Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Konferencia Slovenskej autority pre Braillovo písmo 2021

Slovenská autorita pre Braillovo písmo zorganizovala konferenciu s témou využívania braillovho písma pri vyučovaní ako aj v bežnej praxi. Konferencia sa uskutočnila v online prostredí. Jednotlivý vystupujúci predniesli svoje príspevky online, alebo boli odvysielané zo záznamu. Príspevky sa venovali histórii vzniku Slovenskej autority pre Braillovo písmo, službám a histórii Centra podpory študentov so špecifickými potrebami na Univerzite Komenského, stavu vyučovania braillovho písma v Špeciálnej škole pre nevidiacich v Levoči, stavu inklúzivného vzdelávania a spôsobom využívania Braillovho písma v digitálnom prostrdí. Príspevky formou záznamu priebehu konferencie si môžete pozrieť na odkazoch pod textom.

V závere konferencie bola vyhodnotená súťaž Braillovských esejí. Gratulujeme k víťazstvu Michaele Dlhej.

V samotnom závere bola uvedená do života Príručka Slovenského braillovho písma, ktorá je prvou a základnou príručkou pre prepis čiernotlačových textov do Braillovho písma.

Braillovo písmo v digitálnom prostredí

Príspevok je venovaný možnostiam využívania braillovho písma pri práci s počítačom a mobilným telefónom. Pre prácu na počítači aj mobilnom telefóne môžeme využiť hmatový displej alebo braillský riadok. Ide o zariadenie, ktoré umožňuje čítať text v braillovom písme, ako aj ovládať počítač aj mobilný telefón a aplikácie formou zadávania príkazov braillovým písmom. Na mobilnom telefóne môžeme využiť aj virtuálnu braillovskú klávesnicu pre zadávanie textov.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.