Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

eSpeak-NG rečová syntéza pre mobilné telefóny, ponúka presne vyslovujúce hlasy

Používate mobilný telefón s operačným systémom Android alebo iOS (iPhone) s čítačom obrazovky? Máte zmiešané pocity, či dokonca obavy z aktualizácií? Zmení sa opäť hlas, alebo jeho výslovnosť? Bude to lepšie, alebo tvorcovia opäť niečo „vylepšia“? Je tu riešenie v podobe používania hlasu nezávislého na spoločnosti Google, Apple, či Samsung.

Aplikácia eSpeak-NG doplní do telefónu ďalší hlas a vy si môžete vybrať, ktorý budete používať. Je potrebné hneď v úvode povedať, že eSpeak-NG prináša hlas, ktorý nie je tak príjemný na počúvanie ako hlasy od vyššie uvedených spoločností. Na druhej strane, hlas je presný a netrpí rôznymi neduhmi vo výslovnosti.

Inštalácia

Inštalujeme zo štandardných zdrojov aplikácií:

Aplikácia je bezplatná a inštalačný proces je štandardný. V prostredí Android je potrebné strpieť prehrávanie reklamy pri prvom spustení aplikácie.

Konfigurácia

Po nainštalovaní a prvom spustení máme k dispozícii anglickú rečovú syntézu. V prostredí iPhone je rozhranie aplikácie v anglickom jazyku. Pri Androide sa prvé spustenie nieslo v duchu angličtiny, avšak ďalšia obrazovka už bola v slovenčine. Pri prvom spustení nás aplikácia vyzvala na nastavenie eSpeaku ako predvoleného nástroja prevodu textu na reč. Nastavenie môžeme zrealizovať, alebo aj preskočiť.

Prešviháme sa na položku Výber jazykaLanguage select. Poklepaním sa otvorí zoznam dostupných jazykov. Nájdeme a potvrdíme Slovakia alebo nejakú podobu pomenovania nášho jazyka.

Ďalšou položkou je Výber hlasuVoice selected. Máme na výber niekoľko desiatok hlasov. Nám najlepšie znie hlas Max.

Nasleduje textové pole so vzorkou textu a tlačidlo Synthesize. Poklepaním je vyslovený text z predchádzajúcej položky hlasom, ktorý sme si zvolili.

K dispozícií máme ešte možnosť nastavenia rýchlosti (rate), hlasitosti (volume), výšky (pitch), dĺžky medzery medzi slovami (word gap), modulácia hlasu (inflection) a dĺžka pauzy (ssml break time multiplier). Tieto ovládacie posuvníky nie sú popísané tak, aby čítač obrazovky čítal ich názvy.

Použitie syntézy eSpeak

Aby náš čítač obrazovky Voice Over v iPhone, alebo Talkback či Corvus v Androide začal používať hlas zo syntézy eSpeak, je potrebné ešte vykonať nasledujúce nastavenia:

 • Android – Nastavenia telefónu > Prístupnosť / Dostupnosť / Zjednodušenie ovládania > Talkback > Prevod textu na reč > Predvolený nástroj prevodu reči na text – potvrdíme položku eSpeak-NG
 • iPhone s iOS – Nastavenia telefónu > Prístupnosť > Voice Over > Reč > Hlas – poklepeme na Laura a následne potvrdíme eSpeak-NG

Na záver

eSpeak-NG poskytuje presný, aj keď trochu robotický hlas pre našu asistenčnú technológiu. Máme možnosť tento hlas nainštalovať a vyskúšať. V telefóne ostanú dostupné aj všetky hlasy, ktoré sme používali doteraz.

2 komentáre

 1. Peter
  Peter 27. februára 2024

  Dobry den,
  Ku Corvusu by som este dodal, ze Espeak je aj jeho sucastou. Automaticky sa pouziva na uzamikacej obrazovke po restartovani telefonu, aby sme mali istotu, ze synteza bude fungovat aj v pripade, ze je este telefon zasifrovany (po restarte nebol odomknuty). Okrem toho ho mozete pouzivat aj po odomknuti, ak v nastavenia>rec zapnete volbu „pouzivat vstavany Espeak ako predvolenu syntezu“.

 2. Roman
  Roman 27. februára 2024

  Dobrý den, děkuji za podrobný návod pro použití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.