Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Braillovské riadky ako súčasť práce s mobilným telefónom

Keď sme začali používať telefóny s Androidom, ozvučené Talkbackom či iným hlasovým výstupom, možno sme mali trošku obavy, ako to zvládneme. S odstupom času mnohí z nás môžu povedať, že to nebolo zložité tak, ako sa na prvý pohľad zdalo, zvlášť, keď sa prístupnosť stále vylepšuje.

Situácia s čítačmi s hlasovým výstupom je veľmi dobrá, no na možnosť pripojenia braillovských displejov k telefónu sme ani nepomysleli. Už navrhnutý tablet, ktorého súčasťou by bola brailovská obrazovka, bol pre mnohých nepredstaviteľným snom, tobôž ho vlastniť už ani nehovoriac. No skôr než sa na trhu objaví a vy si naň našetríte, môžete si poradiť s alternatívou. Ak ste užívateľmi braillovských riadkov, ktoré bežne pripájate k svojmu počítaču, túto možnosť môžete využiť aj v Androide. Dobrá správa je dokonca aj tá, že majitelia starších riadkov s usb pripojením svoje drahé zariadenia nemusia zahadzovať do koša a to aj napriek tomu, že mnohí prešli na nové systémy v počítači, vďaka čomu sa ich riadky stali nefunkčné. Android je v tomto revolučný a dáva nám slobodu, o čom sme sa mali možnosť pred nedávnom presvedčiť. My sme vyskúšali starší riadok Tieman s telefónom Moto g5.

Ako to teda uviesť do praxe?

Ak máte braillovský riadok s bluetooth pripojením, môžete použiť aplikáciu BrailleBack. Tá je kompatibilná už od verzie Androidu 4.1+ (Jelly Bean). Keďže sa aplikácia už nevyvíja, v obchode play sa už nenachádza.

Môžete ju však nájsť v poslednej verzii z roku 2020 na tomto odkaze:
brailleback-0-97-0-313699921-release/

Ako Braille back inštalovať?

Inštalácia je štandardná. Po nainštalovaní sa BrailleBack neobjaví v zozname aplikácií, ale priamo v nastaveniach telefónu.

  1. Vojdime do nastavení telefónu.
  2. Nájdime položku zjednodušenie ovládania.
  3. Zo zoznamu vyberieme Brailleback.
  4. Táto služba je vypnutá, preto ju zapneme dvojitým poklepaním (zároveň tým aplikáciu aj otvoríme).
  5. V aplikácii nájdeme položku nastavenia a vypínač BrailleBack, ktorý treba začiarknuť.
  6. Aktivujeme položku nastavenia.
  7. Telefón nám ihneď oznámi, či bolo zariadenie nájdené alebo nie.

Poznámka: Nezabudnime si zapnúť bluetooth. Ak sa zariadenie nenájde automaticky, vyhľadajme ho v telefóne a pridajme. Možno ho bude treba i spárovať. V takomto prípade musíme zadať kód, ktorý sa objaví na telefóne.

Čo ak nemáme riadok s bluetóth?

Používatelia braillovských riadkov s usb pripojením by však v Braillebacku márne hľadali možnosť usb rozhrania. No ani v tomto prípade nič nie je stratené.

Pre tých, ktorým sa nepodarilo pripojiť braillovský displej cez BrailleBack, dávam do pozornosti aplikáciu Brltty.

Ovládač s rovnomenným názvom užívatelia riadkov určite poznajú, keďže ho mali pravdepodobne nainštalovaný v počítači. Výrobca ponúka návod ako aj verziu pre počítač a Android priamo na stránke.

Aplikácia vo verzii 3.4 je na stiahnutie aj v Google play. Je kompatibilná s bluetóth riadkami, ako aj staršími modelmi, ktoré možno pripojiť aj cez usb.

Ako pracovať s usb zariadením?

