Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Počúvame rádiá z celého sveta 2: Aplikácie pre Windows

V predchádzajúcej časti sme si predstavili niekoľko online služieb pre počúvanie vysielania rádií z celého sveta. Teraz sa pozrieme na niekoľko spôsobov, ako počúvať rádia prostredníctvom nainštalovaných aplikácií priamo v počítači.

Screamer Radio

Aplikácia disponuje zoznamom staníc a ľahkou ovládateľnosťou. Poskytuje len niekoľko funkcií pre prezeranie zoznamu, jeho export či import ako aj vyhľadanie nového online streamu (vysielania). Ovládanie aplikácie je veľmi jednoduché. Šípkami nadol a nahor nájdeme názov stanice a stlačíme Enter. Spustí sa prehrávanie. Ovládanie je dostupné z hlavnej ponuky, do ktorej sa dostaneme stlačením ľavého Alt. Aplikácia podporuje integráciu s notifikáciami operačného systému Windows. Môžeme si tak zapnúť oznamovanie hrania novej skladby či spustenie novej stanice. Pri oznamovaní skladieb sú oznamovaní interpreti a názov skladby.

Ovládanie aplikácie je dobré s čítačom JAWS 2019. Ovládanie s čítačmi NVDA či Moderátor nie je plne podporované. Nevedeli sme sa orientovať v zozname rádií, ktoré aplikácia obsahuje. Domovská stránka aplikácie: https://www.screamer-radio.com.

Windows Media Player 12

Multimediálny prehrávač, ktorý máme takmer všetci na počítačoch a radi ho využívame, ponúka aj možnosť prehrávania online vysielania. Prehrávanie rádia môžeme spustiť jednoducho tak, že nájdeme na webovej stránke rádia odkaz na spustenie prehrávania cez Windows Media Player, alebo takúto možnosť nájdeme v niektorej zo služieb umožňujúcich prehrávanie viacerých rádií. Po aktivácii takéhoto odkazu je online vysielanie presmerované do prehrávača. Aby sme nemuseli v budúcnosti opäť prácne vyhľadávať odkaz na spustenie streamu, môžeme si uložiť tento odkaz priamo vo Windows Media Playeri ako záložku. Počas prehrávania sa prepneme do rozhrania knižnice. Stlačíme Ctrl+1 na alfanumerickej klávesnici, alebo tabulátorom nájdeme tlačidlo Prepnúť do knižnice a potvrdíme ho. Tabulátorom sa presunieme na zoznam položiek, kde by sme mali mať jednu položku s aktuálne prehrávaným obsahom. Z kontextovej ponuky pre túto položku zvolíme funkciu Pridať do a následne vyberieme jeden z dostupných playlistov. Ak chceme mať vlastný playlist pre online rádiá, vytvoríme ho tak, že zo zoznamu „Prehráva sa“ sa tabulátorom presunieme na tlačidlo Uložiť zoznam a potvrdíme ho. Vytvorí sa nová položka v Knižnici pod položkou Zoznamy skladieb. Tú môžeme funkciou z kontextovej ponuky premenovať.

Slovak radio

Aplikácia Slovak radio je dostupná cez aplikáciu Obchod v operačnom systéme Windows 10. Obsahuje zoznam viac ako 90 slovenských rozhlasových staníc. Zoznam staníc prechádzame šípkami nahor a nadol. Prehrávanie spustíme stlačením medzerníka. Rovnako ho aj pozastavíme. Ovládanie cez klávesnicu je prístupné s čítačom JAWS 2019. S inými čítačmi sme sa nevedeli orientovať. Ak sú v aplikácii aj iné funkcie, sú nedostupné aj s čítačom JAWS.

RadioSure

Aplikácia obsahuje viac ako 24 tisíc rozhlasových staníc. Po nainštalovaní je priamo v aplikácii dostupný zoznam staníc. V zozname sa orientujeme šípkami nahor a nadol. Prehrávanie zvolenej stanice spustíme tlačidlom Play na ktoré sa presunieme tabulátorom. Tlačidlo potvrdíme medzerníkom. Opakovaným stlačením medzerníka pozastavíme prehrávanie. Aplikácia podporuje integráciu s notifikáciami operačného systému Windows 10. Pri začatí novej skladby dostaneme oznam o interpretovi a názve. Priamo v aplikácii si môžeme aj nahrávať aktuálne prehrávané vysielanie. Slúži na to tlačidlo Rec. Nahrávka sa umiestni do priečinka preddefinovaného v nastaveniach aplikácie. Môžeme nastaviť aj kvalitu nahrávania a zopár ďalších parametrov. Domovská stránka aplikácie: www.radiosure.com.

TapinRadio

Populárny nástroj na prehrávanie online rádií nájdeme na stránke http://www.raimersoft.com/tapinradio.html. V súčasnosti si môžeme stiahnuť shareware verziu, ktorá je obmedzená na 14 dní používania. Následne je potrebné si zakúpiť licenciu. Aplikácia sa vyznačuje dobrou prístupnosťou pre ovládanie z klávesnice a podporou čítača obrazovky. Prehrávané vysielanie môžeme priamo v aplikácii nahrávať do formátu mp3. Aplikáciu ovládame tlačidlami, výberovými poľami či zoznamom rozhlasových staníc organizovaných do rôznych kategórií. TapinRadio obsahuje aj hlavnú ponuku formou roletového menu. Aktivujeme ho stlačením ľavého Alt a rovnako sa z neho aj vrátime. Cena licencie je 20USD. Za túto cenu získame aktualizácie aplikácie ako aj databázy staníc. Na stránke www.raimersoft.com nájdeme ešte ďalšie dve aplikácie pre prehrávanie online rádií. RarmaRadio, ktorá umožňuje počúvať, nahrávať a plánovať nahrávanie či riadené ukončenie prehrávania online rádií. Aplikácia je však ťažko ovládateľná s podporou akéhokoľvek čítača obrazovky. Cena licencie je 29USD. RadioMaximus, ktorá podľa popisu na stránke má rovnakú funkcionalitu ako RarmaRadio. Po nainštalovaní sa však ukázalo, že disponuje širším spektrom funkcionality a značne lepšou prístupnosťou. Chýbal nám tam interný zoznam rozhlasových staníc. Aplikácia vo verzii 64bit pre Windows navyše vykazovala problém pri kontakte s antivírusovým softvérom v počítači. 32 bitová verzia zase vykazovala nestabilitu pri pokuse o spustenie prehrávania pri nedefinovanej rozhlasovej online stanici. Aj tento produkt je možné vyskúšať vo verzii shareware a následne si zakúpiť licenciu v cene 29USD.

