Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Gemini pokročilá AI od spoločnosti Google, chatbot výborne popisuje obrázky ale môžme sa s ním aj porozprávať

Spoločnosť Google, začiatkom roka 2024, umožnila používateľom využívať svoj pokročilý jazykový model Gemini. Ide o nástupcu modelu Bard o ktorom sme písali v článku Ako použiť chatbota ChatGPT alebo Bard od Googlu . Bard už nie je dostupný a je plne nahradený modelom Gemini.

Gemini nájdeme na adrese www.gemini.google.com. Ak sme mali zriadený prístup do služby Bard, tak je stránka Gemini zobrazená s informáciou o novinkách. Tieto zatvoríme potvrdením tlačidla Zavrieť a máme prístup k rozhraniu služby. V prípade, že v internetovom prehliadači nie sme prihlásení svojím GMail účtom, tak sme vyzvaní na prihlásenie. Po prihlásení nás služba presmeruje na stránku s rozhraním Gemini.

Základné funkcie a ovládanie

Po úspešnom vstupe do prostredia Gemini sa kurzor nachádza v editačnom poli, kde zadáme požiadavku v textovej forme. Čítač nám tento stav oznámi „Vstup pre text pokynu“. Napíšeme našu požiadavku alebo pokyn a potvrdíme jeho zadanie stlačením Enter. Počas spracovania odpovede je nám oznámené „Gemini píše“. Zobrazenie odpovede je indikované oznamom „Služba Gemini odpovedala“. K odpovedi sa dostaneme prechodom čítača do prezeracieho režimu a stláčaním smerovej šípky nahor.

Pre zadanie ďalšieho pokynu sa premiestnime do editačného poľa a postup opakujeme.

Odpoveď nám môže služba aj prečítať hlasom. Pri každej odpovedi nájdeme tlačidlo Prehrať. Po jeho aktivovaní počkáme krátku chvíľu na spracovanie odpovede a následne sa automaticky spustí čítanie odpovede kvalitným syntetickým hlasom. Tlačidlo sa zmení na Pozastaviť, ktorým čítanie zastavíme.

Popis obrázkov

Gemini dokáže detailne opísať čo sa nachádza na obrázku. Obrázok, ktorý chceme popísať, poskytneme službe prostredníctvom tlačidla Nahrať obrázok. Pri prvom spustení sme oboznámení s tým, že obrázky sa uchovávajú a máme k ním neskôr možnosť pristúpiť v prehľade nedávnej konverzácie. Potvrdíme oznam a následne potvrdíme tlačidlo znova. V nasledujúcich prípadoch použitia sa už oznam nezobrazuje. Otvorí sa klasické okno internetového prehliadača na výber súboru z úložiska počítača. Nájdeme a potvrdíme súbor, ktorý chceme popísať. Následne sme presmerovaní do textového poľa kde zadáme náš pokyn. Napríklad: „popíš obrázok“, alebo sa opýtame na niečo konkrétnejšie: „akej farby je pes na obrázku“ a podobne. Gemini nám odpovie rovnako akoby sme zadali textový pokyn. Odpoveď sa nachádza nad editačným poľom.

Zadanie pokynu hlasom

Pokyn pre Gemini môžeme aj nadiktovať. Slúži na to tlačidlo Mikrofón, ktoré nájdeme za editačným poľom a za tlačidlom pre nahratie obrázku.

Pri prvom spustení si od nás vyžiada povolenie použiť mikrofón. Ak by sme službu Gemini používali vo viacerých internetových prehliadačoch, tak toto povolenie si vyžiada každý z nich. Po povolení môžeme diktovať pokyn. Ten sa prepíše do textového poľa, kde si ho môžeme skontrolovať a upraviť. Zadanie potvrdíme stlačením Enter. Odpoveď je zobrazená rovnakým spôsobom ako pri zadaní textového pokynu.

Poznámka: Pri zadávaní pokynu diktovaním je zaznamenávaný občas aj prejav čítača obrazovky. Je preto potrebné, po stlačení tlačidla mikrofón, ho hneď umlčať.

História pokynov / konverzácií

Služba Gemini si pamätá niekoľko posledných konverzácií, ktoré sme s ňou realizovali. Tieto sú zobrazené v ľavej časti obrazovky, ktorú čítač oznámi ako Hlavná ponuka. Po jednotlivých konverzáciách sa pohybujeme tabulátorom a aktivujeme ich Enterom. Daná konverzácia je zobrazená nad editačným poľom pre vstup textového pokynu.

Za každou konverzáciou / pokynom sa nachádza tlačidlo s ponukou akcií pre položku. Nájdeme tu možnosť pripnúť pokyn na vrch či odstrániť pokyn z histórie.

Aktuálna poloha

Mnohé odpovede, ale aj naše pokyny sa týkajú, alebo aspoň okrajovo súvisia s našou polohou. Služba nám zobrazuje kde identifikovala našu geografickú polohu. To sa deje na základe našej IP adresy, ktorú nám pridelil náš poskytovateľ internetového pripojenia. To je však málo presné a poloha je skôr orientačná. Môžeme zapnúť aj určovanie presnej polohy prostredníctvom voľby Aktualizovať našu polohu. Následne je určenie polohy presnejšie a sme lokalizovaní v správnom meste.

Overenie odpovede

Nakoľko služba Gemini nie je dokonalý vyhľadávač a overovateľ informácií, ale jazykový model určený na konverzáciu s používateľmi, tak sa môže mýliť v tom, čo nám ponúkne ako odpoveď. Pre tieto účely máme k dispozícii dve funkcie.

  • Prvá z nich sú dve prepínacie tlačidlá Dobrá odpoveď a Zlá odpoveď, ktorými dáme Gemini spätnú väzbu, že to čo nám ponúkol nie je v poriadku. Týmto prispejeme k jeho učeniu a k lepším výsledkom v budúcnosti.
  • Druhá možnosť je tlačidlo Overiť odpoveď. Jeho použitím dôjde k tomu, že odpoveď sa overí voči reálnym výsledkom vyhľadávania prostredníctvom Google vyhľadávania. Tieto výsledky sú nám následne ponúknuté a môžeme si zobraziť zdrojové webové stránky z ktorých Gemini čerpal informácie.

Záverom

Služba Gemini poskytuje plne prístupné rozhranie aj pre použitie s čítačom obrazovky. Môže byť užitočným nástrojom na popisovanie obrázkov, či získavanie informácií z internetu. Komunikuje s nami v slovenskom jazyku. Výsledky, ktoré poskytuje na špecifické otázky je potrebné však overiť. Podľa nášho testovania nie je možné sa na ne plne spoľahnúť bez ďalšieho posúdenia. Testovali sme ho najmä na informácie zo slovenského internetového prostredia. Treba však aj povedať, že vývoj v tejto oblasti je taký dynamický, že relevantnosť výsledkov môže byť už o niekoľko týždňov na úplne inej úrovni. Službu sa každopádne oplatí vyskúšať.

Poznámka : testovali sme v prostredí Google Chrome a Microsoft Edge vo verziách 122, Mozilla Firefox 123 a čítač obrazovky NVDA 2023.3 a JAWS 2023.

Zaujímavé odkazy

Čo aplikácie Gemini dokážu a ďalšie časté otázky – Google AI asistenta od Googlu Gemini si viete vyskúšať aj v aplikácii Google má zabijaka ChatGPT. Gemini rieši domáce úlohy, no … Overovanie odpovedí z aplikácií Gemini

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.