Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Cash Reader – rozpoznávanie bankoviek mobilným telefónom

Spoločnosť Hayaku s. r. o. z Českej republiky vytvorila aplikáciu pre rozpoznávanie bankoviek rôznych mien. Aplikácia rozpoznáva bankovky svetových aj menej známych mien jednoduchým namierením fotoaparátu na bankovku. V súčasnosti rozoznáva bankovky viac ako 40 mien pre iOS a 16 pre Android. Medzi nimi sa nachádzajú Euro, česká koruna, maďarský Forint, poľský Zloty, americký, kanadský a austrálsky Dolár, ruský Rubeľ, turecká Líra, egyptská Libra, tuniský Dinár, chorvátska Kuna, švajčiarsky Frank, britská Libra a mnoho ďalších. Autori neustále pracujú na dopĺňaní zoznamu rozpoznávaných mien a tiež na tom, aby aplikácia určená pre systém Android ponúkala rovnakú funkcionalitu ako verzia pre IOS. Aplikácia je vytvorená priamo pre zrakovo postihnutých používateľov. Nájdeme ju na adrese cashreader.app.

Ako ju dostaneme do telefónu

Aplikácia funguje na oboch najrozšírenejších mobilných platformách – iOS pre zariadenia iPhone a Android, ktorý používajú rôzny výrobcovia dotykových telefónov. Inštalácia prebehne štandardným spôsobom. Navštívime teda obchod aplikácií Apple prostredníctvom aplikácie Apple Store, alebo obchod aplikácií Google prostredníctvom aplikácie Obchod Google alebo Google Play. Vyhľadáme aplikáciu Cash Reader a nainštalujeme ju do mobilného telefónu. Aplikácia si pri prvom spustení vyžiada prístup k fotoaparátu, ten povolíme. Následne je zobrazená licencia. Môžeme si ju prečítať, následne potvrdiť tlačidlo Súhlasím a preskočiť tutoriál. V nasledujúcom kroku potvrdíme, že chceme pokračovať v neplatenej verzii. Zakúpenie licencie môžeme uskutočniť hneď v tomto kroku, alebo nákup odložíme na neskôr.

Používateľské rozhranie

Aplikácia sa vyznačuje jednoduchým vzhľadom. Obrazovke aplikácie dominuje plocha, ktorá zobrazuje obraz snímaný zadnou kamerou. V hornej časti sa nachádza informácia o rozpoznávanej mene. Pod ňou je zobrazovaná hodnota rozpoznanej bankovky v prípade jej rozpoznania. V dolnej časti obrazovky sa nachádza informácia o demo režime, ak aplikácia nie je zakúpená. V spodnej časti obrazovky aplikácie je umiestnené tlačidlo Nastavenia, ktoré slúži pre vstup do nastavení aplikácie.

Demo režim

Aplikácia beží v obmedzenom režime, ak nemáme zaplatenú licenciu. V tomto režime aplikácia rozpoznáva všetky hodnoty českých bankoviek vďaka spolupráci s Hello Bank. Pri ostatných menách sú rozpoznávané dve najnižšie hodnoty bankoviek danej meny.

Neobmedzený režim

Po zaplatení plnej licencie beží aplikácia v neobmedzenom režime. Licencia je doživotná. V rámci nej má používateľ prístupné aj všetky nasledujúce aktualizácie. V čase písania článku je cena takejto licencie 16,99€. Licenciu zakúpime priamo v aplikácii tak, že na hlavnej obrazovke aplikácie aktivujeme tlačidlo Získať plný prístup. Rovnakú funkciu nájdeme aj v nastaveniach. V zobrazenej ponuke môžeme zvoliť, či chceme zakúpiť doživotnú licenciu, licenciu s mesačným predplatným alebo licenciu na jeden rok.