iTunes

Aplikáciu poznajú najmä používatelia telefónov iPhone. Aplikácia je dostupná tak v počítačoch Mac, ako aj v počítačoch s operačným systémom Windows. V súčasnej verzii je dobre prístupná aj pre Windows používateľov a je možné ju plne obsluhovať za pomoci klávesnice s podporou čítača obrazovky. Ak chceme využívať funkcie pre počúvanie online rádií, môžeme aplikáciu spúšťať aj bez pripojeného iPhonu k počítaču. Po spustení aplikácie nie je dostupná možnosť počúvať internetové rádiá. Je potrebné, aby sme zapli zobrazovanie tejto kategórie obsahu v Knižnici, ktorou aplikácia disponuje. Knižnica aplikácie je spôsob katalogizácie obsahu do kategórií. Orientujeme sa v nej prostredníctvom tably knižnice, ktorá obsahuje prehľad kategórií. Orientujeme sa v ňom šípkami nahor a nadol. Čítač tento panel oznamuje ako postranný panel knižnice (stromové zobrazenie). Panel nájdeme aj stláčaním klávesy F6. Ak nie je k dispozícii, otvoríme ho stlačením tlačidla Knižnica. Následne zobrazíme kategóriu Internetové rádio. Stlačíme tlačidlo Upraviť alebo v zozname kategórií zvolíme z kontextovej ponuky možnosť Upraviť zoznam. Otvorí sa dialóg s možnosťou zvoliť zobrazovanie jednotlivých kategórií. Prechádzame tabulátorom, až narazíme na zoznam kategórií. Šípkou nájdeme položku Internetové rádia a označíme medzerníkom. Následne prejdeme tabulátorom na tlačidlo Hotovo a potvrdíme ho. Teraz máme v postrannom paneli knižnice dostupnú kategóriu Internetové rádiá. Presunieme sa na ňu šípkou a potvrdíme ju. Následne prejdeme tabulátorom na časť Internetové rádio (stromové zobrazenie). Zoznam prechádzame šípkami nahor či nadol a rozbaľujeme kategórie šípkou doprava. Prehrávanie rádia aktivujeme medzerníkom a rovnako ho aj pozastavíme.

Zoznamy rádií v rôznych hudobných prehrávačoch

Ďalšou z možností, ako počúvať rádiá, je mať ich zoznam v špecializovanom súbore alebo v priečinku v našom počítači. Tento súbor otvoríme v hudobnom prehrávači, ktorý bežne používame. Jednotlivé rádia tam následne figurujú ako skladby na prehratie. Prechádzame medzi položkami a prehrávanie aktivujeme enterom ako pri bežných skladbách, ktoré máme uložené v počítači. Rozdielom je to, že pri prehrávaní musí mať počítač pripojenie k internetu. Takéto zoznamy môžeme nájsť na internete, napríklad jeden si stiahneme z adresy http://www.mklokner.vdp.sk/media/slovenske_radia.m3u. Taktiež si ich môžeme vyrobiť aj samy. Chce to trochu zručnosti a trpezlivosti pri hľadaní na internete. Môžeme postupovať aj podľa súboru dostupného na uvedenej adrese. Takéto zoznamy majú tú nevýhodu, že ich autori už málokedy aktualizujú. Následkom toho sa niektoré položky stávajú neaktuálnymi a prehrávanie daného rádia je nefunkčné.

Záver

Predstavili sme si zopár aplikácií pre Windows, ktoré umožňujú prehrávanie internetových rádií. Vyznačujú sa rôznou mierou prístupnosti a používateľskej prívetivosti. Nabudúce sa pozrieme na aplikácie pre mobilné platformy.

2 komentáre

  1. Petra Urbanová
    Petra Urbanová 9. apríla 2020

    Dobrý den.
    Se zájmem jsem si přečetla tento článek.
    Screamer radio jsem poslouchala už hodně dávno. Překvapilo mě, že tento program ještě existuje. Tenkrát byl krásně přístupný.
    Po nějaké době jsem přesedlala na Tapin radio, kterému se tenkrát věnoval Vítek Jirásek a aplikace byla vynikající, přehledná a hlavně celá v češtině.

    • Marco Oros
      Marco Oros 10. apríla 2020

      Áno, Tapin radio bol prístupný, pokiaľ sa tomu venoval Vítek. Ibaže kvôli veciam, ktoré tu písať nebudem odišiel z Tapin radia preč a už to ide s aplikáciou Tapin radio dole vodou podľa mňa. Tiež som používal aj Screamer radio, aj Klango (keď ešte existovalo), nakoniec Tapin radio, ale asi pred tromi rokmi to začalo ísť dole z kopca z Tapin radiom. Podľa mojich zdrojov vraj už databáza slovenských staníc sa prestala aktualizovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.