Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Macrodroid: Naprogramujte si funkcie do svojho smartfónu

Predstavte si, že 4 krát stlačíte tlačidlo power na vašom telefóne a automaticky sa spustí nahrávanie zvuku. Alebo otvoríte galériu a automaticky sa zvýši jas obrazovky. Po zatvorení galérie sa jas zníži. Alebo vám telefón automaticky prečíta notifikácie, ale len z aplikácie Messenger lite. Toto všetko si pri troche trpezlivosti môžete nastaviť pomocou aplikácie Macrodroid.

O čo ide

Macrodroid umožňuje vytvárať jednoduché makrá. Tie si môžeme predstaviť ako súbor úloh, ktoré program vykoná. Makro môžete spustiť ručne, alebo sa spustí napríklad po priložení telefónu k uchu. Makro pozostáva z troch častí: spúšťač (trigger), akcia (action) a podmienky alebo okolnosti (constraint). Ak ste niekedy aspoň letmo experimentovali s programovaním, koncept rýchlo pochopíte. Ak aj nie, pokúsim sa v nasledujúcom texte objasniť, ako to celé funguje.

Aplikáciu Macrodroid nainštalujete z Obchodu play. Bezplatná verzia umožní vytvoriť a súčasne naraz používať len 5 makier.

Používateľské rozhranie

Všetky súčasti aplikácie sú v anglickom jazyku. Pri používaní na telefóne Samsung Galaxi A7 2018 so systémom Android 9 a Corvus čítačom som narazil na tieto problémy:

 • Zoznamy sa nerolujú automaticky ani v tom prípade, ak je v Corvuse povolené automatické rolovanie. Preto musíme zoznamy posúvať ručne.
 • Pri vytváraní nového makra sa mi nedarí s Corvus čítačom písať do editačného poľa názov. Názov preto zadávam až po potvrdení tlačidla Accept, tam to už funguje.
 • Takisto mi nefunguje v čase písania tohto textu tlačidlo na zdieľanie (Share). Našťastie je to isté tlačidlo aj v ponuke ďalšie možnosti, odkiaľ sa dá zdieľanie vyvolať bez problémov.

Ak to budete skúšať s Talkbackom alebo iným telefónom a bude vám to spoľahlivo fungovať, napíšte do komentárov.

Začíname

Skúsime si vytvoriť prvé makro. Chceme, aby po zatrasení telefón vyslovil aktuálny čas. Spúšťačom (trigger) bude v tomto prípade senzor, ktorý zachytí potrasenie telefónom. Akcia bude vyslovenie času. Nebudeme určovať podmienky, takže sa makro vykoná vždy.

Z hlavnej obrazovky aktivujeme prvok vytvoriť makro (Add Macro). Ak sa aplikácia opýta, či chceme použiť sprievodcu (wizard), zvolíme nie (no). Okno s novým makrom pozostáva z troch častí – spúšťače (triggers), akcie (actions) a okolnosti (constraints).

 • Najprv pridáme spúšťač. Aktivujte prvok Triggers. V zozname teraz vidíme kategórie spúšťačov. Po poklepaní na kategóriu sa objavia konkrétne položky. V našom prípade hľadáme kategóriu senzory (sensors). Po poklepaní sa kategória rozbalí. Poklepeme na položku potriasť zariadením (shake device). Spúšťač sa automaticky vložil do makra.
 • Teraz potrebujeme vložiť akciu. Preto poklepeme na tlačidlo akcie (actions). Chceme vysloviť čas, preto siahneme po kategórii čas a dátum (date / time). Vývojár Macrodroidu nám to celé zjednodušil, lebo rovno tu nájdeme funkciu povedz čas (say current time). Po poklepaní sa zobrazí okno, v ktorom môžeme nastaviť formát času (24 alebo 12 hodinový). Vyberieme 24-hodinový a potvrdíme.
 • Makro máme hotové a uložíme ho tlačidlom uložiť (accept). Macrodroid nás vyzve, aby sme zadali názov makra (enter macro name). Zadáme názov a potvrdíme.

Rovno to celé vyskúšame. Po zatrasení by telefón mal povedať aktuálny čas. Používa sa predvolený hlas nastavený v nastaveniach prevodu textu na reč. Ak potrebujete zmeniť jazyk, pozrite v okne Macrodroidu nastavenia (settings) a tam časť jazyk reči (language to speak). Takisto si všimnite časť výstup prevodu textu na reč (spoken text audio stream). Tu si môžete nastaviť, aby zvuk hlasového výstupu reči išiel napríklad cez stream na notifikácie. Takže hlasitosť hlásenia času bude rovnaká, ako hlásenie notifikácií.

Makro nám nebude fungovať, ak je vypnutá obrazovka. Toto môžeme zmeniť v časti nastavenia (settings) a tam položka spúšťače (triggers).

