Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Matej Hrebenda dostane svojho elektronického nástupcu – MATEJa

Neziskovú organizáciu Stopka môžete poznať ako tvorcu setu aplikácií COrvus slúžiacich na sprístupnenie smartfónov nevidiacim a slabozrakým, či mobilnej aplikácie Slovenskej knižnice pre nevidiacich (SKN), v ktorej si môžete sťahovať a počúvať nahovorené knihy priamo v svojom mobilnom telefóne s Androidom. Najnovšie sa v Stopke rozhodli vyvinúť zariadenia, ktoré nazvali MATEJ a s pomocou ktorého si budete môcť sťahovať a počúvať knihy z SKN aj bez použitia mobilného telefónu.

MATEJ bude pripojený k internetu a nebude mať obrazovku. Zariadenie bude určené najmä čitateľom so zrakovým postihnutím, ktorí z rôznych subjektívnych, či objektívnych príčin s internetom pracovať nevedia, nechcú, nemôžu, majú problém pri zvládaní počítačových pomôcok a práce s webom. MATEJ sa bude vyznačovať malým množstvom hmatovo výrazných tlačidiel, kvalitným hlasovým výstupom a možnosťou pripojiť štandardnú počítačovú klávesnicu. Zároveň ho bude možné ovládať aj s použitím rozpoznávania reči. Na jeho vývoj majú v Stopke podľa projektu 22 mesiacov a pri pilotnom odskúšaní vyvinutých prototypov budú spolupracovať so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich, Rehabilitačným strediskom pre zrakovo postihnutých v Levoči a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Viac sa o budúcej kompenzačnej pomôcke dozviete z príspevku o MATEJovi priamo na stránke vývojárov.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.