Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Informačné tabule o príchodoch a odchodoch vlakov ŽSR aj pre nevidiacich

Železnice Slovenskej Republiky spustili na adrese https://aplikacie.zsr.sk/infotabule/ novú aplikáciu sprístupňujúcu obsah informačných tabúľ železničných staníc. Aplikácia poskytuje prehľadnou formou aktuálne informácie zobrazované v priestoroch železničných staníc na fyzických informačných tabuliach. Informácie sú poskytované v reálnom čase iba s malým oneskorením, ktoré spôsobuje spracovanie údajov.

Aplikáciu si priblížime z pohľadu nevidiaceho cestujúceho, ktorý zisťuje informácie s použitím čítača obrazovky.

Spustenie

Po vstupe do aplikácie potvrdením url adresy sa na úvodnej stránke zobrazí zoznam železničných staníc, ktorých informačné tabule aplikácia poskytuje. Zoznam je radený abecedne a jednotlivé písmena abecedy sú zároveň aj nadpismi. Prehľad staníc začínajúci rovnakým písmenom sa uvádza formou zoznamu. Takýto spôsob nám uľahčuje nájdenie hľadanej stanice. Pri prechode po zoznamoch, písmenom „l“ v prezeracom režime čítač zároveň oznámi počet všetkých staníc v skupine. Po nájdení príslušného písmena abecedy postupujeme ďalej tabulátorom až na hľadanú stanicu. Aby aplikácia zobrazila obsah informačnej tabule, stlačíme Enter alebo medzerník.

Aplikácia zobrazí aktuálny obsah jednej z informačných tabúľ. Primárne je zobrazovaná tabuľa s odchodmi vlakov zo stanice. Údaje sa zobrazujú formou tabuľky. Nad tabuľkou je uvedený Názov stanice, či ide o odchody alebo príchody a najbližší čas odchodu/príchodu vlaku. Žiadny z týchto údajov sa neuvádza ako nadpis. Nájdeme ho tak, že prejdeme na tabuľku a šípkami nahor prečítame zobrazované informácie.

Prepnutie na zobrazenie príchodov realizujeme potvrdením tlačidla Príchody, ktoré je umiestnené v dolnej časti stránky.

Aby sme sa vrátili späť do zoznamu staníc, potvrdíme tlačidlo „Späť do zoznamu“.

Informačná tabuľa

Aplikácia zobrazuje údaje informačných tabúľ formou tabuľky. Prehľad obsahuje deväť stĺpcov a sedem riadkov.

Zobrazujú sa nasledujúce údaje:

  1. Čas odchodu/príchodu.
  2. Druh vlaku – údaj, či ide o osobný, rýchlik, zrýchlený alebo iný druh vlaku.
  3. Číslo vlaku podľa čísla v grafikone vlakov.
  4. Dopravca – názov dopravcu, ktorý prevádzkuje vlakový spoj.
  5. Cieľová stanica.
  6. Smer jazdy – zoznam staníc medzi stanicou, ktorej informačná tabuľa je zobrazená a cieľovou stanicou.
  7. Nástupište, z ktorého vlak odchádza alebo prichádza.
  8. Koľaj – číslo koľaje na nástupišti z ktorej vlak odchádza alebo prichádza.
  9. Mešká – údaj o meškaní vlaku v minútach.

Tabuľka obsahuje aj anglické názvy stĺpcov. Tieto čítač číta pri pohybe medzi bunkami spolu so slovenskými názvami.

Smer jazdy

V poli Smer jazdy zobrazuje aplikácia zoznam staníc medzi aktuálnou a cieľovou stanicou. Tento zoznam je realizovaný zmenou zobrazovaného údaju v konkrétnej bunke. Zmena zobrazovanej hodnoty je približne v sekundových intervaloch. Po zobrazení poslednej stanice začne cyklus odznova. Aktuálna hodnota v bunke sa dá s pomocou čítača zistiť tak, že kurzor neustále premiestňujeme z bunky a do bunky. Pri štarte kolobehu od prvej stanice čítač oznámi, že sme v tabuľke.

Záver

Aplikácia je prínosom pre cestujúcich s poruchami zraku. Umožňuje zistiť aktuálny stav na informačnej tabuli v danej železničnej stanici. Ešte väčším prínosom by určite bola mobilná verzia tejto služby.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.