Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Google Prekladač s čítačom obrazovky

Nedávno sa objavili správy o pokroku v spoľahlivosti prekladov medzi rôznymi jazykmi, preto sme sa rozhodli vyskúšať Prekladač Google, ktorý spoločnosť ponúka bezplatne.

Prekladač Google na počítači

Google Prekladač nájdeme medzi aplikáciami zo stránky vyhľadávania Google, alebo môžeme použiť priamu adresu Google Prekladač – translate.google.sk. Aktivovaním položky Prekladač v ponuke Aplikácie sa aplikácia spustí a môžeme využívať jej funkcie. Prekladač beží v prostredí internetového prehliadača. My sme ho testovali s prehliadačom Mozilla Firefox a čítačom NVDA. Všetko v najnovších verziách. Aplikácia ponúka v čase písania článku preklad z, do a medzi 104-mi jazykmi. Počet jazykov sa neustále rozširuje.

Pre vývojárov stránok ponúka bezplatný preklad stránok do podporovaných jazykov. V takom prípade preklad prebieha formou umiestnenia kódu Google na stránku. Ten následne zabezpečí využívanie funkcií prekladača.

Po aktivovaní položky Prekladač v Aplikáciách Google je Prekladač spustený v okne prehliadača, z ktorého došlo k jeho spusteniu. V aplikácia medzi jej jednotlivými prvkami sa pohybujeme štandardnými príkazmi určenými pre pohyb vo formulári webovej stránky. Stláčaním E prejdeme na editačné polia, B na tlačidlá, tabulátorom na aktívne prvky a tak ďalej. Hneď po spustení aplikácie je kurzor premiestnený do editačného poľa na zadanie textu určeného na preklad. Prekladač preloží naraz maximálne 5 000 znakov. Do vstupného poľa môžeme vložiť aj rozsiahlejší text. Na túto skutočnosť budeme aplikáciou upozornení. Nad vstupným poľom sa nachádza tlačidlo Preklad. Jeho aktivovaním dôjde k prekladu textu vo vstupnom poli alebo jeho časti, v závislosti od jeho rozsahu. Vyššie sú umiestnené tlačidlá a výberové polia pre určenie vstupného jazyka a jazyka, do ktorého má byť text preložený. Tlačidlami sú reprezentované najbežnejšie jazyky (angličtina, nemčina a náš rodný jazyk). Pre vstupný jazyk je dostupné aj tlačidlo na rozpoznanie jazyka. Výberové polia s podporovanými jazykmi otvoríme stlačením Alt šípka nadol. Stláčaním šípky nadol alebo nahor nájdeme požadovaný jazyk a voľbu potvrdíme stlačením enter. Aplikácia podporuje vypočutie zadaného alebo preloženého textu pomocou jeho prečítania syntetickým hlasom. Preložený text je možné vložiť do schránky a prilepiť ho na cieľové miesto. Ak sme vložili do vstupného poľa viac ako 5000 znakov textu, môžeme postupne preložiť celý text. Stlačením tlačidla Preložiť ďalší dôjde k preloženiu ďalšej časti textu. Po preložení ho skopírujeme do osobitného dokumentu a pokračujeme v preklade. Máme možnosť vymazať zadaný text stlačením tlačidla s rovnakým názvom, zapnúť virtuálnu klávesnicu pre zadávanie (vhodné pre dotykové zariadenia). Preložený text môžeme priamo z aplikácie Prekladača zdieľať.

Prekladač umožňuje preložiť celé dokumenty:

  • Po spustení prekladača nevložíme ani nevpíšeme do editačného poľa žiaden text na preklad, ale prejdeme na odkaz Preložiť dokument.
  • Po jeho aktivovaní nájdeme tlačidlo Prehľadávať a aktivujeme ho. Otvorí sa dialógové okno na výber dokumentu z úložiska lokálneho počítača alebo z miest dostupných cez Tento počítač.
  • Nájdeme dokument a jeho výber potvrdíme stlačením enter. Dôjde k odovzdaniu dokumentu do aplikácie.
  • Preložený text označíme Ctrl+a a prekopírujeme do nového dokumentu priamo v lokálnom počítači. Prekladač neponúka možnosť uloženia prekladu ako dokumentu.

Testovali sme preklad dokumentov vo formáte pdf, docx, rtf, txt a odt. Preklad bol v poriadku a aplikácia vedela spracovať dokumenty vo všetkých formátoch okrem odt. Preložený text zo všetkých formátov bol rovnakej kvality.

Prekladač v mobilnom telefóne

Aplikácia Prekladač je rovnako dobre prístupná aj v mobilnom telefóne. Otestovali sme ju s Androidom 7.0. Ponúka jednoduché rozhranie, možnosť zadania textu na preklad písaním, hovorením a odfotografovaním predlohy, preklad SMS správ a v najnovšej verzii aj preklad skopírovaním časti textu z rôznych aplikácií.

  • V ľavom hornom rohu aplikačného okna je umiestnené tlačidlo pre vstup do ponuky obsahujúcej preklad SMS, slovník fráz, nastavenia, prechod na domovskú stránku, offline preklad a spustenie pomocníka.
  • Vo vrchnej časti sú umiestnené tlačidlá na výber vstupného jazyka a jazyka, do ktorého sa má text preložiť. Medzi nimi nájdeme tlačidlo na otočenie jazykov.
  • Nasleduje textové pole. Poklepaním sa zobrazí klávesnica na zadanie textu na preklad.
  • Pod textovým poľom nájdeme tlačidlá na odfotografovanie, hlasové zadanie a napísanie textu rukou.
  • Nižšie nájdeme históriu prekladov.

Záver

Aplikácia Prekladač, či už vo verzii pre internetový prehliadač v počítači, alebo pre mobilný telefón s Androidom, je dobrým pomocníkom pri prekladoch medzi viac ako 100 jazykmi. Obe verzie sú veľmi dobre prístupné pre používateľov s čítačom obrazovky. Natrafili sme na jediný nedostatok v aplikácii pre počítač: Oznamovacie okno s aplikačným hlásením bolo vytvorené spôsobom, pri ktorom nám čítač dokázal sprostredkovať iba tlačidlá OK a Cancel. Obsah oznamu nám ostal utajený.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.