Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Podcast Addict – sledujeme podcasty v mobilnom telefóne s Androidom

V prehľadovom článku o dostupných a zväčša neprístupných aplikáciách slúžiacich na počúvanie audio seriálov (podcastov) sme narazili na aplikáciu Podcast Addict, ktorá z porovnania vyšla ako jedna z mála prístupných a teda vhodných pre používanie s asistenčnou technológiou (čítač obrazovky). V tomto článku podrobne popíšeme spôsob práce s aplikáciou a jej funkcie slúžiace na sledovanie podcastových seriálov.

Inštalácia

Podcast Addict sme nainštalovali na mobilný telefón Samsung Galaxy a3 2016 s operačným systémom Android 7.0. Ako asistenčnú technológiu sme použili Voice Assistant, ktorý vychádza z Talkbacku. Aplikáciu sme nainštalovali z obchodu Google Play.

Prostredie aplikácie

Podcast Addict nás po spustení privítal hlavnou obrazovkou aplikácie a používateľským rozhraním v anglickom jazyku. Hlavná obrazovka je koncipovaná do ovládacieho pásu s tlačidlami v hornej časti a prehľadu sledovaných podcastových kanálov pod ním. Prehľad podcastových kanálov je pri prvom spustení prázdny. Pod prehľadom podcastov aplikácia zobrazuje poslednú nedopočúvanú epizódu s možnosťou pokračovať v počúvaní poklepaním na tlačidlo Přehrát pauza vpravo. Na spodnom okraji obrazovky aplikácie nájdeme reklamný banner, ktorý je už vari neodmysliteľnou súčasťou bezplatných aplikácií.

Prehľad odoberaných podcastových kanálov

Úvodná obrazovka aplikácie obsahuje prehľad sledovaných (odoberaných) podcastových seriálov či kanálov. Pri prvom spustení je prehľad prázdny. Pridaním (prihlásením sa na odoberanie) seriálu sa v prehľade zobrazuje jeho grafika. Sledované seriály sa zobrazujú v riadkoch a stĺpcoch. V jednom riadku nájdeme tri položky. Poklepaním na danú položku vstúpime do sledovaného seriálu. Označením položky čítač vysloví jej názov a číslo, ktoré znamená počet nevypočutých epizód. Aplikácia organizuje seriály do tematických skupín. Vo vrchnej časti prehľadu je umiestnené výberové rozbaľovacie pole, ktoré slúži na obmedzenie zobrazovaných položiek podľa jednotlivých skupín.

Prihlásenie sa na odber

Aby sme mohli počúvať jednotlivé epizódy podcastového seriálu, musíme sa prihlásiť na odber daného seriálu. Na to je určená funkcia Pridať nový podcast, ktorá sa nachádza na hornom páse s nástrojmi na hlavnej obrazovke aplikácie so zoznamom odoberaných seriálov. Aktivovaním funkcie aplikácia zobrazí obrazovku určenú na pridanie podcastového seriálu, ktorý má evidovaný vo svojej databáze, alebo na vyhľadanie iného seriálu na internete. V obrazovke na pridanie nového podcastu sú zobrazené seriály, ktoré má aplikácia evidované v jednotlivých tematických skupinách a majú hodnotenie ako najlepšie v danej skupine. V každej skupine sa zobrazujú tri seriály. Ak v ponuke nie je seriál, ktorý hľadáme, tak použije funkciu na vyhľadanie seriálu podľa názvu na internete. Aktivujeme ju poklepaním na tlačidlo Vyhledat v hornej časti obrazovky. Vyhľadávanie môžeme obmedziť aj podľa jazyka podcastu. Na to slúži tlačidlo Jazyk podcastu vedľa tlačidla Vyhledat. V hornej časti nájdeme ešte tlačidlo Další, ktoré obsahuje ponuku ďalších funkcií slúžiacich na zefektívnenie vyhľadávania a iné. Vľavo hore je umiestnené tlačidlo slúžiace na navigáciu v aplikácii. Po vyhľadaní podcastového seriálu vstúpime do vyhľadanej položky poklepaním na ňu. Otvoria sa podrobnejšie informácie o seriáli. Poklepaním na tlačidlo Odebírat je seriál pridaný do zoznamu odoberaných podcastov. To znamená, že naše zariadenie sa prihlásilo na odber epizód tohto podcastového seriálu. Na hlavnej obrazovke aplikácie pribudne záznam reprezentujúci podcast.

Odhlásenie odoberania

Ak už nechceme sledovať podcastový seriál, ktorý máme zaradený do zoznamu odoberaných seriálov, máme možnosť odhlásiť sa z jeho odoberania. Na hlavnej obrazovke poklepeme na tlačidlo Navigačná lišta. V zobrazenej ponuke nájdeme tlačidlo Settings a poklepeme naň. Zobrazia sa možnosti nastavenia aplikácie. Aktivujeme prvú položku v zozname Manage list. Následne aktivujeme Odbery podcastu. Aplikácia zobrazí zoznam odoberaných podcastových seriálov. Nájdeme ten, ktorý chceme odhlásiť a poklepeme naň. Otvoria sa informácie o seriáli. Nájdeme tlačidlo Odhlásit a poklepeme naň. Aplikácia vyradí seriál z odoberaných seriálov.

