Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA 2019.1: Opravy pre Windows 10, Office a webové prehliadače

Koncom marca sa k vám dostane nová verzia NVDA 2019.1. Táto verzia prináša hlavne zlepšenie používania v populárnych aplikáciách, ale tiež kladie väčšie nároky na vývojárov doplnkov.

NVDA od tejto verzie bude kontrolovať kompatibilitu doplnkov. Pre bežného používateľa sa nič nemení, ale od verzie 2019.2 už nebude možné používať doplnky, ktoré nemajú uvedenú verziu NVDA, s ktorou sú kompatibilné. Ostáva len veriť, že vývojári doplnkov v nasledujúcich mesiacoch aktualizujú doplnky pre nové verzie NVDA. NVDA vás na prípadné nekompatibilné doplnky upozorní ešte pred aktualizáciou. V súvislosti s tým má v pláne tím okolo slovenskej lokalizácie NVDA skontrolovať a opraviť preklady doplnkov a stránky s doplnkami.

Pokročilé nastavenia

V dialógu s nastaveniami pribudla kategória pokročilé. Tie sú určené pre vývojárov a tých, ktorí radi experimentujú. Aktuálne môže byť pre používateľov zaujímavá možnosť Použiť v aplikáciách Microsoftu rozhranie UI Automation. Toto rozhranie má v niektorých prípadoch lepšiu odozvu ako doterajšia vstavaná podpora pre Office v NVDA. Na druhej strane niektoré prvky nie sú oznamované správne. Vyskúšajte a uvidíte, čo sa vám osvedčí. Aby ste sa dostali k tomuto nastaveniu, musíte najprv začiarknuť, že rozumiete rizikám. Ak by čokoľvek prestalo fungovať, pokročilé nastavenia môžete obnoviť príslušným tlačidlom.

NVDA odteraz dokáže zvládať situácie, keď s myšou pracuje iná aplikácia, napríklad Teamwiever. Ak máte povolené čítanie textu pod kurzorom myši, NVDA bude takýto text čítať aj v prípade, že niekto pracuje s myšou na diaľku. Ak to chcete vypnúť, dá sa začiarknúť ignorovanie pokynov pre myš z externých aplikácií v nastaveniach myši.

Z ďalších noviniek vyberáme:

 • Odteraz sú oznamované vzorce v aplikáciách LibreOffice a tabuľkách Apache OpenOffice.
 • Pridaná podpora pre grafické rozhranie v aplikácii správa diskov.
 • Vylepšené oznamovanie textu pod kurzorom myši v aplikácii MS Edge a iných UIA aplikáciách.
 • Pri pohybe po odsekoch alebo po bunkách tabuľky NVDA neoznamuje pravopisné chyby a to ani v takom prípade, ak je oznamovanie pravopisných chýb zapnuté. Odseky a stĺpce v tabuľkách môžu byť totiž dlhé a detegovanie chýb je náročné na výkon.
 • Pri použití hlasového výstupu Onecore v systéme Windows 10 od verzie Apríl 2018 nie sú vkladané zbytočné pauzy.
 • NVDA správne oznamuje výber času v aplikáciách budík a hodiny v systéme Windows 10.
 • V centre akcií v systéme Windows 10 NVDA odteraz oznamuje stav pri zmene jasu alebo asistenta na lepšie sústredenie. Takisto správne oznamuje tlačidlo s nastavením jasu.
 • NVDA opäť správne sleduje kurzor a oznamuje vymazané znaky v aplikácii Excel v dialógoch ísť na a vyhľadávanie.
 • NVDA správne oznamuje navrhnutý kontakt pri písaní e-mailovej adresy v novej správe v aplikácii Outlook 2016.
 • Opravená navigácia po tabuľkách ak je použité zobrazenie po vláknach v aplikácii Mozilla Thunderbird.
 • Zrýchlená navigácia v dokumentoch MS Excel v prípadoch, ak tabuľka obsahuje komentáre alebo zoznamy návrhov zmien.

Aktuálnu verziu NVDA môžete nájsť po vydaní na Stránke projektu, na Československej stránke NVDA a tiež je možné NVDA aktualizovať priamo z menu Pomocník.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.