Ako to funguje

Aplikácia po nainštalovaní funguje v offline režime. Rozpoznávanie bankoviek je dostupné aj v prípade, že telefón nie je pripojený k internetu. Po spustení aplikácie stačí nasmerovať fotoaparát telefónu na bankovku a aplikácia okamžite hlasom prečíta jej hodnotu. Hodnota bankovky je taktiež znázornená veľkými číslicami na displeji, čo môže pomôcť ľuďom so zvyškami zraku. Ak sa nachádzame v hlučnom prostredí, aplikácia môže hodnotu bankovky zavibrovať. Pri snímaní bankovky nie je potrebné dodržať jej presné umiestnenie pred objektívom fotoaparátu, aplikácia si poradí s rôzne umiestnenými či otočenými bankovkami. Poradí si aj v situácii, keď je zakryté číslo označujúce hodnotu bankovky, alebo sú zlé svetelné podmienky. V prípade zlých svetelných podmienok aplikácia použije blesk fotoaparátu. Rozpoznávanie je realizované pre bankovky meny, ktorú máme nastavenú. V tomto režime postačuje, aby fotoaparát snímal iba časť bankovky. Ak zvolíme voľbu Všetky meny v nastaveniach pre výber meny, aplikácia sa snaží identifikovať menu, do ktorej bankovka patrí a následne aj hodnotu bankovky. V tomto režime je potrebné, aby fotoaparát snímal čo najviac z bankovky a tá bola v správnom natočení a vzdialenosti od objektívu. Režim rozpoznávania všetkých bankoviek je v čase písania článku dostupný iba pre verziu aplikácie určenú pre iOS. Autori pracujú na doplnení tejto funkcie aj pre verziu určenú pre Android.

Nastavenia

V dolnej časti obrazovky sa nachádza tlačidlo Nastavenia. Jeho aktivovaním sa zobrazia možnosti, ktoré aplikácia ponúka pre nastavenie jej chodu. Ponúkané sú:

 • Vybrať meny – Zvolíme menu, ktorú bude aplikácia rozpoznávať.
 • Plná verzia –oznam o verzii aplikácie.
 • Zavibrovať hodnotu – Aplikácia môže zavibrovať hodnotu bankovky. Po rozpoznaní hodnoty aplikácia vyšle vibrácie zodpovedajúce hodnote bankovky. Táto voľba umožní vibrovať v štandardnom režime, v tichom režime sa vibrácie použijú stále.
 • Pípať pri rozpoznávaní – Počas rozpoznávania aplikácia vydáva pípanie.
 • Prisvetlenie – Zapnutie svetla fotoaparátu pri spustenej aplikácii. Pri odchode z aplikácie sa svetlo automaticky vypne.
 • Ďalej nasledujú možnosti pre napísanie autorom, ohodnotenie aplikácie, poslanie linku na aplikáciu priateľom či kontakt na sociálne siete.

Prístupnosť

Aplikácia je primárne vytvorená pre ľudí so zrakovými poruchami. Či sú slabozrakí alebo nevidiaci, aplikácia je pre nich plne prístupná. Podporuje prácu s čítačom obrazovky, režim zväčšovania či režim zväčšeného písma. Nerobí jej problém ani zmena farebného rozlíšenia. Priamo v aplikácii sú hodnoty bankoviek zobrazované veľkými výraznými číslicami.

Záver

Aplikácia je plne použiteľná pre ľudí s rôznymi zrakovými poruchami aj s pomocou asistenčných technológií. Poskytuje riešenie situácií, v ktorých sa všetci ocitáme často a riešime ich zväčša pomocou vidiaceho človeka. So službami tejto aplikácie sa stáva zrakovo postihnutý človek viac nezávislý a samostatný. Oceňujeme, že aplikácia dokáže fungovať aj bez pripojenia k internetu. Môžeme ju iba Odporúčať.

Jeden komentár

 1. Zuzana
  Zuzana 25. mája 2019

  Výborná aplikácia aj hneť som zakúpila vďaka za výbornú možnosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.