Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Mozilla Thunderbird – sledovanie RSS kanálov

Čo je to RSS?

RSS (Rich Site Summary alebo Real Simple Syndication) je technológia, ktorou sa na webovom portáli oznamujú novinky pre ich automatické sledovanie používateľmi. Ide o zverejnenie informácii v dohodnutom formáte (xml). Tieto formáty sú implementované do aplikácií určených na sprostredkovanie obsahu RSS kanála. Nazývame ich RSS čítačky. Môže ísť o samostatné aplikácie alebo o funkcionalitu zabudovanú napríklad do internetového prehliadača, e-mailového klienta a podobne. Odkaz na RSS kanál sa nachádza na webovej stránke a zvyčajne je označovaný ako „RSS 2.0“. Číslo znamená aktuálne používanú verziu protokolu. Po potvrdení sa zobrazí webová stránka obsahujúca všetky uverejnené RSS informácie. Adresa tejto stránky sa používa v čítačkách ako url adresa RSS kanála.

Potrebujeme RSS? RSS kanál slúži správcom obsahu webového portálu na to aby dali na známosť čo nové pribudlo na stránke. RSS kanál slúži návštevníkom na sledovanie zmien a noviniek na stránke bez toho aby museli priamo navštíviť danú stránku. Po spustení aplikácia na sledovanie RSS kanálov samostatne skontroluje kanál a stiahne do nášho počítača novinky. Automatika je efektívna ak pravidelne sledujeme viacero stránok. Pri používaní RSS čítačiek nie sme nútení každú stránku ručne overovať, ale máme na jednom mieste všetky novinky z obľúbených stránok. Ak máme nastavené sťahovanie celých článkov, nemusíme stránku ani navštíviť, aby sme si článok prečítali.

Podpora RSS v Mozilla Thunderbirde Mozilla Thunderbird je aplikácia slúžiaca na emailovú komunikáciu. Ide o takzvaný lokálny emailový klient. Lokálny znamená, že aplikácia je inštalovaná v našom počítači. Mozilla Thunderbird dokáže pracovať s emailovými účtami ako aj sledovať RSS kanály. Táto funkcionalita je výhodná, nakoľko nám stačí jedna aplikácia, ktorá je navyše dobre prístupná. Sledovaný RSS kanál v Thunderbirde vyzerá ako emailový účet. V strome so zobrazenými účtami a priečinkami má vlastnú vetvu. Po jeho aktivácii zobrazuje Thunderbird novinky ako samostatné položky podobne ako emailové správy. Orientujeme sa medzi nimi šípkami nahor a nadol. Položku otvoríme stlačením klávesu Enter. Otvorí sa nám oklieštená verzia internetového prehliadača a v nej sa zobrazí obsah ukrývajúci sa za odkazom novinky. Ide zvyčajne o odkaz na článok umiestnený na danej stránke. Okno zatvoríme stlačením Esc. Môžeme sa prepnúť do Thunderbirdu aj bez toho aby sme okno zatvorili. Po aktivácii ďalšej položky v RSS sa obsah okna prepíše novým obsahom. Nedochádza k otvoreniu nového okna. Ak máme zapnuté zobrazovanie náhľadu správy, tak sa pri prechádzaní položiek RSS kanála v okne náhľadu zobrazuje krátky úryvok článku.

Ako si nastaviť sledovanie kanálu RSS? Sledovanie kanálu RSS si môžme nastaviť podobne ako pridanie nového e-mailového účtu do aplikácie. Nasledujúcim postupom si pridáme kanál RSS do Thunderbirdu:

  1. V internetovom prehliadači otvoríme stránku, ktorú chceme sledovať. Nájdeme odkaz na RSS kanál a otvoríme ho. V zobrazenej stránke sa premiestnime do poľa pre adresu a skopírujeme do schránky (Ctrl+C).
  2. Spustíme funkciu „Nastavenie účtov“. Nachádza sa v hlavnej ponuke v časti „Nastavenie“.
  3. V „akciách s účtami“, po rozbalení, zvolíme „Pridať účet pre informačné kanály“.
  4. V dialógu pre pridanie účtu napíšeme názov, pod ktorým sa bude účet zobrazovať v zozname účtov. Prejdeme na tlačidlo „Ďalej“ a potvrdíme ho. V ďalšom kroku potvrdíme „Dokončiť“. Účet si môžeme pridať aj z hlavnej ponuky aplikácie voľbou „Súbor->Nový->Účet pre informačné kanály“.
  5. Teraz prejdeme v zozname účtov na náš pridaný účet. Stále sa nachádzame v okne „Nastavenie účtov“.
  6. Presunieme sa na položku „Správa preberania“ a potvrdíme ju. Otvorí sa dialógové okno „Sledované informačné kanály“, ktoré zobrazuje zoznam sledovaných RSS kanálov priradených k tomuto účtu a umožňuje ich správu.
  7. V poli pre adresu kanálu zadáme URL adresu RSS kanálu získanú na webovej stránke, ktorá ju poskytuje. Stlačíme Ctrl+V. Mali by sme mať v schránke skopírovanú adresu z bodu 1.
  8. Tabulátorom sa presunieme na tlačidlo „Pridať“ a potvrdíme ho. Ak je adresa správna, tak Thunderbird pridá sledovaný kanál a hneď začne zo sťahovaním RSS údajov. Ak sme označili „Zobraziť stručný súhrn príspevku namiesto načítania celej stránky“, v našom počítači sa ocitnú iba krátke úryvky jednotlivých článkov. Pre ich čítanie si budeme musieť odkaz potvrdiť. Ak adresa kanála nie je správna, tak sa neudeje nič. Po pridaní kanála máme k dispozícii možnosť upraviť jeho zobrazované meno a tiež je tu možnosť kanál odstrániť. Thunderbird nám ponúka aj možnosť nastavenia spoločných parametrov pre účet informačného kanálu. Tieto sa nachádzajú v okne „Nastavenie účtov“ a dostaneme sa na ne tabulátorom z názvu účtu. Môžeme zmeniť názov účtu, frekvenciu sledovania, sťahovanie iba súhrnov alebo celých článkov, miesto ukladania na disk počítača a vyprázdnenie koša pri ukončení aplikácie.

Môžem sledovať viacero RSS kanálov? Používatelia, ktorí sledujú RSS kanály, chcú mať zvyčajne prehľad o viacerých stránkach. Bolo by značne nepraktické mať v zozname účtov toľko položiek koľko kanálov sledujeme. Thunderbird umožňuje v jednom účte pre informačné kanály mať umiestnených niekoľko sledovaných RSS kanálov. Postup pridania je rovnaký ako už opísaný avšak vynecháme časť z pridávaním nového účtu. Pridané kanály sa zobrazujú ako podpriečinky v zozname účtov ako aj v dialógu „Správa odoberania“. Po označení kanála sa v zozname správ zobrazujú uverejnené články.  

Zdroje

  1. Článok vychádzal zo staršieho článku Petra Leckého uverejnenom v január 2011 na stránke fóra ÚNSS Obsah bol aktualizovaný pre verziu Thunderbirdu 45.4.0.
  2. mozilla.sk – Thunderbird ako prehliadač RSS.  

Záverom Používatelia, ktorí denne navštevujú viacero stránok a používajú Thunderbird ako emailového klienta, ocenia prínos tejto technológie. Nastavenie sledovania neznamená, že teraz už danú stránku nikdy nenavštívime, ale v prípadoch kedy na to nie je čas a stačí nám letmý sumár noviniek to poteší. Popísaným spôsobom si môžete nastaviť aj sledovanie našej stránky blindrevue.sk.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.