  1. Pripojíme riadok k telefónu cez usb. Budeme potrebovať takzvaný otg kábel, ktorý bežne dostaneme kúpiť v obchode s počítačmi či elektronikou. Táto redukcia nám umožní pripojiť zariadenia ako usb kľúče, klávesnice ako aj naše zariadenie.
  2. Z obchodu Play nainštalujeme aplikáciu.
  3. V nastaveniach telefónu Nájdeme položku zjednodušenie ovládania.
  4. Zvolíme brltty a potvrdíme jej zapnutie.
  5. Otvorí sa daná aplikácia. Sú v nej položky Nastavenia a prepínač na zapnutie a vypnutie. Ten začiarkneme. Aplikácia automaticky riadok deteguje. Pri každom spustení mobilného zariadenia bude mobil hľadať zariadenie. Ak riadok nepoužívame, odporúčam Brltty v nastaveniach zapnúť len vtedy, ak ho používame.

Pozrime sa na zložku nastavenia

Vo Všeobecných nastaveniach nájdete navigačnú ponuku, z ktorej si môžete zvoliť vodorovné či zvislé zobrazovanie znakov na riadku. Presnejšie two dimenzional grid a vertical list. Ďalšou položkou je textová tabuľka. Slovenčinu tam nenájdete, no môžete zvoliť aspoň češtinu. V skrátenej tabuľke (Contraction table) si môžete vybrať angličtinu, francúzštinu, nemčinu, holandčinu, portugalčinu, španielčinu, čínštinu či japončinu.

V V jazykovej podpore speech support sú položky native alebo žiadny.

Poznámka: Aby vám riadok fungoval, okrem aplikácie Brltty alebo Brailleback, musíte byť používateľmi čítača obrazovky.

Na karte Manage settings môžete zariadenie odobrať alebo pridať. V pridaných zariadeniach môžete vidieť aj zariadenia, ktoré máte pripojené k telefónu napr. bluetooth klávesnicu.

Zvoľte preto metódu vstupu bluetooth, usb alebo serial. Záleží od pripojenia vášho zariadenia.

Na Poslednej karte pokročilé nastavenia – Advanced devices Môžetezvoliť základnú, osembodovú a šesťbodovú klávesnicu. Program tiež ponúka i ďalšie pokročilé nastavenia, ktoré si môžete podľa potreby vyskúšať.

Brltty umožňuje okrem braillovských riadkov aj pripojenie braillovských klávesníca tak spĺňa účel nielen na čítanie ale aj písanie.

Po pripojení sa riadok ozve zvukovým signálom a začne zobrazovať informácie. Ďalším odporúčaním je na riadku stlačiť ľubovoľné hardvérové tlačidlo. Telefón na tieto tlačidlá reaguje tak, že sa v ňom zobrazí slovenská klávesnica, ktorú máte nastavenú pre písanie. Tým vyriešite interpunkciu a diakritiku.

Zhrnutie:

Plusy:

  • podpora usb a bluetooth
  • jednoduché ovládanie
  • kompatibilita s Android
  • alternatíva k brailleback,
  • bezproblémové detegovanie zariadenia,
  • Využitie starších braillovských riadkov.

Mínusy:

  • Absencia Slovenčiny,
  • Keď otvoríte nastavenia, môže sa objaviť správa: detected problems with app resp. s nejakým súborom. Na chod aplikácie to nemá vplyv. Stačí potvrdiť OK.
  • Ak si prečítate chybu „Aplikácia prestala pracovať“, v prípade takéhoto problému treba aplikáciu ako aj zariadenie reštartovať.

Čo dodať na záver?

Dnes už na bežné používanie programov nemusíme nosiť notebooky. Časom si snáď i nevidiaci zvyknú pracovať s tabletom a v núdzovom režime i mobilom či už v škole alebo práci. Tí, ktorí majú novšie riadky s bluetooth pripojením, si nemusia robiť starosti o svoje zariadenie. Predsalen káble niekedy narobia problémy, preto tí, čo máte usb rozhranie na riadku, svoj telefón umiestnite na vhodné miesto, prípadne použite dostatočne dlhý usb kábel. Pracovať s riadkom a mobilom zároveň určite privítajú tí, ktorí sa učia cudzie jazyky, matematici, ale aj hudobníci apriaznivci Braillovských textov.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.