Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

iOS16 priniesol zmenu aj pre zrakovo postihnutých používateľov

Spoločnosť Apple uvoľnila pre svoje zariadenia nové generácie operačných systémov. Pre mobilné telefóny iPhone ide o operačný systém iOS s číselným označením 16. V novej verzii iOS je dostupných množstvo noviniek, ktorých prehľad sa nachádza napríklad na tomto odkaze Spoločnosť Apple práve predstavila iOS 16. Toto sú všetky novinky, ktoré systém prináša.

V prehľade nových funkcií sa nenachádza žiadna, ktorá by mala dopad na používanie systému s Voice Overom.

Po upgrade si však môžeme všimnúť, že došlo k zmene v hlasovom výstupe Laura. Ten je používaný Voice Overom pre sprístupnenie obsahu displeja nevidiacim používateľom v prípade, že je telefón nastavený na slovenský jazyk. Zaznamenáme, že Laura hojnejšie používa americkú výslovnosť na miestach, kde sa doteraz neobjavovala. Pôsobí to dosť rušivo.

Hlas Laura vylepšený

Voice Over má k dispozícii ešte jednu variantu hlasu Laura. Nazýva sa Laura vylepšený. Nájdeme ho v Nastavenia > Prístupnosť > Voice Over > Reč > Hlas Laura > Laura > Laura vylepšený. Poklepaním ho zapneme. Môže nastať situácia, že ho nemáme stiahnutý v telefóne a je potrebné ho stiahnuť. To prebehne automaticky po poklepaní na položku. V informáciách k hlasu je aj údaj o veľkosti miesta, ktoré zaberá v telefóne.

Hlas Laura vylepšený lepšie vyslovuje slovenské texty. Teda vyslovuje ich so slovenskou výslovnosťou. Avšak anglické slová vyslovuje ešte s výraznejším prízvukom americkej angličtiny ako klasická Laura. Navyše Laura vylepšený je zvukovo plnší a jeho zvuk je značne odlišný od klasickej Laury. Nemusí to každému vyhovovať.

Čo by mohlo byť prínosom

Jednou z prinášaných noviniek je rozšírenie odozvy klávesnice. Tá môže teraz poskytovať aj haptickú spätnú väzbu po napísaní znaku. Doteraz sa poskytovala iba zvuková spätná väzba. Nastavenie nájdeme v časti Nastavenia > Zvuky a a haptika > Upozornenia klávesnice > haptika.

Čo sa pokazilo

Po upgrade máme stav, keď po otvorení zoznamu v časti Nastavenia > Prístupnosť sa kurzor nenachádza na prvej položke, ale na niektorej z ďalších v poradí. Na začiatok sa teda musíme prepracovať gestom.

V modeli iPhone SE 2020 sa nerozbaľujú skupiny upozornení v Centre hlásení. Tento stav nenastáva v modeli iPhone 11.

Záverom

Zmena vo výslovnosti hlasu Laura je značne nepríjemným dôsledkom prechodu na iOS 16. Z minulých skúsenosti sa však dá usudzovať, že k zmene tak rýchlo nepríde. Teda inej cesty niet. Ostáva len skôr či neskôr upgradovať a na zmenu hlasu si zvyknúť.

Okrem spomínanýchh sme ďalšie nedostatky nezaznamenali.

Jeden komentár

  1. Peter
    Peter 26. septembra 2022

    Dobry den. Ja nie som spokojny stym ako tento članok vyzera. lebo to ze Laura hovori viac menej po anglištene nie je v poriatku. Volal som do aplu a oni my tvrdili ze vedia o tomto probleme vraj pride aktualizacia ktora by to mala napravit do takeho stavu ako to bolo na os 15.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.