Počúvame epizódy

Epizódy sú audio súbory, o ktoré máme záujem a chceme si ich vypočuť. Epizódy seriálu zobrazíme tak, že poklepeme na seriál v prehľade odoberaných seriálov. Poklepaním sa otvorí seriál a zobrazia sa informácie o seriáli ako aj zoznam epizód. Autor či autori seriálu vydávajú epizódy bez toho, aby sa s nami vopred dohodli a nejako nám to oznámili. Je len na nás, aby sme zaznamenali uverejnenie novej epizódy a vypočuli si ju. Podcast Addict sleduje za nás jednotlivé seriály a informuje nás o nových epizódach automaticky, ak sme mu to dovolili. Kontrolu môžeme tiež spustiť ručne. Kontrolu nových epizód spustíme poklepaním na tlačidlo Aktualizovat v hornej časti obrazovky s detailom seriálu. Rovnakú úlohu plní aj tlačidlo Epizody umiestnené pod popisom seriálu. Pod informáciou o seriáli sa nachádza zoznam epizód. Ten môže zobrazovať všetky uverejnené epizódy alebo iba nevypočuté epizódy. Režim zobrazovania prepneme poklepaním na tlačidlo v hornej časti obrazovky s daným významom. V zozname epizód je zobrazený obrázok reprezentujúci infografiku podcastu a krátky informačný text o danej epizóde. Dostupná je aj ponuka funkcií pre epizódu. Zobrazíme ju poklepaním na tlačidlo kontextovej ponuky pre epizódu. Dostupné sú funkcie Stiahnuť, Prehrať, Označiť ako prečítanú, Pridať do zoznamu na prečítanie, Označiť staršie ako prečítané a ďalšie. Funkcia Stiahnuť je dostupná aj prostredníctvom tlačidla priamo na zázname danej epizódy. Poklepaním na záznam epizódy je zobrazený jej detail. Detail epizódy obsahuje textový popis obsahu, informácie o veľkosti a dĺžke epizódy a funkcie pre prehranie, označenie ako vypočutej, stiahnutie a ďalšie. Pre prehrávanie poklepeme na tlačidlo Prehrať. Aplikácia sa pripojí na zdroj súboru a začne sa online prehrávanie. V tomto režime je nevyhnutné nepretržité internetové pripojenie. Ak je problém s pripojením na internet, je vhodné (a aplikácia to umožňuje) uložiť epizódu do telefónu a následne si ju vypočuť offline. Na tento účel slúži tlačidlo Stiahnuť. Po vypočutí epizódy je epizóda automaticky označená ako vypočutá. Aplikácia umožňuje automatické spustenie ďalšej nevypočutej epizódy staršej ako tá, ktorú sme práve dopočúvali. Pri pozastavení počúvania si aplikácia pamätá, kde sme skončili. Pri návrate k počúvaniu máme k dispozícii v dolnej časti obrazovky informáciu o aktuálne počúvanej epizóde. Poklepaním na tlačidlo Prehrat pauza vpravo pokračuje v počúvaní tam, kde sme prestali.

Notifikácie aplikácie

Podcast Addict dokáže spolupracovať s operačným systémom Android tak, že generuje notifikácie o udalostiach v aplikácii. Ide napríklad o dostupnosť nových epizód či o prehrávaní konkrétnej epizódy. Rozsah interakcie aplikácie s operačným systémom môžeme riadiť v nastaveniach aplikácie a operačného systému.

Používateľské rozhranie

Aplikácia sa po inštalácii prihovorí tmavým motívom a v anglickom jazyku. V nastaveniach môžeme zmeniť tému na iné farby a tiež aj jazyk používateľského rozhrania. V ponuke je nám blízka čeština. Preklad nie je úplný. Často narazíme na texty (najmä v časti nastavenia aplikácie), ktoré sú nepreložené, alebo sú z iného jazyka. Narazili sme na poľštinu. Vo výsledku sa nám aplikácia prihovárala česko-poľsko-anglicky. Tento stav nebol nejakou výraznou prekážkou v používaní, stačila nám minimálna znalosť angličtiny.

Nastavenia

Podcast Addict poskytuje široké možnosti nastavení. Od prispôsobenia používateľského rozhrania, cez nastavenie parametrov na sledovanie kanálov, uverejňovanie epizód, sťahovanie do telefónu a manažment vypočutých epizód, až po správu úložného priestoru, ktorý stiahnuté údaje zaberajú v telefóne. K dispozícii sú voľby automatickej kontroly nových epizód, automatického sťahovania epizód do telefónu a ich mazania po vypočutí. V nastaveniach nájdeme aj konfiguráciu notifikácií pre operačný systém a správu pripojenia, kde môžeme zakázať sťahovanie cez mobilnú sieť a povoliť komunikáciu iba cez wifi. Nastavenia aplikácie sprístupníme poklepaním na tlačidlo Navigačné menu. V dolnej časti sa nachádza tlačidlo Settings.

Ďalšie funkcie

Aplikácia podporuje okrem správy podcastových kanálov aj počúvanie online rádií, správu stiahnutých epizód (Download manager), nastavenie audio prehrávača či jeho výmenu za externú aplikáciu. Medzi funkciami nájdeme aj zostavovanie playlistov a prácu s nimi. K týmto funkciám sa dostaneme aktivovaním tlačidla Navigačná ponuka v ľavom hornom rohu.

Záver

Aplikácia je dobre prístupná a jej obsluha je dostatočne efektívna aj s čítačom obrazovky. Používateľ, ktorí nevidí na displej mobilného telefónu, môže túto aplikáciu používať bez obmedzenia. Na obsluhu je síce potrebné vedieť aj niekoľko anglických slov aj napriek prepnutiu používateľského rozhrania do českého jazyka, nie je to však neprekonateľnou prekážkou. Celkový dojem z aplikácie je dobrý a budeme ju naďalej používať.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.