Poexperimentujte

Rozhliadnite sa, aké spúšťače, akcie a podmienky ponúka Macrodroid pri vytváraní makra. Ak v hornej časti okna aktivujete položku prepnúť pomoc (toggle help), pri každej položke sa zobrazí aj krátka textová informácia. Pekne sa dá pohrať s akciou hovoriť (speak text), ktorá je v časti akcie zariadenia (device actions). Tu sa už dá nastaviť aj rýchlosť reči. Pod editačným poľom sa nachádza nepopísané tlačidlo. Po jeho poklepaní vidíme zoznam premenných. Ak napríklad chceme vysloviť text notifikácie, začiarkneme premennú notification text.

Niekoľko príkladov

Na tomto mieste uvediem makrá, ktoré na svojom telefóne úspešne používam. Nie všetky vám budú spoľahlivo fungovať, pretože rôzne zariadenia majú rôzne senzory a nie všetky sa dajú použiť. Napríklad na mojom Samsungu sa nedá na spúšťanie makier využiť senzor na snímanie odtlačku prsta. Všimnite si, že okrem senzorov môžete použiť aj iné udalosti, napríklad pripojenie telefónu do nabíjačky.

Spustenie aplikácie na štvorité stlačenie tlačidla power

Spúšťač kategória batéria a napájanie (battery / power), položka tlačidlo napájania (power button toggle). V okne počet stlačení (number of presses) zvolíme 4. Hlavne preto, aby sme po tomto počte stlačení mali obrazovku v rovnakom stave, ako pred tým. Ako akciu (action) zvolíme kategóriu aplikácie (applications) a položku spustiť aplikáciu (launch application). V zozname aplikácií vyberieme požadovanú aplikáciu. V poslednom kroku vyberieme možnosť vytvoriť novú (force new) a potvrdíme. Ak chcete po štvoritom stlačení tlačidla vykonať aj sériu akcií, pokojne pridajte jednu za druhou.

úprava jasu obrazovky po spustení aplikácie galéria

Zvyčajne mám jas obrazovky nastavený na minimálnu hodnotu. Vo vlaku však potrebujem ukázať elektronický lístok. Preto som si vytvoril makro, ktoré automaticky upraví jas po otvorení elektronického lístka. Ten je ako obrázok a otvára sa v aplikácii galéria. Popíšem už len postup v anglickom rozhraní aplikácie.

 • Trigger: Applications > Application launched / closed. Z možností vyberiem application launched. V zozname aplikácií zvolím Galéria.
 • Action: screen > brightness. Nastavím posuvník a potvrdím.

Podobne môžem vytvoriť nové makro, ktorým zmením jas pri ukončení aplikácie galéria. Akurát namiesto spustená aplikácia (application launched) zvolím ukončenie aplikácie (application closed).

A napokon niečo pre trpezlivých pôžitkárov

V poslednom čase používam pomerne často aplikáciu Whatsapp. Pri nahrávaní dlhej hlasovej správy sa mi stáva, že kurzor odskočí do zoznamu správ a dlho mi trvá, kým nájdem tlačidlo odoslať. V Corvuse na to máme skratku, ale bolo by krásne, keby sa to tlačidlo aktivovalo jednoduchšie. Povedzme vtedy, ak otočím telefón obrazovkou dole. Spúšťačom bude senzor polohy telefónu a akcia bude klikni na tlačidlo odoslať v okne aplikácie Whatsapp.

 • Trigger: Sensors > flip device > any face down.
 • Action: Device action > ui interaction > click > identify in app

Ocitli sme sa na domovskej obrazovke a na stavovom riadku sa objavila notifikácia. Potrebujeme určiť miesto, kam bude Macrodroid klikať. Postupujeme nasledovne:

 1. Otvoríme aplikáciu, v našom prípade Whatsapp a spustíme nahrávanie hlasovej správy.
 2. Po klepeme na upozornenie na stavovom riadku (je tam text Identifi ui control). Telefón zavibruje a vráti nás do okna Whatsapp.
 3. V aplikácii Whatsapp teraz poklepeme na tlačidlo odoslať.

Ak všetko dobre dopadlo, sme opäť v aplikácii Macrodroid. Ak teraz poklepeme na akcie (actions), v zozname vidíme akciu ui interaction > click [id:com.whatsapp:id/send]. Ak by sme chceli byť dôsledný, môžeme pridať aj okolnosť, aby sa akcia vykonala len ak beží aplikácia Whatsapp a aby sa nepokúšal Macrodroid klikať na ikonku v iných aplikáciách. Pozrite časť okolnosti (constraints). Okolnosti netreba podceňovať. Napríklad otočenie zariadenia obrazovkou dole môže počas hovoru spustiť nahrávanie z mikrofónu telefónu (pozri constraints > phone > call state). Pri bežiacej aplikácii Whatsapp môže aktivovať spomínané tlačidlo (pozri constraints > device state > application running).

