Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

BlindShell Classic, tlačidlový telefón s hlasovým výstupom

V závere roku 2018 sa na náš trh dostal mobilný telefón s hlasovým výstupom a tlačidlovou klávesnicou s klasickým usporiadaním kláves, na aké sme boli zvyknutí pri starších a stále populárnych modeloch od fínskej značky Nokia. Telefón bol do slovenského jazyka lokalizovaný v roku 2018 a tak ho môžu využívať už aj zrakovo postihnutí ľudia zo Slovenska. Telefón disponuje nedotykovým displejom, ktorý zobrazuje dostupné funkcie a informácie v aplikáciách, napríklad položky v zozname kontaktov či text SMS správy. Na displeji sú výrazne a dostatočne kontrastne zobrazované jednotlivé textové či obrázkové informácie. Aj slabozraký používateľ môže vnímať zobrazovaný obsah zrakom. Všetky funkcie a zobrazovaný text sú zároveň čítané hlasom. Ozvučenie telefónu je výborné a nestane sa, aby sa používateľ dostal do situácie, v ktorej telefón ostane ticho. Ozvučenie nie je možné vypnúť. Výrobca zvolil pre farbu rozhrania tmavé (čierne) pozadie a biele písmo s výraznými ikonami. Telefón na prednej strane obsahuje displej a pod ním sa nachádzajú dobre hmatateľné tlačidlá. Klávesnica obsahuje tlačidlá pre jednotlivé číslice, hviezdičku a mriežku. Nad nimi v strede sú umiestnené navigačné smerové tlačidlá s potvrdzujúcim tlačidlom v strede. Naľavo sa nachádza tlačidlo pre prijatie hovoru alebo tlačidlo OK – zelený telefón, a napravo tlačidlo pre ukončenie hovoru alebo krok späť – červený telefón. Nad tlačidlom OK nájdeme tlačidlo na zníženie hlasitosti, nad tlačidlom Späť zase tlačidlo na zvýšenie hlasitosti. Na hornej strane sa nachádza konektor pre pripojenie napájacieho kábla adaptéra typu Micro USB. Na dolnej hrane nájdeme konektor pre pripojenie slúchadiel s klasickým 3,5 mm jackom. Na zadnej strane je umiestnený fotoaparát a reproduktor. Sim kartu vložíme do telefónu po odobratí zadného krytu a vybratí batérie. Telefón zapneme dlhším pridržaním tlačidla Späť. Telefón sa prihlási zavibrovaním a po krátkom čase aj zvukovou odozvou. Štart je rýchly a do niekoľkých sekúnd môžeme telefón používať. Vypnutie telefónu vykonáme prostredníctvom základnej ponuky, v ktorej nájdeme a potvrdíme voľbu vypnúť telefón. Mobilný telefón prechádza po krátkej nečinnosti do úsporného režimu. Z tohto režimu sa prebudí stlačením navigačných tlačidiel či tlačidiel OK alebo Späť. Telefón disponuje základnou ponukou funkcií. Orientujeme sa v nej orientačnými tlačidlami smerom doľava a doprava. Voľbu alebo vstup do ponuky či funkcie potvrdíme stredovým potvrdzovacím tlačidlom. Základná ponuka obsahuje položky:

 • Volanie – telefonovanie kontaktom zo zoznamu či priamo zadávaným telefónnym číslam;
 • Správy – posielanie, čítanie a správa SMS;
 • Kontakty – správa kontaktov;
 • Ďalšie aplikácie – vstup do ponuky ďalších aplikácií, ktorými disponuje mobilný telefón. Tie sú rozdelené do jednotlivých kategórií a podkategórií nasledovne:
  • Príslušenstvo – obsahuje aplikácie Budík, Minútnik, Kalkulačka, Poznámky, Diktafón, Kalendár a Počasie;
  • Email – čítanie a správa elektronickej pošty pre zadefinovaný emailový účet;
  • Média – obsahuje aplikácie Prehrávač hudby, Internetové rádio, FM rádio a Čítačka kníh;
  • Pomôcky – obsahuje aplikácie Indikátor farieb, Poloha a Označovanie objektov;
 • Nastavenia – možnosti nastavenia zvukov, klávesnice, displeja, sietí, nastavenie času a dátumu a aktualizácia softvéru telefónu;
 • Informácie o stave – údaje o aktuálnom dátume, stave wifi, sile mobilného telefónneho signálu, stave batérie a stave bluetooth;
 • Manuál – krátky popis jednotlivých funkcií telefónu;
 • Zmeškané udalosti – prehľad zmeškaných hovorov a prijatých správ;
 • Vypnutie telefónu – vypne telefón.

Telefón obsahuje niekoľko štandardných aplikácií, ako aj niekoľko aplikácií, ktoré sa nachádzajú a využívajú iba v zariadeniach určených pre zrakovo postihnutých používateľov. Tie si bližšie popíšeme.

Indikátor farieb

Aplikácia je určená na identifikáciu farieb. Po spustení nasmerujeme objektív fotoaparátu na predmet, ktorého farbu chceme zistiť. Neprikladáme objektív priamo na povrch predmetu tak, ako je to nevyhnutné pri zariadeniach na identifikáciu farieb, napríklad Colortest. Vedľa objektívu fotoaparátu sa rozsvieti osvetľovacia dióda, ktorá osvetlí miesto snímané objektívom. Telefón oznámi rozpoznanú farbu po stlačení stredového potvrdzovacieho tlačidla. Identifikácia je podľa našich testov veľmi nepresná a nie je možné sa podľa nej riadiť ani orientačne. Aplikáciu ukončíme stlačením tlačidla Späť.

