Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Digitálny podpis s právnou istotou, všade, a na pár klikov! S Autogramom! (2. časť)

Nespornou výhodou Autogramu je jeho komplexnosť a univerzálnosť. Na rozdiel od predchádzajúcich riešení, kedy sme pri elektronickom podpisovaní na štátnych weboch museli použiť jednu štátnu aplikáciu EID klient a pri podpisovaní súkromnoprávnych dokumentov sme siahali po komerčnej aplikácii Disig Web Signer, s Autogramom môžeme digitálne jednotne podpisovať vo všetkých životných situáciách. Stačí si len zrutinovať jeden postup a môžeme začať rozdávať autogramy na všetky strany. Poďme na to!

S Autogramom i na štátnych weboch!

Aby Autogram dokázal interagovať s webmi štátnej správy, musíme okrem desktopovej aplikácie Autogramu do prehliadača nainštalovať aj rozšírenie Autogramu. Inštalácia rozšírenia prebieha obvyklým spôsobom a nemala by nás ničím zaskočiť. Vyberieme si a aktivujeme rozšírenie kompatibilné s naším prehliadačom:

Tabulátorom alebo klávesom F6 sa presunieme do okna na pridanie rozšírenia a pozitívne potvrdíme všetky kroky vedúce ku pridaniu rozšírenia do prehliadača. Zabezpečíme tak, že budeme môcť aplikáciou Autogram podpisovať elektronické podania s KEP na štátnych weboch, ako napr.

Napríklad si vyberieme elektronickú službu Všeobecná agenda v našom meste na portáli slovensko.sk a pripravíme si elektronické podanie na podpis. Ako si Vytvoriť elektronické podanie sme sa podrobne venovali v našom seriáli Ako s verejnou a štátnou správou komunikovať elektronicky (6. časť).
Keď máme podanie pripravené na podpis, aktivujeme tlačidlo Podpísať. Na obrazovke pod nadpisom úrovne 1 sa zobrazí okno s otázkou Ako si prajete dokument podpísať? K dispozícii máme dve možnosti, na ktoré sa dostaneme navigáciou po tlačidlách alebo nadpisoch úrovne 2.

  1. Podpísať čítačkou. Podpíšte jednoducho a právne záväzne cez Autogram.
  2. Podpísať mobilom. Dokumenty z vášho počítača môžete podpisovať aj mobilom pomocou aplikácie Autogram v mobile

Podpisujeme čítačkou

Pokiaľ zvolíme prvú možnosť, otvorí sa okno, ktoré nás upozorní, že podpisovanie bude prebiehať v priradenej desktopovej aplikácii Autogram, ktorú sme nainštalovali do operačného systému. Nájdeme a aktivujeme tlačidlo Otvoriť. Prepneme sa do okna Autogramu (skratka alt+tab), kde je zobrazený náhľad podpisovaného podania. Okno môže vyzerať napríklad takto: Dokument Vseobecna_agenda.xdcf. Aktivujeme tlačidlo Podpísať. Postupne zadáme BOK, zvolíme podpisový certifikát, a aktivujeme tlačidlo Podpísať. Podpíšeme podanie PINOM a prepneme sa opäť do prehliadača, kde môžeme skontrolovať pridaný podpis. Na záver podanie odošleme tlačidlom Odoslať.

Poznámka: Rovnakým spôsobom podpíšeme aj nahraté prílohy k podaniu. Ak bolo naše podanie len testovacie a nechceme ho odoslať, aktivujeme tlačidlo Zahodiť a voľbu potvrdíme tlačidlom Áno.

Podpisujeme smartfónom

Ak sme zvolili druhú možnosť, na obrazovke sa zobrazí QR kód, ktorý je potrebné zosnímať v aplikácii smartfónom. Maximalizujme prehliadač (skratka F11). V smartfóne spustime nainštalovaný Autogram a aktivujme tlačidlo Otvoriť menu, ktoré je vľavo hore. Následne aktivujme položku Podpísať vzdialený dokument. Pri prvom spustení sa zobrazí tlačidlo Nasnímať QR, ktoré aktivujeme. Ak je to nevyhnutné, udelíme systémové povolenie pre použitie fotoaparátu. Zamierime fotoaparátom na monitor a pokúsime sa zosnímať zobrazený QR kód. Pokiaľ sme úspešní, načíta sa obrazovka s náhľadom na podanie, ktoré si vieme prečítať. V dolnej časti obrazovky poklepom aktivujeme tlačidlo Podpísať. Následne už pokračujeme štandardným postupom, ktorý sme si už v tomto článku pri mobilnom podpisovaní predstavili.

Dôležité upozornenie!
V čase písania článku nebolo možné bez zrakovej kontroly v aplikácii Autogram pre Android zosnímať QR kód z monitora. Dá sa však uplatniť alternatívny postup, a to je zosnímanie QR kódu inou aplikáciou na snímanie QR kódov. Používatelia Corvusu môžu napríklad nasnímať QR kód do editačného poľa vytvorenej poznámky alebo správy SMS (kontextová ponuka Načítať QR). Používatelia iných čítačov v Androide môžu použiť systémovú aplikáciu Skener QR kódov (spúšťa sa cez rýchle nastavenia)alebo aplikáciu tretej strany (napr . aplikáciu Barcode Scanner). Teraz už len postačí v editačnom poli poklepom aktivovať načítaný link QR kódu a po jeho aktivácii sa presunieme do prostredia Autogramu, kde vidíme náhľad podania a tlačidlo podpísať. Ďalej už postupujeme ako pri štandardnom podpisovaní. Túto situáciu sme už konzultovali s vývojármi a tí prisľúbili skorú nápravu. V operačnom systéme IOS nebol pri snímaní s natívnou aplikáciou žiaden problém.

Záverečné zhrnutie

Autogram v predvolenej konfigurácii je s čítačmi obrazovky v značnej miere dobre použiteľný. Treba mať len dostatočne osvojenú prácu s asistenčnou technológiou. Podpisovanie na štátnych weboch je s Autogramom pomerne jednoduché. Výhodou celého tohto riešenia je v konzistentnom ovládaní a znalosti jednotného a intuitívneho prostredia. Ak vývojári ešte odstránia nedostatky v prístupnosti pri vyčítaní niektorých dôležitých sprievodných informácií v desktopovej aplikácii pre Windows a už zmienené problémy, na ktoré môžu naraziť používatelia Androidu, určite sa môže stať preferovanou voľbou pri digitálnom podpisovaní. Dobrou správou však je, že vývojári prejavili záujem na prístupnosti svojich aplikácií popracovať a známe i nahlásené nedostatky odstrániť. Takže smelo do rozdávania autogramov! Happy signing!

Užitočné zdroje

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.