Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Novinky v Thunderbirde 91 a ich vplyv na ovládanie s čítačom obrazovky

V novej verzii obľúbeného e-mailového klienta Thunderbird od spoločnosti Mozilla nastali zmeny, ktoré majú vplyv na jeho používanie s podporou čítača obrazovky.

  • Ako prvú zmenu sme zaznamenali presun zoznamu príloh v dialógu novej správy. Zoznam príloh sa teraz nachádza na konci dialógu za telom správy. To má však za následok, že sa nevieme naň dostať stláčaním tabulátora. Musíme sa presúvať Shift+ tabulátorom. Po presune na zoznam príloh je zoznam oznámený. Orientujeme sa v ňom šípkami nahor alebo nadol.
  • Druhou zmenou je spôsob zobrazovania správ v RSS kanáloch. Správa sa zobrazí s hlavičkovými údajmi. Aby sme sa dostali do tela správy a mohli si ju prečítať, stlačíme tabulátor až za informáciou o webovej stránke. Následne stlačíme písmeno h pre prechod na začiatok článku. Teraz už môžeme spustiť plynulé čítanie. Môžeme postupovať aj stláčaním Shift+ tabulátora. Následne prejdeme na začiatok texto Ctrl+ Home a stlačením písmena h na začiatok článku. Teraz môžeme čítať samotný obsah.
  • Tretia, aj keď už staršia zmena, je v usporiadaní polí pre vkladanie e-mailových adries. Pri otvorení dialógu pre novú správu sa nachádzame v poli komu. Po napísaní adresy môžeme stlačiť Enter aby sme mohli vložiť ďalšiu adresu alebo Tabulátor pre prechod do poľa Predmet. Pre prechod do poľa Predmet musíme stlačiť tabulátor dvakrát. Pri písaní e-mailových adries sa ukáže ďalšie prázdne pole po stlačení Enter. Medzi napísanými adresami sa orientujeme šípkami doprava alebo doľava. Adresu odstránime stlačením Delete. Ak chceme zmeniť typ adresy napríklad na kópiu alebo skrytú kópiu, presunieme sa na adresu, za ktorú chceme vkladať adresy iného typu. Stlačíme Shift+ Tabulátor. Šípkami doprava alebo doľava prejdeme na tlačidlo Bcc alebo CC a potvrdíme Enterom. Vytvorí sa editačné pole daného typu a môžeme doň písať e-mailovú adresu. Po stlačení Enter sa vytvorí ďalšie pole rovnakého typu. Medzi adresami rovnakého typu sa orientujeme šípkami doprava alebo doľava. Medzi typmi adries, napríklad Komu a Kópia, sa presunieme tabulátorom.

Ak ste zaznamenali ďalšie zmeny v dizajne a tým pádom aj v ovládaní, dajte nám vedieť. Pridáme Vaše postrehy do tohto zoznamu.

Jeden komentár

  1. Marek
    Marek 7. decembra 2021

    Na zoznam príloh sa dá jednoduchšie dostať pomocou F6.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.