Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Corvus RG 160 – tlačidlový telefón s prostredím Corvus

Corvus RG 160 je mobilný telefón prispôsobený pre používanie nevidiacimi a slabozrakými používateľmi, ktorí požadujú ovládanie prostredníctvom tlačidlovej klávesnice a zvýšenú odolnosť voči vlhkosti či pádu. Mobilný telefón je postavený na báze telefónu Ruge 160, ktorý je doplnený setom aplikácií Corvus. Corvus je upravený tak, že tvorí primárne používateľské rozhranie. Vďaka tomu sa používateľ tohto telefónu nemusí nikdy stretnúť s rozhraním operačného systému Android, ktorý na telefóne beží a je využívaný aj Corvusom.

Konštrukcia

Telefón disponuje kompaktnými rozmermi, vďaka tomu dobre padne do ruky. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti či nárazom. Takéto vyhotovenie je hneď cítiť na prvý dotyk. Po obvode sa nachádza gumená obruba pre zvýšenie odolnosti voči nárazom. Na spodnej strane nájdeme konektory zakryté záklopkami. Hmatom sú ťažko identifikovateľné a je potrebné sa trochu potrápiť, kým sa dostaneme napr. k nabíjaciemu konektoru. Na prednej strane nájdeme menší 2,7“ displej. To nám nijako neprekáža, keďže je telefón určený pre ľudí, ktorí sa naň nepotrebujú pozerať. Pod displejom sa nachádza štandardná tlačidlová klávesnica. Vyhotovenie so zvýšenou odolnosťou sa podpísalo pod ťažšie stláčanie a nie celkom svižnú a rýchlu manipuláciu. Na zadnej strane je umiestnený fotoaparát. Telefón disponuje 0.5GB operačnej pamäte a 4GB interného úložného priestoru s možnosťou rozšírenia pomocou SD karty.

Používateľské rozhranie

Po zapnutí telefónu je na displeji zobrazované rozhranie Corvus. Displej obsahuje piktogram pre jednu aplikáciu či jednu voľbu ponuky spolu s textovým označením. Textové označenie je sprevádzané jeho prečítaním integrovaným hlasom. Používateľ má spätnú odozvu vo forme zväčšeného zobrazenia a zároveň má aj zvukovú odozvu. Orientácia medzi funkciami či aplikáciami Corvusu sa vykonáva orientačnými šípkami nahor a nadol na fyzickej klávesnici. Voľbu potvrdíme tlačidlom OK umiestneným medzi orientačnými šípkami. Ak sa chceme vrátiť o krok späť, použijeme šípku doľava. Nestláčame tlačidlo Späť / tlačidlo na ukončenie hovoru. Toto tlačidlo zablokuje klávesnicu z akejkoľvek pozície v ponuke funkcií či v akejkoľvek spustenej aplikácii.

Zablokovanie a odblokovanie

Mobilný telefón je hneď po spustení v stave uzamknutej obrazovky. Pre jej odblokovanie je potrebné pridržať ľavé horné tlačidlo a následne stlačiť hviezdičku. Odblokovanie je sprevádzané charakteristickým zvukom. K zablokovaniu dôjde automaticky po uplynutí definovaného času nečinnosti, alebo je vyvolané ručne stlačením tlačidla Späť / Ukončenie hovoru. Rovnako ako odblokovanie je aj zablokovanie sprevádzané charakteristickým zvukovým znamením.

Telefonovanie

Corvus disponuje vlastnou aplikáciou pre uskutočnenie hlasových hovorov Telefón. Nájdeme ju po vstupe do položky Ponuka. Môžeme vytočiť telefónne číslo priamym zadaním z klávesnice a uskutočniť hovor. Pre volanie na uložený kontakt či na čísla z naposledy uskutočnených hovorov, neprijatých hovorov a podobne slúži aplikácia Register. Nachádza sa v zozname aplikácií dostupnom po potvrdení položky Ponuka. Aplikácia Kontakty slúži na správu kontaktov.

Textové správy

Na komunikáciu prostredníctvom SMS správ je dostupná aplikácia Správy. Prostredníctvom jej funkcií uskutočňujeme všetky úkony súvisiace s SMS komunikáciou.

