Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Prístupnosť internetového bankovníctva: PrimaBanka

Na portáli Blindrevue budeme postupne v našom novom seriáli testovať prístupnosť jednotlivých bankových služieb. Zameriame sa hlavne na prístupnosť s čítačmi obrazovky a budeme testovať služby vo webových prehliadačoch a mobilných aplikáciách. Na základe našich zistení sa budete môcť rozhodnúť, ktorej inštitúcii nakoniec zveríte svoje financie, prípadne prehodnotiť, či je z hľadiska prístupnosti pre vás výhodné zotrvávať v aktuálnej banke. Testovanie začíname v PrimaBanke.

Webové rozhranie

Na testovanie webového rozhrania som použil čítač obrazovky NVDA a aktuálnu verziu prehliadača Mozilla Firefox.

Po aktivovaní odkazu Internet banking z hlavnej stránky banky sa ocitneme na prihlasovacej obrazovke. Zadanie mena a hesla je samo o sebe bezproblémové. Prvky však nie sú správne popísané. Vývojári totiž umiestnili popisky na riadok nad editačné polia a preto ich NVDA automaticky nečíta pri pohybe po prvkoch formulára. Musíme si ich prečítať ručne príkazmi na čítanie textu. S týmto správaním sa budete stretávať vo všetkých formulároch. Okrem prihlásenia menom a heslom sa vyžaduje aj zadanie kódu z sms správy. Kód pozostáva zo šiestich čísel.

Hlavné zobrazenie po prihlásení

Ide o jednoduchú stránku s odkazmi a tlačidlami. Pohyby na účte si môžeme zobraziť aktivovaním tlačidla pohyby. Zobrazujú sa v prehľadnej tabuľke. Môžeme použiť štandardné príkazy na navigáciu po tabuľke a NVDA číta aj hlavičky stĺpcov tabuľky. Pomocou filtra môžeme rýchlo vyhľadať požadovanú platbu. Opäť je potrebné čítať si popisky k editačným poliam príkazmi na prezeranie textu. Pri zadávaní dátumov na rozsah filtrovania sa osvedčilo zadávať dátumy priamo do políčka. Kalendár sa správal neštandardne. Nebolo napríklad možné presne určiť, na ktoré políčko (od alebo do) sa kalendár vzťahuje.

Odoslanie príkazu na úhradu

Nový príkaz na úhradu odošleme do banky po aktivovaní odkazu platby a následnom aktivovaní odkazu Príkaz na úhradu.

Ak chcete použiť IBAN kalkulačku, tá sa zobrazí po aktivovaní tlačidla IBAN kalkulačka ale vynorí sa až za tlačidlom odoslať. Toto isté sa stane aj v prípade, ak aktivujeme odkaz vybrať platbu zo šablóny. Prehľadnejšie by bolo použitie nadpisov, našťastie tlačidlo odoslať platbu vieme nájsť pomocou rýchlej navigácie. Opäť na zadávanie dátumu odporúčame zadať dátum ručne a vyhnúť sa kalendáru. Problém môžete spozorovať pri políčkach variabilný a špecifický symbol. NVDA interpretuje zadanie nasledovne:

  • Variabilný symbol
  • Editačné špecifický symbol
  • Editačné

Pôsobí to, že do druhého políčka treba zadať špecifický symbol. V skutočnosti ale NVDA spojí editačné pole pre variabilný symbol s popisom pre nasledujúce editačné pole. Po odoslaní platby môžete byť vyzvaný na potvrdenie kódom z sms správy. Odkazy na cezhraničnú platbu, zadanie trvalého príkazu a inkasa sa objavia po aktivovaní odkazu platba.

Nastavenia

Po aktivovaní odkazu nastavenia môžeme upraviť napríklad prihlasovacie meno, ale aj notifikácie. Primabanka spoplatňuje sms notifikácie o pohybe na účte, preto odporúčam aktivovať Push notifikácie z mobilnej aplikácie, alebo e-mailové notifikácie.

Po aktivovaní odkazu Karty môžeme upraviť nastavenia pre jednotlivé karty. Najprv je potrebné aktivovať odkaz s menom držiteľa platobnej karty. Po opätovnom načítaní stránky sa presunieme do tabuľky s kartami a odkazy na blokovanie, zmenu pinu a zmenu limitu nájdeme šípkou hore.

Správy

V schránke správ môžeme nájsť upozornenia na inkaso a ponuky banky. Tabuľka so správami je prístupná, môžeme na navigáciu v nej použiť štandardné príkazy a NVDA správne oznamuje hlavičky stĺpcov.

Mobilná aplikácia

Primabanka poskytuje mobilnú aplikáciu Peňaženka. je užitočná aj pre nás, keďže umožňuje zadávať príkazy na úhradu, zobraziť transakcie, upozorňovať na pohyby a prepojiť kartu s Google pay. Aplikáciu používam s čítačom obrazovky Corvus na Androide 9. Existuje aj aplikácia pre IOS.

Prvé prihlásenie

Po prvom spustení sme vyzvaní na zadanie prístupových údajov k účtu. Polia sú správne popísané. Následne je potrebné opísať kód z sms správy. Na prečítanie kódu máte dostatok času. Napokon je potrebné zvoliť si pin, ktorým sa budete prihlasovať do účtu a potvrdzovať platby. Prihlasovať sa môžete aj odtlačkom prsta. Používateľov Corvusu upozorním na to, že Corvus niekedy po potvrdení jedného formulára automaticky prejde do druhého a rovno aktivuje klávesnicu, pričom nepovie, čo treba napísať. Toto sa dá obísť opustením klávesnice gestom 1-shift švih doľava.

Prehľad transakcií

Prehľad si zobrazíme po poklepaní na zostatok na účte. Odporúčam v hornej časti obrazovky aktivovať jednu z možností príjmy alebo výdavky, zobrazenie je tak prehľadnejšie. Na vyhľadanie transakcie môžeme použiť aj filter. Narozdiel od webového rozhrania funguje kalendár a môžeme sa spoľahnúť aj na popisky editačných polí.

Odoslanie platby

Po poklepaní na položku Platba v hlavnom okne aplikácie sa zobrazí okno s novou transakciou. Ak chceme upraviť sumu platby, číslo účtu a ďalšie údaje, stačí len poklepať na príslušný prvok, potom zamerať editačné pole a napísať požadovaný údaj. Funguje aj zadanie príkazu zo šablóny. Tlačidlo Zaplatiť sa nachádza v hornej časti zobrazenia.

Nastavenia a ďalšie funkcie

Záujemcom odporúčame pozrieť nastavenia aplikácie, kde je možné aktivovať push notifikácie. Upozornenia na platby sa potom budú zobrazovať na panely oznámení. Priamo z aplikácie Peňaženka je možné prepojiť platobnú kartu s Google Pay.

Záver

Internetové bankovníctvo Primabanky je až na drobné detaily dobre prístupné pre nevidiaceho používateľa. Vývojárom by sme odporučili správne popísať editačné polia a na oddelenie častí stránky použiť nadpisy alebo aria landmarks. Za tri roky používania služieb som mal dobrú skúsenosť aj s telefonickou a e-mailovou podporou. Žiaľ, niektoré pobočky stále neakceptujú nevidiaceho ako svojprávnu osobu, podpis nevidiaceho im nepostačuje a vyžadujú prítomnosť tretej splnomocnenej osoby. Banka v súčasnosti neposkytuje hovoriace bankomaty.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.