Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Aplikácie, na ktorých fičím – Peter Vágner

Pokračujeme v našom seriáli. Inšpiratívni ľudia so zrakovým postihnutím sa s nami podelia o to, aké aplikácie majú na plochách svojich mobilných telefónov. Predstavíme vám aplikácie, ktoré im pomáhajú nevzdávať sa svojich cieľov, uplatniť sa vo vysnívanom povolaní alebo im každodenne uľahčujú či spestrujú život. Dnes nahliadneme do telefónu Petra Vágnera.

Kde pracuješ/povolanie? Pracujem na oddelení prevádzky informačných technológií pre Mesto Banská Bystrica. Na starosti mám prvú líniu Help desku pre svojích netechnicky zameraných kolegov a tiež správu niektorých služieb vrátane Active directory, Microsoft Azure, Office 365 a pod.

Na čom všetkom ešte okrem svojej práce robíš? V minulosti som prispel do vývoja aplikačného setu pre mobilné telefóny Corvus a v tomto sa chystám pokračovať aj v nasledujúcom období. Podmienky pre spoluprácu máme s kolegami nastavené veľmi dobre. Tiež mám niekoľko otvorených vzťahov z minulosti, z ktorých mi ostala starostlivosť a administrácia rôznych riešení. Najčastejšie robím správu serverov s operačným systémom linux a starám sa o typický stack webhostingových služieb: web server, databáza, email, antispam a príbuzné.

Aké máš hobby? Mám rád rôzne voľnočasové aktivity, motiváciou ale pre mňa je oveľa častejšie možnosť stráviť príjemné chvíle s priateľmi než aktivita samotná. Ďalšia vec, vďaka ktorej vznikol aj tento môj zoznam odporúčaných aplikácií, je moja veľmi silná preferencia otvoreným open-source riešeniam. Je to taká drobná záľuba, že podľa nálady skúšam rôzne aplikácie, debatujem s ľuďmi, ojedinele posielam návrhy a drobné zmeny. Naposledy som sa na pár večerov veľmi príjemne zabavil s autorom aplikácie FairEmail, bolo to na prelome rokov 2019 a 2020.

Tvoja obľúbená kniha? Mám rád detektívky a ešte aj teraz knihy pre mládež. Autory ako Robert Ludlum, Lincoln & Child, Dominik Dán, ďalej knihy o Harry Potterovi, knihy o dračom jazdcovi Eragonovi od Christopher Paolini a tiež jazdcov v čase od Alex Scarrow.

Tvoja obľúbená hudba? Od malička mám rád tanečnú hudbu typu dance, trance. Zasekol som sa v tom štýle do dnes, tak že mám tiež prirodzene rád hudbu 90-tych rokov minulého storočia. Z iných žánrov mám vytipované buď konkrétne skladby alebo konkrétnych interpretov. Poznáte pieseň Na jednu notečku od Karla Kryla?

Aký máš telefón? Teraz mám telefón Nokia 6 (2017). Chcem si kúpiť nejaký lacnejší, no stále užitočný telefón, pokukujem po značkách ako Xiaomi, Oukitel, Leeco a pod.

Akú asistenčnú technológiu a syntézu reči v telefóne používaš? Používam Corvus, Commentary screen reader a syntézu reči eSpeak.

Aplikácie

Aria2App F-Droid Google play

Je to wrapper k binárke Aria2. Analógia utility wget, ktorú možno používate z príkazového riadku. Umožňuje sťahovanie súborov z HTTP, FTP, bittorrent, možnosť premenovať, nadväzovať prerušené sťahovanie a pod. Používam to zriedkavo, ale hodí sa hlavne na cestách, keď chcem silou-mocou niečo stiahnuť a nie je dobrý mobilný signál. Nie je preložená do slovenčiny, má občas nejaké nepopísané tlačidlá.

