Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 3

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila v roku 2021 viac ako 20 video návodov na tematiku používania osobného počítača a mobilných telefónov ľuďmi so zrakovým postihnutím. Video návody sa zaoberajú spustením, konfiguráciou, možnosťami prispôsobenia asistenčnej technológie, ako aj spôsobom práce s podporou týchto technológií. Tie môžu byť v zariadení, osobnom počítači s Windows alebo mobilnom telefóne s Androidom alebo IOS. Návody sa snažia plniť funkciu pomoci používateľom asistenčných technológií, ale slúžia aj pre odbornú či širokú verejnosť ako osvetové videá a edukujú o spôsobe práce s počítačom či mobilným telefónom zrakovo postihnutým človekom.

Video návody sa snažia poskytnúť dostatok informácií o jednotlivých technológiách, ako aj o spôsobe ich spustenia, konfigurácie a používania zariadení s ich asistenciou. Nie sú však kompletným návodom pre dané technológie. Ten nájdeme v príručkách od výrobcu jednotlivých technológií.

Pevne veríme, že nasledujúce video návody budú pre Vás prínosným zdrojom informácií z problematiky asistenčných technológií.

Projekt je realizovaný vďaka podpore z fondu SK-NIC SK-NIC podporí aj v roku 2021 malé projekty.

Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia

Nainštalujeme a úvodne nakonfigurujeme profesionálny čítač obrazovky JAWS (Job Access With Speech).

Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa, súbor mp3, 25MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia – súbor pdf, 258kB

Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie

Akými funkciami a možnosťami prispôsobenia disponuje čítač obrazovky JAWS (Job Access With Speech) sa dozviete v tomto video návode.

Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie – zvuková stopa, textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie – zvuková stopa, súbor mp3, 19MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie – súbor pdf, 246kB

Čítač JAWS pri práci na počítači

Ako sa pracuje s funkciami operačného systému, alebo s textom či prehliadaním obsahu na internete, ako aj iné činnosti s podporou čítača obrazovky JAWS (Job Access With Speech).

Čítač JAWS pri práci na počítači – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS pri práci na počítači – zvuková stopa, súbor mp3, 23MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač JAWS pri práci na počítači – súbor pdf, 245kB

Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia

Nainštalujeme a úvodne nakonfigurujeme voľne dostupný čítač obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access).

Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom oädkaze Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia – zvuková stopa, súbor mp3, 18MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia – súbor pdf, 244kB

Čítač NVDA možnosti nastavenia

Aké sú možnosti konfigurácie čítača obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access) ako aj možnosti jeho rozšírenia rôznymi doplnkami.

Čítač NVDA možnosti nastavenia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA možnosti nastavenia – zvuková stopa, súbor mp3, 22MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA možnosti nastavenia – súbor pdf, 244kB

Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách

Pracujeme v operačnom systéme a rôznych aplikáciách s podporou čítača obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access).

Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách – zvuková stopa, súbor mp3, 20MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách – súbor pdf, 244kB

Video návody nájdete v nasledujúcich článkoch:

2 komentáre

 1. Martin Klein
  Martin Klein 18. novembra 2021

  Dobrý den.
  Děkuji za skvělý počin a videotutoriály. I když se považuji za pokročilého uživatele asistivních technologií, stále se dozvídám něco nového a užitečného. V provedeném formátu (natočená videa fungování různých nastavení a odečítačů na obrazovce) jsou navíc vynikající prostředek, jak je přiblížit nezasvěceným vidícím zájemcům.
  Chtěl bych jen upozornit na chybku, která se Vám vloudila do 3. dílu v kapitole „Čítač JAWS pri práci na počítači“, kde je místo záznamu práce s Jaws vloženo video o Moderátoru. Zvuková stopa (mp3) tématu kapitoly odpovídá.
  S pozdravem
  Martin Klein

  • Ján Podolinský
   Ján Podolinský 19. novembra 2021

   Dobrý deň

   Vďaka za bystré oko. Opravené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.