Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

BIG Launcher – prostredie pre slabozrakých

BIG Launcher je Android aplikácia, ktorá zmení základné používateľské rozhranie v operačnom systéme – launcher. Prínosom je, že dané prostredie je jednoduchšie na ovládanie, pretože obsahuje veľké ikony s vysokým kontrastom a poskytuje rýchly prístup k bežne používaným funkciám, ako je dátum, čas, telefón, e-mail, fotoaparát, fotografie a programovateľné núdzový kontakt označovaný ako „SOS“. Je primárne určená pre slabozrakých používateľov a seniorov, či už s problémami zraku alebo bez.

Inštalácia

Aplikáciu BIG Launcher si môžete nainštalovať priamo z obchodu Google Play, kde sa pre slovenské prostredie nachádzajú rovno 3 aplikácie – BIG Launcher – slovenčina, BIG Phone pre seniorov a BIG SMS for Seniors. V tomto článku sa budeme zaoberať aplikáciou BIG Launcher – slovenčina.

Anglický text v aplikácii upozorňujúci na možné chyby

Po štandardnej inštalácii a spustení aplikácie sa objaví obrazovka s anglickým textom, ktorá informuje o tom, že sa môžu objaviť chyby kvôli individuálnym verziám operačných systémov, na ďalšej obrazovke je poďakovanie za stiahnutie bezplatnej verzie a informácie o tom, čo obsahuje platená verzia. Na ďalšej obrazovke si môžete vybrať jazyk, ktorý môže byť nastavený buď automaticky (podľa jazyka operačného systému), alebo vybrať si konkrétny jazyk. Následne si môžete vybrať veľkosť textu a tému základnej domovskej obrazovky – či bude svetlá, tmavá alebo modrá. Ešte sú tam ďalšie nastavenia, ktoré môžete prejsť bez zmeny ďalej a ocitnete sa na domovskej obrazovke.

Obmedzenia neplatenej verzie - úprava len pravého stĺpca tlačidiel, povolených len 5 dodatočných obrazoviek, ochrana konfigurácie heslom nie je možná

Domovská obrazovka

Domovská obrazovka sa po nainštalovaní a spustení aplikácie BIG Launcher výrazne zmení oproti pôvodnej obrazovke systému Android. Vo vrchnej časti sa nachádza informácia o stave nabitia batérie, aktuálny deň, mesiac a rok, stav pripojenia na mobilnú sieť a aktuálny čas. Pod vrchnou časťou obrazovky sa nachádza 6 veľkých štvorcových dlaždíc – Telefón, SMS správy, Fotoaparát, Obrázky, SOS tlačidlo a Zoznam aplikácií.

Domovská obrazovky aplikácie Big Launcher

Pod dlaždicami sa nachádzajú štandardné tlačidlá pre operačný systém Android – v prípade Samsungu Galaxy A22 5G sú to:

 • Tlačidlo na zobrazenie otvorených aplikácií
 • Tlačidlo na presun na domovskú obrazovku
 • Tlačidlo Späť

Nastavenia

V nastaveniach sa nachádzajú nasledovné položky:

 • Kúpiť/obnoviť plnú verziu – tu si môžete zakúpiť plnú verziu aplikácie Big Launcher – aktuálne za 10€
 • Spustiť sprievodcu nastavením – opäť si môžete spustiť sprievodcu základným nastavením aplikácie, ktorého sme popísali pri inštalácii aplikácie
 • Vyberte jazyk – môžete si vybrať z množstva jazykov prostredia aplikácie
 • Vzhľad – tu je na výber téma (svetlá, tmavá, modrá), Veľkosť textu, Orientácia obrazovky, Veľkosť bezpečnostných okrajov (riešia sa tu nechcené dotyky na okraji obrazovky), Indikátor signálu, Zobrazenie veľkého indikátora batérie, Zobrazenie ikony budíka, Skrytie notifikanej lišty
 • Prístupnosť – Ovládanie (aké stlačenie používať), Zrušenie dialógových okien pri dotyku mimo okna, Hmatová spätná väzba, Popisok pri dlhom stlačení
 • Menu nastavenia – Úprava tlačidiel v ponuke, Systémové nastavenia v ponuke, Ochrana ponuky nastavení
 • Nastavenia funkcií – Kontakty, Telefón, Správy, SOS, Aplikácie
 • Nastavenie Big Launcher ako východzej obrazovky
 • Používateľská príručka
 • Kontrola aktualizácií

Nastavenie aplikácie - obrazovka je popísaná nad týmto obrázkom

Big Launcher je aplikácia, ktorá výrazne zjednodušuje narábanie s telefónom s operačným systémom Android a prináša slabozrakým a starším ľuďom možnosť pracovať s mobilným telefónom aj pri zhoršenej funkčnosti zraku.

Podpora Nadácie Volkswagen Slovakia

Mobilný telefón Samsung Galaxy A22 5G sme mohli zaobstarať vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia.

Nadácia Volkswagen Slovakia - logo

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.