Audio Recorder F-droid Google play

Aplikácií na nahrávanie zvuku existuje obrovské množstvo. Túto mám rád hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Umožňuje nahrávať mono alebo stereo podľa zariadenia, tiež prepínať zdroje zvuku a dokonca vie nahrávať aj z bluetooth mikrofónu.
  • Podporuje nahrávanie v rôznych formátoch: wav, flac, opus, ogg, mp3.
  • Je ju možné nastaviť ako predvolenú aplikáciu určenú na nahrávanie zvuku, z aplikácií typu Riot, FairEmail teda môžem priamo spustiť nahrávanie zvuku vo formáte, ktorý mám nastavený v tomto nahrávači.
  • Je komplet prístupná a preložená do slovenčiny.
  • Je open-source a nevyžaduje nadbytočné oprávnenia.
  • Nevýhodou je, že zatiaľ nedokáže spoľahlivo nahrávať pri zamknutej obrazovke a okrem tlačidla v notifikačnej lište alebo na uzamknutej obrazovke nemá možnosti na rýchle spustenie nahrávania odkiaľkoľvek zo systému.

Call Recorder Domovská stránka

Aj aplikácií určených na nahrávanie zvuku existuje množstvo, tu je ale veľmi veľmi ťažké vybrať takú, ktorá naozaj funguje. Z dlhodobého hľadiska som si odskúšal, že táto aplikácia je aj veľmi bohatá na funkcie aj neustále vo vývoji už asi od roku 2011. Podporuje rôzne spôsoby nahrávania a rôzne zariadenia. Jedná sa o platenú aplikáciu, ale v trial verzii je možné vyskúšať s konkrétnym telefónom, aby ste nekupovali mačku vo vreci. Okrem klasického nahrávania hovorov umožňuje nahraté hovory rôzne triediť, konvertovať do iného formátu, nahrať na Dropbox, webdav, príp. nejaké iné vzdialené úložisko. Je preložená do slovenčiny a dostatočne prístupná, kde-tu sú nejaké nepopísané tlačidlá.

Conversations F-Droid Google play

XMPP Jabber klient pre Android. Je veľmi dobre prístupný a zväčša preložený do slovenčiny. Na F-Droid je zdarma, cez Google play stojí 2,39 €.

DAVx⁵ F-Droid Google play Domovská stránka

Synchronizácia kontaktov, kalendárov a úloh s caldav / carddav kompatibilným serverom typu nextcloud a pod. Ja používam, aby som nemusel všetky svoje kontakty zdieľať s veľkým bratom Google. Je veľmi dobre prístupný, preložený do slovenčiny. Aplikácia sa používa len na úvodné nastavenie, inak synchronizácia beží na pozadí. Na F-Droid je zdarma, cez Google play stojí 3,99 €.

F-Droid F-Droid.org

Je alternatívny katalóg aplikácií pre android. Ponúka len bezplatné free a open source aplikácie. Povedal by som, že je to skôr otázka filozofie než reálna potreba, pretože väčšina užitočných aplikácií je dostupná aj cez Google play. Dosť dobre prístupný a preložený do slovenčiny.

FairEmail F-Droid Google play Domovská stránka

Asi najlepší emailový klient pre Android, aký som zatiaľ vyskúšal. Podporuje konverzácie, v zozname správ stačí na prechod z jednej na druhú správu jedno švihnutie, v zozname správ sú implementované tzv. accessibility actions, implementuje vlastné zobrazenie obsahu správ a webview používa len ako fallback v zobrazení na celú obrazovku, umožňuje prijímať pozvánky na udalosti kalendára, upozorňuje na podvodné správy, umožňuje priamo v okne s písaním správy priložiť audio nahrávku, umožňuje šifrovanie GPG alebo s/mime, pre mňa stačí free and open-source verzia, existuje ale možnosť autora podporiť a získať tak nejaké vlastnosti naviac. Je veľmi dobre prístupný, nie je preložený do slovenčiny, odporúčam prečítať web a hlavne siahodlhé FAQ.

FreeOTP+ F-Droid Google play

Je to free a opensource aplikácia užitočná na uchovávanie tokenov pre dvoj faktorové overenie pre rôzne služby. Používam len sporadicky, ale je dobré vedieť, že podporuje import export, nie je od žiadneho veľkého brata, nie je preložená do slovenčiny ale s prístupnosťou som nezaznamenal problémy.

