Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

CarotDAV: Webové úložiská pod palcom

Koľko webových úložísk používate? Dropbox, Google disk, nejaké FTP? Na prístup k nim často potrebujeme samostatné aplikácie. Ale základné operácie ako mazanie, sťahovanie a posielanie súborov zvládne aj jednoduchá aplikácia CarotDAV. Podporuje pripojenie k Web DAW, Amazon cloud drive, Box, Dropbox, Ftp/FTPS/SFTP, Google Drive, Hubic, Icloud, Imaps, Onedrive, Sugarsync, Swift. CarotDAV väčšinou nepodporuje generovanie odkazov na zdieľanie (okrem Google Drive), nemá automatickú synchronizáciu. Ide teda len o základný nástroj na spravovanie súborov.

Inštalácia

CarotDAV môžeme nainštalovať, alebo použiť prenosnú verziu. Všetko nájdeme na Domovskej stránke autora Pod nadpismi Installer (inštalátor) alebo portable (prenosná).

Pridanie účtu

Po spustení programu sa ocitneme v prázdnom zozname. Nový účet pridáme aktivovaním položky New connection (nové pripojenie) z menu File (súbor). Následne si vyberieme typ pripojenia.

Pridanie Účtu google Drive

Pravdepodobne máte účet na Gmaily a tak máte aj úložisko Google Drive. K úložisku môžete pristupovať aj cez CarotDAV. Na panely ponúk z menu File (súbor) aktivujeme položku new connection (nové pripojenie). Tu zvolíme Google Drive. V okne s nastavením postupujeme nasledovne:

  • setting name (názov): Pomenujeme pripojenie, aby sme ho spoznali v zozname.
  • Aktivujeme tlačidlo Authorize
  • Nájdeme URL adresu odkazu na autorizáciu a potvrdíme klávesom enter.
  • Otvorí sa webový prehliadač, v ktorom sa prihlásime ku Google účtu a povolíme prístup. Získaný kód si uložíme do schránky.
  • Kód vložíme do okna CarotDAV do políčka code.
  • Nastavenie uložíme tlačidlom OK.

V hlavnom okne teraz v zozname pribudla položka s naším účtom. Po jej aktivovaní sa ocitneme na úložisku. Niekedy čítač obrazovky neoznámi pripojenie a tak si musíme pripojenie overiť šípkami – mali by sme už prechádzať medzi adresármi a súbormi na disku. Teraz už môžeme použiť klasické príkazy na mazanie, kopírovanie a prilepenie súborov. V prípade Google Drive je z kontextovej ponuky dostupná aj možnosť vytvoriť odkaz na zdieľanie (Create shared link). Objaví sa okno, v ktorom potvrdíme, že naozaj chceme odkaz vytvoriť tlačidlom OK. Následne sa objaví zoznam, v ktorom bude náš odkaz. Do schránky si ho môžeme skopírovať aktivovaním tlačidla copy.

Pridanie účtu FTP/FTPS

Pre ilustráciu sa ešte pozrieme na pridanie FTP/FTPS účtu. Postupujeme opäť aktivovaním položky new connection z menu File. Po zvolení FTP/FTPS sa objaví okno na zadanie údajov.

  • Setting name: Opäť zadáme názov, podľa ktorého účet rozpoznáme
  • Do poľa URI zadáme adresu servera. Predpripravená je adresa ftp:// možno budeme chcieť zmeniť na ftps.
  • Je ešte potrebné zadať username (používateľské meno) a heslo (password).
  • Pred uložením môžeme pripojenie otestovať tlačidlom TEST URI. Program overí, či sa na adresu vie pripojiť a zobrazí dialóg s informáciami.

Záver

Preskúmanie ďalších pripojení nechávame na iniciatíve čitateľa. Okno s vytvorením pripojenia sa líši v závislosti od toho, čo služba vyžaduje. Dropbox a Google Drive napríklad nepožadujú heslo, ale poskytnú kód, ktorým sa dá pripojiť. Pri priečinkoch WEBDAv je potrebné zadať aj presnú cestu k adresárom. CarotDAV je jednoduchý nástroj pre tých, ktorí potrebujú pristupovať k viacerým úložiskám a súčasne si vystačia so základnou funkcionalitou nahrávania a sťahovania súborov.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.