Niečo pre pokročilých

Pozrite si nastavenia (settings). Tu napríklad môžete nastaviť, aby senzori fungovali aj pri vypnutej obrazovke (čo samozrejme môže znížiť výdrž batérie). No a ak si trúfate experimentovať s vývojárskými nástrojmi ADB, môžete aplikácii Macrodroid povoliť zmenu pokročilých nastavení. Potom môžete v makrách meniť metódu vstupu (u mňa funguje spoľahlivo) alebo zapínať a vypínať mobilné dáta (funguje náhodnea zatiaľ netuším podľa čoho sa to riadi). Postup (anglicky)

Záver

S aplikáciou sa pohrávam asi dva týždne a je to príjemná zábavka na dlhé večeri. Inšpirácie môžete nájsť v časti šablóny (templates), kde rôzny používatelia uploadujú svoje makrá. Okolo Macrodroidu je pomerne bohatá komunita.

6 komentárov

 1. Adela
  Adela 26. septembra 2019

  ahojky Ondro,
  no poviem ti, dokaze to veci. asi sa s tym sama pohram.
  Uvidim ked prelezem ten program ze ci mi moja kreativita ponukne nieco, co by som mohla vyuzit. urcite si pridam to s tou galeriou a listkami lebo to mi minule sprievodca vovlaku vysvetloval, ze oni to potrebuju na plnom jase aby im to zoskenovalo.
  Este trochu mimo clanku.
  Ten png subor z kodom toho listku ti zssk poslu na email.
  a akim sposobom ho potom z mailu dostanes az do galerie?
  diky za odpoved a aj za superclanok

 2. Adela
  Adela 26. septembra 2019

  Mimochodom, hlasim ze ked tvorim makro, a chcem ho nejak nazvat tak sice z commentari na editacne pole kliknem, ale klavesnica google keyboard sa mi neotvori.

 3. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 8. októbra 2019

  Ahoj,
  zdá sa, že to editačné pole je naozaj problematické. Jediný spôsob ako pomenovať makro je skrátka kliknúť save či accept, či ako sa to tlačido pri vytváraní makra volá. Vtedy sa dá aj názov zapísať.
  Ja používam Corvus, takže viem, kam corvus ukladá prílohy a tým pádom cez srpávcu súborov otvorím rovno ten lístok. Predpokladám, že ak používaš mailového klienta, bude ukladať prílohy do nejakého adresára. Takže cez správcu súborov by som lístok našiel a otvoril v galérii.
  Celé to nefunguje v jedinom prípade. Minule som mal baterku pod 5% a vtedy ani macrodroid nedokázal vytiahnuť jas, musel som to spraviť ručne a potvrdiť, že to naozaj fakt chcem, hoci mám tak slabú baterku. Normálne to ale funguje dokonale.

 4. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 4. januára 2022

  Program stále používam, k celému textu mám dve veci:
  – Macrodroid sa dá použiť ako predvolená asistenčná aplikácia, teda viete si nastaviť makro na dlhé podržanie tlačidla home. Problém je, že potom padá rozpoznávanie reči v niektorých iných aplikáciách, takže nefunguje napr ovládanie hlasovej asistentky v Corvuse a povely pre Dotwalker. Hlásil som to, ale autor to zatiaľ nevyriešil.
  – Ak máte pocit, že je málo jednoduchých spúšťačov, zaujímavé je definovať si spúšťanie makier po zavolaní na nejaké nezmyselné číslo. Napríklad moje makro s lístkom spúšťam tak, že otvorím telefón a vytočím 00. Macrodroid hovor ukončí a vykoná moje makro. Nie je to úplne najrýchlejšie, ale telefónnu aplikáciu má väčšina ľudí asi dosť poruke, minimálne ak používate Corvus. A ak makro vykonáva reťaz vecí, napr otvor súbor, nastav jas, je to stále rýchlejšie ako robiť to ručne. Definujem si dvojčísla, myslím, že tie operátory nepoužívajú na nič rozumné zmysluplné. Navyše vždy definujem, že sa má hovor zrušiť, takže by som sa nemal nikam dovolať.

 5. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 20. novembra 2022

  Ak sa vám táto aplikácia zdá komplikovaná a máte už Android 13, môžete skúsiť vstavanú funkciu Androidu 13 s názvom režimi a rutiny. Je tam zopár použiteľných vecí, napr aj čítanie oznámení z vybranej aplikácie, zapínanie / vypínanie wifi aj mobilných dát, prepínanie režimov podľa času a polohy. Dá sa s tým vyhrať a v ponuke sú aj preddefinované rutiny. Zahodiť Macrodroid ma to síce neprinútilo, ale ak vám stačia nejaké jednoduchšie veci, dá sa to použiť.

 6. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 22. novembra 2022

  Oops, opravujem, toto je novinka len v One ui, teda týka sa len Samsungov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.