Formát elektronických kníh ePub je rozšíreným spôsobom publikovania kníh, článkov, príručiek a podobných materiálov. Jeho výhodou je, že je čitateľný na veľkom množstve rôznorodých zariadení. Vytvoríme obsah vo formáte ePub a ten je prístupný širokému spektru používateľov.
Otestovali sme niekoľko aplikácií pre tvorbu ePub publikácií s ohľadom na ich ovládanie z klávesnice a čítačom obrazovky. Ako jedno z použiteľných riešení nám vyšiel ePubee Maker.
Ide o rozšírenie pre aplikáciu Microsoft Word, ktoré umožňuje konvertovať dokument vo formáte doc, docx a podobne, priamo do formátu epub.
Stiahnutie a inštalácia
Rozšírenie ePubee Maker stiahneme z nasledujúceho odkazu ePubee Maker – Download. Nájdeme a stiahneme inštalačný súbor pre Windows. Samotná inštalácia prebieha obvyklým spôsobom. Po jej skončení sa neobjaví žiaden zástupca na pracovnej ploche, keďže ide o rozšírenie do aplikácie MS Word.
Popis rozšírenia
Prítomnosť ePubee Makera zaznamenáme až po spustení aplikácie MS Word. Nájdeme ho v páse kariet Ribbon na karte ePubee Maker. Nachádzajú sa tu tri položky:
- Quick publish – uloženie bez dodatočných nastavení. Zadáme iba názov výsledného súboru a jeho umiestnenie.
- Publish – publikovanie s možnosťou dodatočných nastavení.
- Others – save as pdf – uloženie súboru ako pdf.
Publikovanie s možnosťami nastavenia parametrov
Pri voľbe Publish zo záložky ePubee Maker môžeme realizovať dodatočné nastavenia. V troch dialógoch máme možnosť nastaviť parametre pre výslednú elektronickú knihu. Vo všetkých dialógoch sa pohybujeme tabulátorom alebo ďalšími štandardnými príkazmi pre prácu v dialógu.
Výber súboru s obrázkom pre obálku
Prvý dialóg umožňujepridať súbor s obrázkom pre obálku, ako aj ďalšie súbory, ktoré sa zahrnú do výslednej elektronickej knihy. Vyberieme súbor z úložiska počítača. Potvrdíme tlačidlo Others file. Zobrazí sa dialóg na vyhľadanie a výber súboru v počítači. Po potvrdení súboru sa súbor objaví v zozname v editačnom poli v dialógu. Ak vyberieme viacero typov súborov, vo výberovom poli môžeme zvoliť typ obsahu, ktorý sa má pridať. Voľbu potvrdíme tlačidlom Confirm.
Ak máme v publikácii viacero súborov s obrázkami, napríklad obrázky, ktoré sa vyskytujú v texte, môžeme si jeden z nich vybrať ako obrázok pre obálku. Voľbu uskutočníme v tomto dialógu v časti Select (zoznam).
Meta údaje
V druhom dialógu máme možnosť definovať metaúdaje, titul knihy, autora a ďalšie údaje pre elektronickú knihu. Údaje opäť potvrdíme tlačidlom Confirm.
Môžeme definovať aj ďalšie meta údaje, napríklad ilustrátora, ISBN, tlač a iné. Tie sa zobrazujú formou tabuľky, kde po položkách / bunkách prechádzame tabulátorom. Ako pomoc pri pridávaní štandardných údajov nám môže pomôcť zoznam typov štandardne používaných meta údajov, ktorý sa zobrazí po potvrdení tlačidla Add Basic alebo pre pridávanie mien spolupracovníkov na publikácii Add Role. Údaje môžeme aj editovať vlastnými hodnotami po stlačení medzerníka na riadku s hodnotou parametra. Objaví sa editačné pole, do ktorého zapíšeme našu hodnotu a potvrdíme enterom. Pre prácu môžeme využiť aj tlačidlá Copy a Delete pre kopírovanie a odstraňovanie riadkov. V dialógu nájdeme ešte dve tlačidlá, ktoré čítač oznamuje ako „t“ a „u“. Ide o šípky hore a dole, ktoré presúvajú riadky v tabuľke s meta údajmi.
Výsledný súbor a kapitoly
Tretí dialóg obsahuje možnosť definovať názov a umiestnenie výsledného súboru, stlačíme tlačidlo Save as. Zobrazí sa dialóg, v ktorom zadáme názov výsledného súboru, nepíšeme príponu, ako aj umiestnenie v úložisku počítača.
Ďalej je uvedený zoznam kapitol, ktorý sa zahrnie do publikovania. Môžeme odznačiť, čo nechceme zahrnúť do výsledneho súboru. Názvy kapitol nie su čítané čítačom pri ich prechádzaní tabulátorom. Musíme ich čítať s použitím JAWS kurzora. Rovnaký postup s NVDA nefunguje.
Publikovanie do formátu ePub dokončíme potvrdením tlačidla Confirm. Ukončenie procesu je oznámené dialógom.
Publikovať môžeme aj bez realizácie uvedených nastavení. Jediným povinným údajom je výstupný súbor, jeho umiestnenie a názov.
Ako je to s prístupnosťou
Obsluha doplnku je prístupná s čítačom NVDA aj JAWS. Nedostatkom je možnosť vyradenia a zaradenia kapitol do výsledného súboru, ktorú sme uviedli v predchádzajúcom popise.
Prístupnosť samotného elektronického dokumentu vo formáte epub závisí od toho, či bol správne / prístupne vytvorený word dokument, z ktorého sme finálnu publikáciu generovali. Je teda potrebné realizovať formátovanie štruktúry dokumentu prostredníctvom štýlov pre nadpisy, obrázky vybaviť alternatívnym popisom a dodržať zásady jasnej tlače pre dobrú čitateľnosť.
Súvisiace články
ePub Reader- prístupná čítačka elektronických kníh BookWorm: Čítanie a práca s elektronickými knihami ePub a pdf Balabolka: Aplikácia na čítanie textu v pozadí či uloženie do zvukového súboru Prístupnosť elektronických textových dokumentov
Ahoj!
Diky za vas pribech o tom dostupnom software.
Skusaliste uz Word to Epub od Daisy Foundation. Je to software pro vytvorene dostupnych knih v formatu Epub a mobi. Ja sem pouzival a funguje pekne.
https://daisy.org/wordtoepub