Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Mobilná aplikácia SKN – Corvus

Set mobilných aplikácií Corvus je vyvíjaný od apríla 2013, funguje v mobilných telefónoch s operačným systémom Android a zrakovo postihnutí používatelia, ktorým uľahčuje prácu so smartfónmi, si ho môžu zakúpiť napríklad v Tyflocompe, či priamo na stránke aplikačného balíčka Corvus a to za 98 € až 320 € (podľa predajcu a zvoleného variantu). Hlavným vývojárom Corvusu je Peter Lecký z neziskovej organizácie Stopka.

Pre používateľov digitálnej knižnice sme pripravili mobilnú aplikáciu SKN – Corvus, ktorá je od začiatku roka 2019 pre našich čitateľov k dispozícii zdarma. Pokyny na stiahnutie mobilnej aplikácie SKN – Corvus sú na úvodnej webovej stránke SKN v časti „Mobilná aplikácia“.

V tomto článku si povieme, pre koho je táto mobilná aplikácia určená a aké má výhody oproti možnosti sťahovania zvukových kníh a časopisov z webovej stránky knižnice. V krátkosti si povieme aj o ovládaní mobilnej aplikácie.

Našu digitálnu knižnicu doteraz používali zrakovo postihnutí, ktorí vedia pracovať na bežnom počítači, ovládajú hlasový výstup a vedia používať webový prehliadač. Popritom sa musia vyznať na našej webovej stránke, kde musia pred sťahovaním zvukových dokumentov zadať svoje prihlasovacie meno a heslo.

Mobilná aplikácia SKN – Corvus funguje na bežnom telefóne s operačným systémom Android. Použiteľné telefóny s OS Android sa dajú kúpiť v cene okolo 100 €. Po nainštalovaní aplikácie dokáže telefón obsluhovať priemerne zručný zrakovo postihnutý pomocou hlasového výstupu, ktorý aplikácia využíva. Ovládanie je veľmi jednoduché. Na ovládanie sa používajú gestá. Je to veľmi podobné, ako keď niekto používa na ovládanie kurzorové šípky hore, dolu a doľava. Kým na počítači zvykneme potvrdiť voľbu klávesou Enter, na dotykovom mobile urobíme dvojité poklepanie.

Pri počúvaní zvukových kníh z webovej stránky musíme najskôr zadať prihlasovacie meno a heslo. Následne musí používateľ presne vedieť, kde nájde na webe zvukové knihy a časopisy. Aplikácia SKN – Corvus si však prihlasovacie údaje pamätá za nás.

Aby si používateľ ľahšie pamätal jednotlivé položky ponuky v mobilnej aplikácii, môže si vypočuť, koľko položiek je v ponuke, na ktorej sa práve nachádza. Po spustení aplikácie je vhodné nastaviť hlasitosť aplikácie. Môžeme to urobiť stlačením spodného tlačidla hlasitosti a švihaním prstom po obrazovke smerom nahor.

Na úvodnej obrazovke sú notifikácie. Keď dvakrát švihneme prstom po obrazovke smerom nadol, dostaneme sa na položku Ponuka. Mobil nám oznámi: „Vstup do ponuky, jeden z piatich“. V tomto kroku dvakrát poklepeme po obrazovke, aby sme sa dostali do podponuky. Mobil nám oznámi: „Položka Aplikácie, jeden z tri.“ Znamená to, že prvá položka sú aplikácie. Ďalšia položka sú Nastavenia, kde si slabozrakí používatelia môžu zapnúť pomocné klávesy. Dvojitým poklepaním na položke Aplikácie sa dostaneme do ďalšej podponuky. Mobil ohlási „Správca súborov“. Jedným švihnutím prstom nadol sa dostaneme do aplikácie SKN. Voľbu potvrdíme dvojitým poklepaním.

Ďalším švihnutím prstom nadol sa presunieme na položku „Vyhľadanie knihy“. Ďalším švihaním nadol nájdeme položky „Vyhľadanie časopisu“, „Stiahnuté dokumenty“, „Zavolať do knižnice“ a „Webová stránka SKN“.

Po vyhľadaní knihy sa jednotlivé kapitoly stiahnu do mobilného telefónu. Pri „pípnutí“ používateľ vie, že sa mu stiahla ďalšia kapitola vo formáte MP3. Samotné súbory MP3 budú uložené v podponuke „Stiahnuté dokumenty“, odkiaľ sa budú dať počúvať aj offline, teda bez pripojenia na internet.

Na záver by som chcel spomenúť, že mobilná aplikácia SKN – Corvus je alternatívou počúvania zvukových kníh a časopisov z webovej stránky SKN. Niekomu môže viac vyhovovať webová stránka, niekomu zas mobilná aplikácia. Počas roka 2019 budeme aplikáciu SKN – Corvus predvádzať na viacerých podujatiach, aby sa ju naučili zrakovo postihnutí používatelia ovládať. O termínoch týchto podujatí Vás budeme informovať na webovej stránke knižnice SKN.

Mobilná aplikácia SKN – Corvus je už plne funkčná, ale stále je v procese vývoja. Ak k nej máte akékoľvek pripomienky či návrhy na zlepšenie, napíšte nám.

Tento článok nie je podrobný manuál k ovládaniu programu SKN – Corvus, preto záujemcom odporúčame preštudovať si podrobný návod na webovej stránke SKN. Určite Vám dokážu pomôcť aj výučbové videá na stránke knižnice, alebo na stránke aplikačného balíčka Corvus.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.