť kalendár, e-maily rôzne triediť, mazať, presúvať alebo v nich vyhľadávať.

Veľmi užitočnou funkciou, ktorú som si v iných aplikáciách nevšimla, je režim nerušiť. Nachádza sa po otvorení navigačnej tably takmer úplne v pravom hornom rohu. Keď ho zapnete, tak klasicky nebudete napríklad pri práci obťažovaní upozorneniami na nové e-maily.

Envision AI a Eye-D Pro

Tieto dve aplikácie som spojila, pretože principiálne robia to isté, len trošku inak. Sú to aplikácie na rozpoznávanie textu, obrázkov  buď z tlačenej predlohy, alebo objektov vo vašom okolí. Okrem toho každá ponúka ešte ďalšie originálne funkcie. Obidve sú platené.

Eye-D Pro

Aplikácia je plne prístupná, ale je v angličtine. Po jej spustení sa nám priamo zobrazia jej všetky funkcie. Obsahuje prístupný fotoaparát, vie určiť polohu, kde sa nachádzate. Mňa to tradične umiestňuje o dom vedľa, no na základnú orientáciu to postačí. Ďalej umožňuje nájsť podľa kategórií miesta vo vašom okolí — lekárne, obchody, reštaurácie a podobne. Mala by rozpoznávať objekty na obrázkoch. No najpodstatnejšou funkciou pre mňa je rozpoznanie textu z tlačenej predlohy. Funguje to tak, že si vyfotíte predlohu s textom, aplikácia ju spracuje a následne prečíta. Používam to najmä na čítanie papierovej pošty. Jediným problémom je, že aplikácia vás neupozorní na to, že nemáte celú predlohu v zábere. Preto sa môže stať, že vyfotíte iba časť textu, čo nie je vždy žiaduce.

Za aplikáciu som jednorazovo zaplatila 8 eur a je štandardne dostupná v Obchode Play pre zariadenia s Androidom a aj pre iOS.

Envision AI

Je ešte o niečo pokročilejší ako Eye-D Pro. Používateľské prostredie je v angličtine, ale chvalabohu, na rozpoznávanie inojazyčných textov to nemá vplyv. Ponuka funkcií je natoľko široká, že si zasluhuje zvlášť recenziu. Dokáže popísať scénu, detegovať farby, skenovať čiarové kódy (čo mne mimochodom nefungovalo). Ďalej je možné čítať text v reálnom čase, vyfotiť a dať si rozpoznať dokument a podobne.

Aplikáciu používam najmä kvôli funkcii čítania textu v reálnom čase. Čiže do záberu fotoaparátu umiestnim objekt s textom, aplikácia ho nasníma a ihneď číta. Využívam to najčastejšie v situácii, keď potrebujem prečítať nejaké hlásenie na monitore počítača, ktoré mi NVDA nechce prečítať. Prípadne, keď na nejakých povedzme liekoch nie je označenie v Braillovom písme. A takisto keď potrebujem zistiť hoci len príchuť jogurtu. Užitočnou funkciou je tiež nasnímanie a prečítanie dokumentu. Rozdiel oproti Eye-D Pro je v tom, že Envision AI vás upozorní, že predloha sa nenachádza celá v zábere, čo je pre úplne nevidiacich používateľov výhodnejšie. Vzhľadom na to, že mám zvyšky zraku, oceňujem aj možnosť spustiť si zväčšovacie sklo, ktoré z môjho pohľadu funguje veľmi spoľahlivo, čo sa zaostrovania a zväčšenia textu týka. Ak sú zhoršené svetelné podmienky a Envision nevie dobre rozpoznať text, môžete si zapnúť osvetlenie predlohy.

Čo sa týka presnosti spracovania textu z dokumentu, tak sa mi viac osvedčilo Eye-D Pro. Pri čítaní v reálnom čase Envision AI pre mňa nemá konkurenciu.

Aplikácia je dostupná na 14 dní zadarmo, ale potom je potrebné vybrať si nejakú formu predplatného. K dispozícii je mesačné (2 €), ročné (19,90 €) a doživotné (99,90 €). Je dostupná ako pre systém Android, tak aj pre iOS.

Samsung HealthKalorické tabuľky

Takisto dve aplikácie, ktoré spolu súvisia. Jednou výhodou na celej tejto „koronasituácii“ je to, že som sa viac začala starať o to, čo jem. Takisto vzhľadom na to, že sa v tomto čase dlho nedalo nikde chodiť von, začala som aj cvičiť. Preto som chcela aplikácie, ktoré by ma nejako motivovali a usmernili.

