Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

MP3Tag: editujeme informácie v mp3 súboroch

Zvukové súbory vo formáte mp3 môžu obsahovať informácie o interpretovi, albume, názve skladby a ďalšie. Sú to textové informácie, ktoré môžu byť súčasťou súboru mp3. Máme možnosť tieto informácie zmeniť, alebo doplniť. Označujú sa aj ako MP3 tagy. Na čo sú dobré? Zobrazujú sa pri prehrávaní skladby v mediálnom prehrávači. Dokážu ich čítať aplikácie v počítači alebo v rôznych mp3 prehrávačoch, ako aj rôzne rádiá či zložitejšie zvukové zariadenia používané na prehrávanie hudby.

Pri vytváraní vlastných skladieb alebo aj v súboroch získaných z iných zdrojov nastáva čas od času situácia, že potrebujeme alebo chceme doplniť tieto informácie do zvukového súboru. Pre tento účel existujú rôzne riešenia. My si predstavíme aplikáciu MP3Tag, ktorá je dobre prístupná pre obsluhu s čítačom obrazovky.

Inštalácia

MP3Tag stiahneme z nasledovnej adresy MP3Tag download. Do počítača sa uloží inštalačný exe súbor. Po jeho potvrdení sa spustí štandardný proces inštalácie. Po ukončení inštalácie je k dispozícii:

 • zástupca na pracovnej ploche pre spustenie aplikácie;
 • v ponuke Štart je vytvorený priečinok so zástupcami aplikácie, ten sa dá počas inštalácie nepovoliť a následne nebude vytvorený;
 • v kontextovej ponuke pre súbory pribudne položka MP3Tag, ktorá otvára príslušný súbor v aplikácii MP3Tag.

MP3Tag môžeme používať bezplatne, môžeme však autorom aj prispieť na fungovanie projektu. Možnosť prispenia nájdeme v menu aplikácie v časti Pomocník.

Prostredie aplikácie

Prostredie aplikácie je plne ovládateľné z klávesnice s podporou čítača obrazovky. Jednotlivé prvky prechádzame tabulátorom, šípkami nahor a nadol sa pohybujeme v zoznamoch a podobne. Aplikácia obsahuje roletové menu s funkciami. Ovláda sa štandardne ako u iných aplikácií. Dostaneme sa doň ľavým Alt alebo F10. K položkám je dostupná kontextová ponuka s funkciami určenými pre ne. Otvoríme ju stlačením Shift+F10.

Ovládanie jednotlivých funkcií vykonávame prostredníctvom hlavnej alebo kontextovej ponuky. Pre ovládanie môžeme využiť aj veľké množstvo klávesových skratiek, ktoré sú v aplikácii implementované. Ich prehľad nájdeme v menu v časti Pomocník.

K aplikácii je spracovaná aj podrobná dokumentácia. Pre začiatok odporúčame preštudovať si časť Prvé kroky, ktorú nájdeme v hlavnom menu v časti Pomocník. Otvorí sa webová stránka s popisom základnej funkcionality aplikácie. Popis je v anglickom jazyku. Ak preferujeme slovenský jazyk, môžeme využiť automatický preklad, ktorý námponúka prehliadač Google Chrome.

Aktualizácia

Aplikácia umožňuje vyhľadanie novej verzie priamo z menu v časti Pomocník.

Čo nám MP3Tag umožňuje

 • Ukladanie značiek do súborov
 • Premenovanie súborov na základe značiek
 • Importovanie častí názvu súboru do tagu
 • Nahradenie alebo odstránenie textu z názvov súborov a značiek
 • Kopírovanie jedného poľa do iného poľa
 • Import údajov z externých zdrojov – súborov alebo databáz na internete.
 • Export značiek do textových súborov.
 • Spravovanie zoznamov skladieb.
 • Automatické číslovanie skladieb a albumov.
 • Pokročilé vyhľadávanie.
 • a ďalšie.

Záverom

Aplikácia ponúka komplexné možnosti práce s mp3 tagmi v prístupnej forme aj pre používateľov čítačov obrazovky.

MP3Tag sme otestovali v aktuálnej verzii 3.17 v prostredí operačného systému Windows 11 s čítačmi NVDA 2022.2 a JAWS 2022.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.