Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 1

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila v roku 2021 viac ako 20 video návodov na tematiku používania osobného počítača a mobilných telefónov ľuďmi so zrakovým postihnutím. Video návody sa zaoberajú spustením, konfiguráciou, možnosťami prispôsobenia asistenčnej technológie, ako aj spôsobom práce s podporou týchto technológií. Tie môžu byť v zariadení, osobnom počítači s Windows, alebo mobilnom telefóne s Androidom alebo IOS. Návody sa snažia plniť funkciu pomoci používateľom asistenčných technológií, ale slúžia aj pre odbornú či širokú verejnosť ako osvetové videá a edukujú o spôsobe práce s počítačom či mobilným telefónom zrakovo postihnutým človekom.

Video návody sa snažia poskytnúť dostatok informácií o jednotlivých technológiách, ako aj o spôsobe ich spustenia, konfigurácie a používania zariadení s ich asistenciou. Nie sú však kompletným návodom pre dané technológie. Ten nájdeme v príručkách od výrobcu jednotlivých technológií.

Pevne veríme, že nasledujúce video návody budú pre Vás prínosným zdrojom informácií z problematiky asistenčných technológií.

Projekt je realizovaný vďaka podpore z fondu SK-NIC realizovanej prostredníctvom Nadácie Pontis (SK-NIC podporí aj v roku 2021 malé projekty).

Úvodné propagačné video

Krátky popis videa

Vo videu sú zobrazované pohľady ľudí s rôznymi očnými ochoreniami. Rozostrené videnie, zahmlené videnie, výpadky zorného poľa a podobne. Ďalej sú zobrazované krátke ukážky z video návodov, ktoré sú súčasťou tohto seriálu.

Úvodné propagačné video na Vimeo platforme

Ako vidí človek s ochorením zraku, ako vyzerá obrazovka počítača s asistenčnou technológiou

Úvodná časť popisuje a ukazuje, ako vidí svet okolo seba človek s rôznymi ochoreniami zraku. V druhej časti sú ukázané dopady používania asistenčných technológií v osobnom počítači a mobilnom telefóne.

Ako vidí človek s ochorením zraku, ako vyzerá obrazovka počítača s asistenčnou technológiou – zvuková stopa, textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Ako vidí človek s ochorením zraku, ako vyzerá obrazovka počítača s asistenčnou technológiou – zvuková stopa, súbor mp3, 22MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Ako vidí človek s ochorením zraku, ako vyzerá obrazovka počítača s asistenčnou technológiou – súbor pdf, 235kB

Zrakové poruchy a spôsoby ich kompenzácie na platforme Vimeo

Konfigurácia Windows 10 pre asistenčné technológie

V tejto časti sa zaoberáme postupom ako nastaviť prostredie operačného systému Windows 10 pre optimálne použitie s asistenčnými technológiami pre zrakovo postihnutých používateľov.

Konfigurácia Windows 10 pre asistenčné technológie – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Konfigurácia Windows 10 pre asistenčné technológie – zvuková stopa, súbor mp3, 20MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Konfigurácia Windows 10 pre asistenčné technológie – súbor pdf, 246kB

Konfigurácia OS Windows pre asistenčné technológie na platforme Vimeo

Video návody nájdete v nasledujúcich článkoch:

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.