Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Emoji, emoticony, piktogramy či veselé obrázky aj s čítačom NVDA

V roku 1999 sa začali v Japonsku v mobilnej komunikácii objavovať drobné obrázky vyjadrujúce náladu, činnosť, vec, počasie, jedlo a veľa iných oblastí. Tieto obrázky slúžia na obrazové vyjadrenie stavu, činnosti, veci, zvierat a ďalších, ktoré by boli vyjadrené textovým opisným spôsobom. Takéto obrázky môžeme označiť ako piktogramy. Stretneme sa aj s označením emoticony. Označenie emoji môže vyvolávať spojenie s emóciami, nie je to však celkom tak. Ide o zloženie dvoch japonských slov e – obrázok a moji – znak. Používanie emoji sa z Japonska dostalo k nám až v roku 2010, kedy sa stali bežnou súčasťou operačných systémov mobilných zariadení. Tak, ako sa rozšírilo používanie takzvaných smart telefónov so systémom Android alebo IOS, rozšírilo sa aj používanie emoji obrázkov v bežnej mobilnej či webovej komunikácii. V roku 2018 vzrástla ich podpora v operačnom systéme Windows 10 a taktiež v čítači NVDA. Vďaka týmto rozšíreniam či doplneniam funkčnosti môžeme plnohodnotne používať „veselé obrázky“ v komunikácii aj prostredníctvom počítača s použitím podpory čítača obrazovky. V čase písania článku žiaľ nie je na Slovensku dostupná verzia čítača JAWS, ktorá by podporovala čítanie emoji. Nasledujúci popis sa týka čítača NVDA vo verzii 2018.4.

Ako na to?

V prostredí operačného systému Windows 10 je dostupný zoznam podporovaných piktogramov. Ich prehľad zobrazíme stlačením klávesovej skratky Windows+Bodka. V pravom dolnom rohu sa následne zobrazí dialógové okno so zoznamom dostupných emoji. Zoznam obsahuje niekoľko sto piktogramov zatriedených do skupín podľa ich zamerania. V zozname nájdeme piktogramy týkajúce sa jedla, áut, ľudí, osláv, zvierat a ďalšie. Medzi skupinami sa pohybujeme šípkami doľava a doprava, skupinu potvrdíme Enterom. Medzi zoznamom skupín a zoznamom piktogramov v označenej skupine sa pohybujeme tabulátorom. Hľadaný piktogram v zvolenej skupine nájdeme šípkami doľava a doprava. Zvolené emoji do textu vložíme stlačením tlačidla Enter. Po vložení emoji do textu nedôjde k zatvoreniu ich prehľadu, ten zatvoríme až stlačením Esc.

Vyhľadanie

Zoznam podporených piktogramov je široký. Pre rýchlejšie vyhľadanie požadovaného piktogramu je v dialógovom okne umiestnené vyhľadávacie pole. Vyhľadávanie je aktívne hneď po otvorení prehľadu. Takže hneď po stlačení Windows+Bodka môžeme písať znaky, ktoré obsahuje popis nami hľadaného piktogramu. Napríklad napíšeme „srdc“. Šípkou nadol nájdeme požadovaný obrázok v zozname vyhľadaných. Jeho vloženie uskutočníme stlačením Enter.

Naposledy použité

Prehľad si pamätá piktogramy, ktoré sme naposledy použili. Ich zoznam je dostupný hneď po spustení prehľadu. Orientujeme sa v ňom šípkami doprava a doľava.

Kde sa dajú emoji použiť?

Emoji môžeme využiť pri komunikácii v textových správach na niektorej službe dostupnej cez prostredie internetového prehliadača alebo aj v samostatnej komunikačnej aplikácii. Keď sa nachádzame v textovom poli, stlačíme Windows+Bodka A vyberieme požadovaný obrázok. Emoji môžeme použiť aj pri tvorbe textových dokumentov v aplikácii MS Word či pri tvorbe prezentácií v aplikácií MS PowerPoint.Vloženie emoji je možné aj v jednoduchom textovom editore Poznámkový blok. Po vložení piktogramu „smejúca sa tvár s prižmúrenými očami“ nám čítač pri pohybe v texte šípkami prečítal textovú reprezentáciu tohto piktogramu „symbol d83d“. Po označení vloženého emoji už čítač oznámil správny popis. Aj vizuálna kontrola potvrdila vloženie obrázku. Dá sa však predpokladať, že pri zobrazení súboru v starších verziách Poznámkového bloku by správanie bolo odlišné a vloženie obrázka by nebolo správne zobrazené.

Iné zdroje emoji

Operačný systém Windows 10 obsahuje široký, nie však kompletný zoznam emoji. Ak sa dostaneme do situácie, že žiaden z ponúkaných symbolov nevystihuje to, čo zamýšľame vyjadriť, je tu stále možnosť pozrieť sa po zdrojoch emoji na internete. Po nájdení piktogramu je postup jednoduchý. Zvolený obrázok označíme a prostredníctvom funkcie kopírovať a prilepiť vložíme na nami zvolené miesto. Zdrojmi emoji môžu byť napríklad webové stránky:

Záver

Použitie emoji, emoticon či piktogramov je dobre prístupné aj pre používateľov používajúcich čítače obrazovky. V čase písania článku je prístupnosť podporená v čítači NVDA. Na podporu v čítači JAWS si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Pri používaní piktogramov je nutné rozlíšiť, kde budeme obrázok vkladať. V textových editoroch či textových poliach na internete to nebol problém, pri pokuse vložiť emoji do bunky v Exceli však došlo k zamrznutiu aplikácie. Test sme realizovali v konfigurácii: Windows 10 verzia 1803, NVDA 2018.4, JAWS 18 aj JAWS 2018, Firefox 64.0 a Google Chrome 71.

2 komentáre

 1. Marco Oros
  Marco Oros 13. mája 2019

  Ja ešte doplním tento článok o môj komentár:
  Piktogramy, či ideogramy boli prítomné ešte dávno pred emotikonmi (smajlíkmi), či Emoji (Emodži), ako takými.
  Dobrými príkladmi môžu byť egyptské hieroglyfy, alebo ešte stále používané čínske znaky.

 2. Marco Oros
  Marco Oros 2. októbra 2019

  Zdravím!
  Medzi nové Emoji (Emodži) pribudli aj Emoji týkajúce sa rôznych zdravotných znevýhodnených. Je síce pravda, že mnohé z nich ešte nie sú kategoricky zoradené na Emojipedii, no na stránke Get emoji ich nájdete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.