Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 3

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila v roku 2021 viac ako 20 video návodov na tematiku používania osobného počítača a mobilných telefónov ľuďmi so zrakovým postihnutím. Video návody sa zaoberajú spustením, konfiguráciou, možnosťami prispôsobenia asistenčnej technológie, ako aj spôsobom práce s podporou týchto technológií. Tie môžu byť v zariadení, osobnom počítači s Windows alebo mobilnom telefóne s Androidom alebo IOS. Návody sa snažia plniť funkciu pomoci používateľom asistenčných technológií, ale slúžia aj pre odbornú či širokú verejnosť ako osvetové videá a edukujú o spôsobe práce s počítačom či mobilným telefónom zrakovo postihnutým človekom.

Video návody sa snažia poskytnúť dostatok informácií o jednotlivých technológiách, ako aj o spôsobe ich spustenia, konfigurácie a používania zariadení s ich asistenciou. Nie sú však kompletným návodom pre dané technológie. Ten nájdeme v príručkách od výrobcu jednotlivých technológií.

Pevne veríme, že nasledujúce video návody budú pre Vás prínosným zdrojom informácií z problematiky asistenčných technológií.

Projekt je realizovaný vďaka podpore z fondu SK-NIC realizovanej prostredníctvom Nadácie Pontis (SK-NIC podporí aj v roku 2021 malé projekty).

Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia

Nainštalujeme a úvodne nakonfigurujeme profesionálny čítač obrazovky JAWS (Job Access With Speech).

Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa, súbor mp3, 25MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia – súbor pdf, 258kB

JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia na platforme Vimeo

Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie

Akými funkciami a možnosťami prispôsobenia disponuje čítač obrazovky JAWS (Job Access With Speech) sa dozviete v tomto video návode.

Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie – zvuková stopa, textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie – zvuková stopa, súbor mp3, 19MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie – súbor pdf, 246kB

JAWS, možnosti konfigurácie čítača obrazovky na platforme Vimeo

Čítač JAWS pri práci na počítači

Ako sa pracuje s funkciami operačného systému, alebo s textom či prehliadaním obsahu na internete, ako aj iné činnosti s podporou čítača obrazovky JAWS (Job Access With Speech).

Čítač JAWS pri práci na počítači – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS pri práci na počítači – zvuková stopa, súbor mp3, 23MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS pri práci na počítači – súbor pdf, 245kB

JAWS príklady použitia na platforme Vimeo

Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia

Nainštalujeme a úvodne nakonfigurujeme voľne dostupný čítač obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access).

Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom oädkaze Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa, súbor mp3, 18MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia – súbor pdf, 244kB

NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia na platforme Vimeo

Čítač NVDA možnosti nastavenia

Aké sú možnosti konfigurácie čítača obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access) ako aj možnosti jeho rozšírenia rôznymi doplnkami.

Čítač NVDA možnosti nastavenia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA možnosti nastavenia – zvuková stopa, súbor mp3, 22MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA možnosti nastavenia – súbor pdf, 244kB

NVDA možnosti konfigurácie čítača obrazovky na platforme Vimeo

Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách

Pracujeme v operačnom systéme a rôznych aplikáciách s podporou čítača obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access).

Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách – zvuková stopa, súbor mp3, 20MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách – súbor pdf, 244kB

NVDA čítač príklady použitia na platforme Vimeo

Video návody nájdete v nasledujúcich článkoch:

2 komentáre

 1. Martin Klein
  Martin Klein 18. novembra 2021

  Dobrý den.
  Děkuji za skvělý počin a videotutoriály. I když se považuji za pokročilého uživatele asistivních technologií, stále se dozvídám něco nového a užitečného. V provedeném formátu (natočená videa fungování různých nastavení a odečítačů na obrazovce) jsou navíc vynikající prostředek, jak je přiblížit nezasvěceným vidícím zájemcům.
  Chtěl bych jen upozornit na chybku, která se Vám vloudila do 3. dílu v kapitole „Čítač JAWS pri práci na počítači“, kde je místo záznamu práce s Jaws vloženo video o Moderátoru. Zvuková stopa (mp3) tématu kapitoly odpovídá.
  S pozdravem
  Martin Klein

  • Ján Podolinský
   Ján Podolinský 19. novembra 2021

   Dobrý deň

   Vďaka za bystré oko. Opravené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.