Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 2

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila v roku 2021 viac ako 20 video návodov na tematiku používania osobného počítača a mobilných telefónov ľuďmi so zrakovým postihnutím. Video návody sa zaoberajú spustením, konfiguráciou, možnosťami prispôsobenia asistenčnej technológie, ako aj spôsobom práce s podporou týchto technológií. Tie môžu byť v zariadení, osobnom počítači s Windows alebo mobilnom telefóne s Androidom alebo IOS. Návody sa snažia plniť funkciu pomoci používateľom asistenčných technológií, ale slúžia aj pre odbornú či širokú verejnosť ako osvetové videá a edukujú o spôsobe práce s počítačom či mobilným telefónom zrakovo postihnutým človekom.

Video návody sa snažia poskytnúť dostatok informácií o jednotlivých technológiách, ako aj o spôsobe ich spustenia, konfigurácie a používania zariadení s ich asistenciou. Nie sú však kompletným návodom pre dané technológie. Ten nájdeme v príručkách od výrobcu jednotlivých technológií.

Pevne veríme, že nasledujúce video návody budú pre Vás prínosným zdrojom informácií z problematiky asistenčných technológií.

Projekt je realizovaný vďaka podpore z fondu SK-NIC realizovanej prostredníctvom Nadácie Pontis (SK-NIC podporí aj v roku 2021 malé projekty).

Úprava farieb prostredia vo Windows 10 pre slabozrakých používateľov

Návod sa zaoberá možnosťami operačného systému Windows 10 s ohľadom na zmenu farebnej škály zobrazovaných farieb na pracovnej ploche. Ide o úpravy motívu, farieb, priehľadnosti a ďalšie možnosti zabudované priamo v operačnom systéme.

Úprava farieb prostredia vo Windows 10 pre slabozrakých – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Úprava farieb prostredia vo Windows 10 pre slabozrakých ľudí – zvuková stopa, súbor mp3, 17MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Úprava farieb prostredia vo Windows 10 pre slabozrakých ľudí – súbor pdf, 233kB

Úprava farieb v OS Windows 10 na platforme Vimeo

Úprava veľkosti písma a aplikácia Zväčšovacie sklo vo Windows 10

Video návod sa zaoberá funkciami operačného systému Windows 10 určenými na úpravu veľkosti zobrazovaného písma na pracovnej ploche ako aj v aplikáciách. Ukazuje, ako upraviť rozlíšenie obrazovky a zväčšiť obsah na obrazovke. Na záver sa zaoberá možnosťami aplikácie Zväčšovacie sklo.

Úprava veľkosti písma a aplikácia Zväčšovacie sklo vo Windows 10 – zvuková stopa, textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Úprava veľkosti písma a aplikácia Zväčšovacie sklo vo Windows 10 – zvuková stopa, súbor mp3, 16MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Úprava veľkosti písma a aplikácia Zväčšovacie sklo vo Windows 10 – súbor pdf, 233kB

Zväčšovanie, rozlíšenie a zväčšovacie sklo Windows 10 na platforme Vimeo

Čítač Moderátor vo Windows 10 spustenie a konfigurácia

Obsahom tohto video návodu je spustenie a konfigurácia čítača obrazovky Moderátor, ktorý je integrovaný priamo v operačnom systéme Windows 10.

Čítač Moderátor vo Windows 10 spustenie a konfigurácia – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač Moderátor vo Windows 10 spustenie a konfigurácia – zvuková stopa, súbor mp3, 16MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač Moderátor vo Windows 10 spustenie a konfigurácia – súbor pdf, 245kB

Moderátor vo Windows 10, spustenie a konfigurácia na platforme Vimeo

Čítač Moderátor príklady použitia pri práci

Niekoľko príkladov práce v operačnom systéme, ako aj s aplikáciami s podporou čítača Moderátor vo Windows 10.

Čítač Moderátor príklady použitia pri práci – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač Moderátor príklady použitia pri práci – zvuková stopa, súbor mp3, 16MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Čítač Moderátor príklady použitia pri práci – súbor pdf, 245kB

Moderátor vo Windows 10, ako ho používať na platforme Vimeo

Video návody nájdete v nasledujúcich článkoch:

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.