Samsung Health je natívna aplikácia, ktorú obsahujú mobilné telefóny od Samsungu. Je úplne prístupná a slúži na monitorovanie všetkého možného:

  • Pohybovej aktivity — počet krokov, prejdená vzdialenosť
  • Dĺžka aktivity a spálené kalórie
  • Cvičenie — môžete si vybrať druh cvičenia a telefón vám odmeria dĺžku, ak používate aj nejaký náramok ako ja, tak aj intenzitu cvičenia, plus samozrejme spálené kalórie
  • Môžete si tu, ak chcete, monitorovať aj pitný režim, zapisovať jedlá a strážiť si príjem, hmotnosť, spánok, prípadne pre ženy ponúka jednoduché zaznamenávanie periódy.

Kalorické tabuľky slúžia primárne na zapisovanie si jedálnička a monitorovanie nutričných hodnôt, ktoré za deň prijmete. Myslím, že je vhodná najmä pre začiatočníkov, kým sa naučíte, čo približne ktorá potravina obsahuje a koľko toho môžete zjesť, aby ste si ustrážili výdaj a príjem energie. Aplikácia je na 90 percent prístupná. Viete si v nej nastaviť rôzne ciele — schudnúť, nabrať svalovú hmotu, udržať sa v dobrej kondícii, cieľovú hmotnosť. Ďalej si viete zapisovať jedlá, vyhľadávať si nutričné zloženie potravín. Čo je veľmi užitočná funkcia, tak aplikácia obsahuje čítačku čiarových kódov, ktorá naozaj funguje. Takto viete zistiť, čo práve držíte v ruke a takisto výživové hodnoty danej potraviny. Veľmi to uľahčuje orientáciu v potravinách a zapisovanie do prehľadu. Bolo by výborné, keby tak spoľahlivo fungovala čítačka aj v aplikácii Envision.

Kalorické tabuľky sú primárne zadarmo, ale aplikácia obsahuje reklamy. Dá sa aj predplatiť, potom to na rok vychádza okolo 18 eur. V platenej verzii zmiznú reklamy a ponúka väčšie možnosti analýzy vášho jedálnička. Nie je to všeliek, ale môže to pomôcť pri sebamotivácii.

Cloudové úložiská

Používam aplikácie na správu súborov v cloudových úložiskách. Cloud môžeme definovať ako priestor na internete, kde môžete ukladať všetky druhy informácií vrátane fotografií, hudby, dokumentov a videí a podobne. Výhodou je, že sa môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek dostať k svojim dátam. Jedinou podmienkou je pripojenie na internet.

Tieto aplikácie teda slúžia na to, aby ste sa aj z telefónu dostali k súborom v úložisku Dropbox a OneDrive od Microsoftu bez nutnosti navštíviť ich webové rozhranie.

Dropbox

Aplikácia je úplne prístupná, ale v angličtine. Po prihlásení takmer celú obrazovku telefónu zaberajú priečinky a súbory, ktoré si môžeme zobraziť buď ako dlaždice, alebo ako zoznam. Ja používam zoznam. Potom vedľa každého priečinka / súboru je tlačidlo, po stlačení ktorého sa zobrazia všetky možnosti, ktoré s daným objektom môžeme urobiť, čiže napríklad skopírovať jeho odkaz, keď niekomu chceme umožniť prístup k súboru. Alebo zdieľať, riadiť prístup k súboru, označiť, premenovať alebo kopírovať. Tieto všetky akcie je možné urobiť aj s viacerými súbormi naraz. Takisto je možné veľmi jednoducho do Dropboxu súbory nahrať cez tlačidlo v spodnej časti obrazovky. Aplikácia tiež obsahuje menu, v ktorom si môžeme meniť niektoré jej nastavenia.

Aplikácia je zadarmo. Dropbox ponúka takisto ukladací priestor primárne zadarmo, ale len 2 gigabajty. Ak by ste potrebovali viac, treba si priplatiť.

OneDrive

Aplikácia je tentoraz v slovenčine a princíp fungovania aj usporiadania súborov je v podstate rovnaký ako pri Dropboxe. Po prihlásení sa máme prístup k priečinkom a súborom, ktoré sa v úložisku nachádzajú. Vedľa každého objektu je takisto tlačidlo, po stlačení ktorého sa ukážu možnosti, čo sa so súborom dá robiť. Vieme doň jednoducho pridávať súbory, v uložených priečinkoch a súboroch vyhľadávať, prípadne si ich zobraziť v rôznych kategóriách. Okrem toho obsahuje tlačidlo skenovať, pomocou ktorého vieme vyfotiť obrázok alebo dokument, ktorý sa uloží priamo do úložiska.

OneDrive ponúka ukladací priestor 5 gigabajtov zadarmo, ak potrebujeme viac, treba si taktiež priplatiť.

Záver

Aplikácií, ktoré používam, je, prirodzene, oveľa viac. Ale buď sú natoľko známe, že sa o nich neoplatí písať, alebo sú pre mňa natoľko neznáme, že o nich neviem dosť, aby som o nich písala. Tie v tomto článku nie sú úplne neznáme. No určite stojí zato sa nad nimi aspoň zamyslieť a vyskúšať ich.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.