Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Periodická tabuľka prístupná pre nevidiacich

V jednom z našich článkov sme už písali o softvéry značky Nathan tech. Bol to program s rôznymi generátormi, kde ste si mohli vytvoriť aj svoj vlastný generátor. Počas minulého týždňa Nathan Smith vytvoril nový program, The periodic table. Tento program je výbornou pomôckou pre tých, ktorí nemajú zakúpenú periodickú tabuľku v braillovom písme a naviac sa chcú niečo dozvedieť o jednotlivých prvkoch, kde sa ktorý zvykne používať a pod. Pri tomto programe je potrebná znalosť angličtiny, keďže program je len v tomto jazyku.

Po inštalácii a spustení programu

Program stiahneme z webovej stránky programu (pozrite vyššie) a nainštalujeme ho. Po inštalácii sa nám na pracovnej ploche objavia odkazy na samotný program „The periodic table“ a na súbor „Read me“. Tento odkaz je neplatný, nakoľko k tomuto programu neexistuje HTML Read me (čítaj ma) súbor, ale TXT súbor. Odkaz môžeme zmeniť cez vlastnosti odkazu (alt+enter) na „“C:\Program Files (x86)\nathan tech\The Periodic Table\readme.txt““. Spustíme program „The periodic table“. Hneď po jeho spustení sa zobrazí zoznam s týmito položkami:

 • Table View: Tabuľkové zobrazenie periodickej tabuľky
 • List view: Zobrazenie periodickej tabuľky vo forme klasického zoznamu
 • Exit: Ukončí program

Tabuľkové zobrazenie

Ak si chceme prezrieť periodickú tabuľku tak, ako si ju prezerá vidiaci, aktivujeme položku table view. V tomto zobrazení používame šípky tak, ako keď sa pohybujeme po tabuľke: šípkami hore a dole sa pohybujeme po riadkoch, šípkami vpravo a vľavo sa pohybujeme po stĺpcoch. Čítač obrazovky vám bude čítať názvy chemických prvkov. Ak si chceme prezrieť informácie o prvku, ako sú atómové číslo, symbol a atómovú hmotnosť, použijeme alt so šípkami hore a dole.

Klávesové skratky tabuľkového zobrazenia

 • alt+c: oznámi skupinu a periodu, ku ktorej prvok, na ktorom sa nachádzate patrí
 • alt+g: prečíta meno skupiny
 • alt+s: vyhláskuje meno prvku, na ktorom sa nachádzate
 • ctrl+s: vyhláskuje symbol prvku, na ktorom sa nachádza kurzor
 • ctrl+e: vráti sa do hlavného menu (z tabuľkového zobrazenia)

Zoznamové zobrazenie

Toto zobrazenie zobrazuje chemické prvky v klasickom zozname. Ak sa chcete vrátiť do hlavného menu, stlačte tab, dokiaľ sa nebudete nachádzať na tlačidle back a aktivujte ho.

Klávesové skratky pre tabuľkové a zoznamové zobrazenie

Nasledujúce klávesové skratky môžete použiť aj pre tabuľkové a zoznamové zobrazenie periodickej tabuľky.

 • ctrl+f: slúži na vyhľadanie chemického prvku podľa mena, alebo jeho časti
 • ctrl+g: slúži na vyhľadanie chemického prvku podľa atómového čísla
 • enter: pokiaľ je kurzor na chemickom prvku, zobrazí informácie o chemickom prvku, ako sú napríklad: atómová hmotnosť, bod varu, bod chladu, kde sa chemický prvok objavuje atď.

Záver

Pri používaní tohto programu je nutná znalosť Angličtiny. V Angličtine sa našťastie nachádza množstvo podobných názvov chemických prvkov ako v Latinčine. Preklad do Slovenčiny, Češtiny ani iného jazyka sa neplánuje.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.