Elektronická pošta

V hlavnom zozname aplikácií nájdeme aj lokálneho emailového klienta. Je to aplikácia, ktorá umožňuje prijímanie, čítanie, písanie či odpovedanie na e-mailové správy. Samozrejme je nevyhnutné, aby mal mobilný telefón pripojenie k internetu a aplikácia musí byť správne nakonfigurovaná.

Ďalšie aplikácie

Set aplikácií Corvus ponúka celý rad vlastných aplikácií slúžiacich na bežnú funkcionalitu, ktorú očakávame od mobilného telefónu. Nájdeme tu aplikácie ako zápisník, poznámky, kalkulačka, hodiny a kalendár, správu súborov, diktafón, prehrávač hudby či baterka. Medzi aplikáciami nájdeme aj niekoľko hier pre nevidiacich používateľov. Pridanou hodnotou Corvusu sú vlastné aplikácie na prístup do elektronickej knižnice Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči, správa sťahovaných kníh, evidencia a počúvanie elektronických kníh, aplikácia pre šport či správu liekov, aplikácia pre označovanie a vyhľadávanie označených vecí, zväčšovacia lupa, správa a komunikácia so západoslovenskou energetikou, detektor svetla či čítačka RSS. Pre všetky uvedené aplikácie má Corvus vlastné používateľské rozhranie, ktoré je prispôsobené pre používanie slabozrakými či nevidiacimi používateľmi.

Android aplikácie

Corvus umožňuje aj využívanie aplikácií, ktoré využívajú priamo prostredie operačného systému Android a nemajú upravené používateľské rozhranie v Corvuse. Tieto aplikácie sa spúšťajú vo svojom štandardnom režime fungovania. Pre umožnenie ich ovládania nevidiacim používateľom je po spustení takejto aplikácie aktivovaný integrovaný čítač obrazovky z prostredia Corvus. Ten ozvučuje používateľské rozhranie, ktoré je následne prístupné aj nevidiacemu používateľovi. Mobilný telefón Corvus RG 160 má operačný systém Android 4.4 a nie je predpoklad, že by sa v budúcnosti aktualizoval. Pri využívaní už prítomných aplikácií či pri inštalácii ďalších z Obchodu Google sa stretneme s týmto obmedzením verzie.

Nastavenia

Mobilný telefón Corvus RG 160 vyžaduje pre správne fungovanie určité nastavenia operačného systému. Tie si vie skontrolovať a naviesť používateľa k tomu, aby ich správne nastavil. Túto funkcionalitu nájdeme v časti Nastavenia v položke Vybrané Android nastavenia. Pre kontrolu správneho nastavenia telefónu je určená položka Kontrola Android nastavení v časti Pomocník. Ak sú všetky nastavenia správne nastavené, Po potvrdení položky sa objaví hlásenie „Všetky nastavenia sú aktivované“. V časti Nastavenia nájdeme možnosti pre riadenie nastavení prostredia, zvukov, reči, čítača obrazovky a ďalšie. Pomocou položky Vybrané Android nastavenia sa dostaneme aj k Všetkým Android nastaveniam.

Záver

Mobilný telefón Corvus RG 160 je telefón určený pre používateľov vyžadujúcich tlačidlovú klávesnicu a zvýšenú odolnosť. Cenou za to je tuhšie stláčanie klávesnice a ťažší prístup ku konektorom. Upravené používateľské rozhranie zjednodušuje prácu v aplikáciách, ktoré sú v Corvuse priamo podporené. Ak chceme využívať aj iné Android aplikácie, musíme sa prepnúť do štandardného rozhrania Android aplikácií a spoľahnúť sa na zvukovú spätnú väzbu čítača obrazovky. Vzhľadom na technickú výbavu sa nedajú od tohto telefónu očakávať veľké výkony v rôznych moderných aplikáciách. Množstvo aplikácií ani nenainštalujeme a pre ich beh má telefón nedostatočnú kapacitu pamäte. Na bežnú funkcionalitu a obsluhu integrovaných aplikácií v Corvuse to však postačuje.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.