Poloha

Aplikácia je určená na zistenie aktuálnej polohy na základe využitia systému GPS. Presnosť zamerania závisí od toho, či sme v budove alebo na otvorenom priestranstve. V budove je určenie polohy menej presné. Po spustení aplikácie dochádza k automatickému určeniu polohy. Tento proces si vyžiada niekoľko sekúnd. Po dokončení procesu je oznámená zistená poloha formou vzdialenosti od zobrazenej adresy. Ďalšie informácie zobrazíme stlačením tlačidiel na orientáciu doľava alebo doprava. Naše testy v interiéri vykazovali presnosť určenia polohy na adresy od aktuálnej polohy na stovky metrov. Aplikácia nás upozornila na nepresnosť poskytovaného výsledku a odporučila nám ako máme postupovať, aby sa výsledok zlepšil. Aplikáciu ukončíme stlačením tlačidla Späť.

Označovanie objektov

Aplikácia spolupracuje s nálepkami, ktoré nalepíme na objekty a priradíme k ním hlasovú nahrávku. Po zameraní nálepky sa nahrávka prehrá. Aplikácia umožňuje pridávanie a správu nahrávok priradených k nálepkám. Nálepky nie sú súčasťou dodávky telefónu a je potrebné ich zakúpiť osobitne u predajcu telefónu.

Štandardné aplikácie

Aplikácie Budík, Kalendár, Diktafón, Kalkulačka, Minútnik, Poznámky a Počasie nájdeme v skupine Príslušenstvo. Tieto aplikácie majú upravený dizajn a ich ovládanie je prispôsobené jednoduchej obsluhe prostredníctvom klávesnice. Samozrejmosťou je dobrá čitateľnosť zobrazovaných informácií.

Mediálne aplikácie

V skupine Média nájdeme aplikácie na prehrávanie hudby z úložiska telefónu alebo z SD karty, ktorú do telefónu vložíme dodatočne. Nájdeme tu aplikáciu na prehrávanie internetových rádií, ktorá vyžaduje, aby bol telefón pripojený k sieti wifi a k internetu. Ďalšou aplikáciou je Počúvanie FM rádia. Táto aplikácia vyžaduje, aby boli pripojené slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa na príjem FM signálu. Zaujímavou aplikáciou je Čítačka kníh. Je určená na čítanie zvukových alebo textových kníh. Aby aplikácia zistila, že máme v telefóne audio knihu alebo knihu v textovom súbore, kniha musí byť umiestnená v priečinku blindshell/books. V tomto priečinku môžeme mať viac titulov, pričom každý bude v samostatnom priečinku či podpriečinku.

Hlasové zadávanie textu

Telefón podporuje prevod reči na text, teda hlasové diktovanie textov. Funkcia je dostupná, ak je telefón pripojený k internetu cez wifi alebo mobilnú sieť. Diktovať text môžeme v miestach, kde sa očakáva zadanie textu. Ide napríklad o textovú SMS správu, poznámku a iné. Ak sa nachádzame na mieste, kde je možné zadať text, pridržíme jedno z tlačidiel zníženia alebo zvýšenia hlasitosti, kým sa ozve krátke zvukové znamenie. Telefón sa prepne do režimu počúvania. Všetko, čo povieme, bude následne preložené do textovej podoby a postupne sa zobrazí aj na displeji telefónu. Pre ukončenie diktovania stlačíme potvrdzujúce tlačidlo v strede medzi smerovými tlačidlami. Ak rozpoznávanie reči nie je dostupné, telefón oznámi „Chyba siete“.

Ovládanie hlasom

Telefón podporuje ovládanie hlasom. Vyslovené hlasové povely sa premietnu do presunu medzi funkciami či vo vykonaní príslušnej funkcie. Aby sme mohli zadať povel, stlačíme a pridržíme jedno z tlačidiel zníženia alebo zvýšenia hlasitosti. Telefón zareaguje a oznámi, že po zaznení pípnutia budeme môcť vysloviť povel. Následne zaznie krátke pípnutie. Po vyslovení povelu je vykonaná daná funkcia. Napríklad povel „Nová SMS správa“ nás presunie v menu telefónu do časti Správy a môžeme sa ďalej pohybovať v ponuke. Hlasom sa dajú zadať príkazy na spustenie funkcií z ponuky telefónu. Ak príkaz nie je rozpoznaný, telefón oznámi, že nerozumel príkazu.

Aktualizácia

Výrobca telefónu ponúka aktualizáciu operačného systému telefónu formou online pripojenia. Mobilný telefón pripojíme k sieti wifi a následne necháme skontrolovať dostupnosť aktualizácie. Po kladnej odpovedi prejdeme na voľbu stiahnuť a po stiahnutí necháme aktualizáciu nainštalovať. O priebehu aktualizácie a inštalácie sme informovaní. Počas inštalácie nás sprevádzal základný hlas eSpeak a tak sme mali možnosť porovnať príjemne znejúci zabudovaný hlasový výstup v štandardnom režime so strojovým administrátorským.

Záver

Mobilný telefón BlindShell Classic môže byť dobrou voľbou pre používateľov, ktorí očakávajú od telefónu základné funkcie, jednoduché a spoľahlivé ovládanie, rozhranie vhodné aj pre slabozrakých používateľov a celkovú nenáročnosť obsluhy.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.