Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA: doplnky BluetoothAudio a Virtual Review

V článku si predstavíme dva užitočné doplnky pre NVDA, ktoré prispievajú ku komfortnejšej práci s týmto čítačom.

BluetoothAudio

Je doplnok pre NVDA, ktorý zlepšuje kvalitu práce s čítačom, ak máme k počítaču pripojené slúchadlá či reproduktor cez rozhranie Bluetooth. Väčšina zvukových Bluetooth zariadení prejde totiž po niekoľkých sekundách nečinnosti do pohotovostného režimu. Znamená to, že keď NVDA začne opäť hovoriť, začiatok prejavu je odseknutý a my tak čítač asi sekundu nepočujeme. BluetoothAudio bráni slúchadlám či reproduktorom pripojeným cez Bluetooth do tohto pohotovostného režimu prejsť a to neustálym prehrávaním tichého zvuku, ktorý ľudské ucho nezachytí. Doplnok stiahneme z Oficiálnej stránky pre NVDA doplnky a nainštalujeme. Po inštalácii je vhodné reštartovať NVDA. Aby doplnok správne fungoval, musíme ešte nastaviť čas, ako dlho bude NVDA zvukovým zariadeniam tento zvuk vysielať. Urobíme to cez NVDA > Možnosti > BluetoothAudio. Dostaneme sa do editačného poľa, kde vpíšeme požadovaný čas v sekundách a voľbu potvrdíme tlačidlom OK.

Doplnok nám fungoval spoľahlivo pri pripojených slúchadlách, ak sme však mali cez Bluetooth pripojený reproduktor, kvalita bola horšia. Autor upozorňuje, že doplnok môže spôsobiť rýchlejšie vybíjanie batérie pripojených Bluetooth zariadení. My sme tento problém však výraznejšie nezaznamenali.

Virtual Review

Tento doplnok umožňuje virtualizovať okno vo Windowse do formy okna s obyčajným textom tak, ako to poznajú používatelia čítača Jaws. Môže pomôcť, ak potrebujeme pracovať s textom napríklad nejakého dialógu. Objektovú navigáciu NVDA ale nenahradí. Stiahneme ho z oficiálnej stránky pre NVDA doplnky, kde Enterom potvrdíme „Download stable version“. Nainštalujeme ho štandardným spôsobom. Enterom potvrdíme súbor s doplnkom, takisto to, že sme si istí, že doplnok chceme nainštalovať. Po inštalácii NVDA reštartujeme. Pre virtualizáciu okna stlačíme klávesovú skratku NVDA+CTRL+W. V okne s textom sa orientujeme ako v akomkoľvek inom texte. Okno zatvoríme stlačením klávesu Escape.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.