Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Meškanie vlakov – webové služby dostupné s čítačmi obrazovky

Pri cestovaní vlakom sa nezriedka stáva, že po príchode na železničnú stanicu zistíme, že náš vlak mešká. Ak je meškanie výraznejšie, bolo by o tom vhodné vedieť vopred. Pre zistenie informácií o vlakoch môžeme využiť aj služby nasledujúcich dvoch webových stránok, ktoré sme otestovali s čítačmi obrazovky.

Železnice Slovenskej republiky

Stránka Železničnej spoločnosti nás informuje o vlakoch aktuálne v pohybe. Informácie zobrazuje formou obyčajného textu, ktorý je naformátovaný vizuálne, nedisponuje však potrebnými formátovacími značkami pre využitie orientácie v tabuľke s pomocou čítača. Nájdeme v nej údaje o: čísle a označení vlaku, informácii o poslednej prejdenej stanici, dátum, čas a stanicu odchodu a príchodu podľa cestovného poriadku. V prehľade sa orientujeme šípkami nahor a nadol Stránka umožňuje filtráciu zadaním čísla vlaku do editačného poľa. Vlaky, ktoré už odišli z východiskovej stanice, ale ešte neprišli do cieľa, sa zobrazujú ako predvolené. K tomuto zobrazeniu sa môžeme vrátiť potvrdením tlačidla Všetky vlaky. Na stránke sa nachádza aj tlačidlo ponuka vlakov, funkčnosť poskytovaná po stlačení tohto tlačidla však nie je prístupná s čítačom obrazovky. Stránka ponúka aj ďalšie informácie o vlakovom spojení. Tie sa zobrazia po kliknutí na záznam s vlakovým spojením v prehľade. Informácie sú sprístupnené formou tabuľky po kliknutí myšou na označenie vlaku, pre ich zobrazenie musíme použiť funkciu simulovania kliku myšou.

Meškanie vlakov

Stránka meskanievlakov.tk poskytuje informácie o aktuálnej situácii vlakov, ktoré už odišli z východiskovej stanice, no zatiaľ nedorazili do cieľa. Informácie zobrazuje formou tabuliek. Každá tabuľka zobrazuje údaje o jednej kategórii vlakov. Kategórie vlakov sú zobrazené formou odkazov. Ich aktivovaním sa zobrazí príslušná tabuľka. Zoznam vlakov nájdeme pomocou formulárovej navigácie na stránke. Stránka ďalej delí informácie aj na vlaky zmeškané do 15 minút a vlaky meškajúce medzi 15 a 30 minút. Obe podskupiny sú v samostatných tabuľkách. Za aktuálnymi údajmi sa zobrazuje vývoj dopravnej situácie za posledných 7 dní. Informácie sú taktiež zobrazované formou tabuľky. Stránka sa obnovuje každých 60 sekúnd, to zabezpečuje aktuálnosť poskytovaných informácií. Krátka frekvencia obnovovania má však za následok komplikáciu pri orientácii s čítačom obrazovky – po obnove informácií sa čítač vráti na začiatok stránky.

Záver

Obe služby sú použiteľné s čítačmi obrazovky. Poskytujú mierne odlišný pohľad na zobrazovanie údajov, poskytované informácie sú však v oboch prípadoch užitočné. Test sme realizovali v konfigurácii: Windows 10 verzia 1803, NVDA 2018.4, JAWS 2018, Firefox 64.0 a Google Chrome 71. Pri všetkých kombináciách čítačov a internetových prehliadačov boli webové stránky rovnako prístupné.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.