Markor F-Droid Google play Domovská stránka

Textový editor a poznámkový blok pre android pracujúci s textovými súbormi. Zapáči sa tým, ktorí si radi píšu poznámky ale aj dlhšie texty v čistom texte. Ja na písanie používam soft braille keyboard. Aj v spolupráci so soft braille keyboard dobre funguje automatické dopĺňanie markdown syntakse napr. odrážky v zoznamoch a podobne. Prístupný je aj panel nástrojov. Obsahuje šablóny rôzneho obsahu napr. články na blogu, prezentácie, recepty a pod. Nevyužívam to na plno, ale veľmi sa mi to páči a myslím si, že tento spôsob práce je dobrý. Používam ho vždy, keď si chcem niečo zapísať, pretože súbor na rýchle poznámky je vždy otvorený a po opustení aplikácie sa aj sám uloží, teda sa nie je potrebné o nič starať. Nie je preložený do slovenčiny, je veľmi dobre prístupný. Navrhujem prečítať domovskú stránku aj nejaké články na blogu, ak ťa zaujme.

NewPipe F-Droid Domovská stránka

Alternatívny Youtube klient. Nie je potrebné sa na Youtube prihlasovať Google účtom ako to robí pôvodná aplikácia od Google, umožňuje vyhľadávať videá, sledovať kanály, vytvárať playlisty, všetko lokálne na telefóne bez potreby prihlásenia. Okrem videa dokáže tiež prehrávať len zvuk na pozadí, čo sa náramne hodí na šetrenie mobilných dát obzvlášť keď video vo väčšine prípadov ani nepotrebujeme. Umožňuje tiež sťahovať video alebo len zvuk do telefónu na pozeranie neskôr. Je dostatočne prístupný, hoci má mnohé nepomenované tlačidlá. Je preložený do slovenčiny.

Open Camera F-Droid Google play

Free a open source fotoaparát s prístupnou funkciou detekcia tváre. Aplikácia je veľmi dobre prístupná, až na to, že detekcia tváre nefunguje s Commentary screenreaderom, s Corvusom áno.

Privacy Browser F-Droid Google play Domovská stránka

Ja stále používam pripravovaný Firefox Nightly známy tiež ako Fenix, no toto je bez pochyby veľmi dobrý alternatívny prehliadač so spústou unikátnych funkcií a povedal by som až prehnanou kontrolou nad súkromím pri prezeraní webu. Umožňuje povoliť / zakázať javascript, cookies a ďalšie vlastnosti pre každý web zvlášť. Je veľmi dobre prístupný a nie je preložený do slovenčiny. Na F-Droid je zdarma, na Google play stojí buď 1 € alebo zobrazuje reklamu.

RadioDroid F-Droid Google play

Prehrávač a katalóg rádio staníc v jednom. Je to taká open-source analógia napr. k tunein radio, navyše má však pár unikátnych funkcií typu možnosť nahrávať, budík, časovač automatického vypnutia, možnosť prehrávať pomocou MPD namiesto zariadenia. Je veľmi dobre prístupný a preložený do slovenčiny.

RiotX F-Droid Google play

Je to matrix.org komunikátor ďalšej generácie. Tiež by som povedal, že kým matrix protokol nevytlačí XMPP alebo nepriláka masovejšie viac ľudí, je to skôr filozofická než praktická vecička. Ak už nič iné, hodí sa aspoň na premostenie do iných sietí napr. ja používam ako náhradu za IRC a telegram klienta v jednom. Je z časti preložený do slovenčiny a veľmi dobre prístupný až na pár drobných prehreškov. Webový klient riot.im/ je tiež pomerne dobre prístupný.

Seafile F-droid Google play

Klient cloudového úložiska Seafile. Je to analógia napr. ku dropboxu s tým, že Seafile server si môžete spustiť a rozbehnúť na vlastnom serveri. Pre windows existuje aplikácia seadrive, ktorá umožní úložisko servera seafile pripojiť ako vzdialený disk. Nie je preložený do slovenčiny, je dobre prístupný, až na pár nepopísaných tlačidiel.

SMS Backup+ F-Droid Google play

Neskutočne užitočná aplikácia určená na zálohu SMS a histórie hovorov. Dokáže zálohovať aj obnoviť správy SMS do IMAP priečinka na servery. Ja to používam už roky a viem si zálohovať a obnoviť zo zálohy všetky údaje napr. po výmene telefónu. Je veľmi dobre prístupný a zväčša preložený do slovenčiny.

Transistor F-droid Google play

Krásne jednoduchá aplikácia na prehrávanie streamov. Neobsahuje žiaden katalóg staníc, umožňuje si ale uložiť vlastné stanice. Ja prevažne používam túto aplikáciu na počúvanie obľúbených staníc a radio droid na vyhľadávanie, prezeranie alebo na nahrávanie. Je plne prístupná a preložená do slovenčiny.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.