Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Corvus 2021.2.0: Prepracovaná Braillovská klávesnica a výhodná licencia variantu Effective

Po polroku prichádza k používateľom nová verzia aplikačného setu Corvus z dielne neziskovej organizácie Touch&Speech. Používateľom rozhodne odporúčame aktualizovať, keďže ponúka mnoho noviniek aj opráv. Celkový zoznam má okolo 45 položiek, my sa zameriame na tie najpodstatnejšie.

Braillovská klávesnica

V editačných poliach v Corvuse i v prostredí Android je odteraz možné písať s použitím Braillovskej klávesnice. Klávesnica sa dá používať v režime na stole a tiež v režime v rukách, takže funguje spoľahlivo v kancelárii i na cestách. Podpora Slovenskej tabuľky je samozrejmosťou. Priamo z Braillovskej klávesnice je možné v editačných poliach čítať, mazať a kopírovať text.

Optické rozpoznávanie textu

Pri texte ešte ostaneme. Najnovšia verzia Corvusu prichádza s novým modulom. Ide o optické rozpoznávanie textu. Dá sa použiť v troch režimoch. OCR dokáže rozpoznávať krátke nápisy, tiež dokáže skenovať dokumenty (pričom používateľa naviguje, ako telefón správne nasmerovať), alebo je možné pomocou OCR rozpoznať jpg či obrázkový pdf súbor.

Jednoduchší prístup k podcastom

Príjemnej zmeny sa dočkal aj modul Čítačka RSS. Pôvodný názov sa zmenil na Podcasty a RSS. Priamo v module je integrované vyhľadávanie podcastov v databáze Apple podcasts, takže nie je viac potrebné adresy podcastov získavať ručne.

Z ďalších noviniek vyberáme

  • Na hlavnej obrazovke je teraz možné používať až tridsať skratkových gest. Boli pridané trojprstové gestá v kombinácii s tlačidlami hlasitosti.
  • Prostredníctvom aplikácie sťahovanie kníh je teraz možné pristupovať do archívu audio stôp komentovaných filmov na stránke trnka.biz.
  • Corvus je teraz možné v podstatne väčšej miere ovládať aj s použitím externej klávesnice pripojenej k telefónu. K dispozícii sú skratky v prostredí, aj v režime čítača obrazovky.
  • V aplikácii diktafón je teraz možné nastaviť zdroj nahrávania. Takto je možné docieliť napríklad nahrávanie stereo, prípadne na niektorých zariadeniach aj nahrávanie hovorov.

Corvus môžete aktualizovať z notifikácie na hlavnej obrazovke, prípadne z menu Pomocník. Takisto odporúčame sledovať web hovoriacemobily.sk, kde postupne pribúdajú audionávody k novým funkciám.

Výhodná ponuka pre tých, čo Corvus ešte nepoužívajú

Ak ste pri čítaní noviniek oľutovali, že Corvus nevlastníte, môžete využiť nasledujúcu ponuku. Licenciu Effective, viazanú na imej zariadenia, je možné teraz získať za 24,90€. Ponuku využijú napríklad tí, ktorí nemôžu alebo nechcú zmeniť mobilného operátora, aktuálne nemôžu žiadať o príspevok na kompenzáciu, alebo zvažujú Corvusom vybaviť svoj tablet. Ponuka platí do konca januára 2022. Cena licencie Effective PLUS, viazanej na telefónne číslo, ako aj licencie zakúpené doteraz, ostávajú bez zmeny. V Touch&Speech však postupne zvažujú vyradenie variantu Effective PLUS z ponuky. V ponuke od Touch&Speech rovnako stále ostáva aj bezplatný variant Free, ktorý Ponúka okrem doterajších funkcií už aj prístup do všetkých podporovaných knižníc. Nezisková organizácia Touch&Speech takto oslavuje svoje 15. narodeniny.

Ponuka od Telekomu Stále platí

Mobilný operátor Telekom pred viac ako dvoma rokmi predstavil výhodný paušál pre nevidiacich. Mnohým práve v týchto mesiacoch končí viazanosť. Keďže ponuka Telekomu stále platí, je potrebné si ju nanovo predĺžiť. Aj v tomto prípade sa zákazník preukáže preukazom ZŤP s červeným pruhom (so sprievodcom), na ktorom je poznamenané nevidiaci (resp. „blind“). Ak na preukaze nie je táto poznámka vyznačená, odporúčame predložiť posudok príslušného úradu práce, z ktorého vyplýva, že je osoba uznaná za osobu s ťažkým zrakovým postihnutím. Takéto overenie nie je možné urobiť telefonicky a zákazník musí viazanosť predĺžiť na pobočke operátora, ideálne ešte pred jej skončením. Dátum konca viazanosti si môže zákazník overiť v aplikácii Telekom, prípadne telefonicky na čísle 0800123456. Ak sa zákazníkovi ozve agent s inou ponukou, odporúčame ju zdvorilo odmietnuť. Agent nedokáže telefonicky ponúknuť program pre nevidiacich. Preto by mal zákazník viazanosť predĺžiť na pobočke. A to aj v prípade, že už došlo k nejakej dohode s volajúcim agentom.

Pripomeňme, že program pre nevidiacich ponúka za 12 eur mesačne neobmedzené volania a sms do všetkých sietí na Slovensku a v Európskej únii. Takisto 14 GB dát, ktoré je možné využívať na Slovensku aj na cestách v Rámci EÚ a vybraných krajín. Pri podpise zmluvy je možné získať za jednorazový poplatok 9 € a mesačný poplatok 2 € zariadenie s aplikačným setom Corvus.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.