Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne: úvod

Pri poskytovaní odborných služieb zrakovo postihnutým klientom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa stretávame so situáciami, keď je klient konfrontovaný s nejakým drobným problémom s asistenčnou technológiou v osobnom počítači alebo mobilnom telefóne a nemá v danej chvíli na dosah pomoc od inštruktora IT technológií, ktorý ho zaškoľuje do ich používania. Ide o situácie, keď je klient v domácom prostredí, často cez víkendy, vo večerných hodinách a podobne. S menším problémom by vedel pomôcť aj rodinný príslušník, osobný asistent alebo iná vidiaca osoba, ktorá je v danej chvíli nablízku. Iná situácia nastáva, keď klient absolvuje zácvik a nepamätá si všetky preberané funkcie a spôsob práce s počítačom alebo mobilným telefónom vybaveným asistenčnou technológiou. Rád by sa zdokonalil v ich ovládaní, chce to však skúsiť vlastnými silami. Podobných situácií by sme mohli nájsť ešte niekoľko.

Pre takéto prípady by bolo vhodné mať poruke nejaké inštruktážne materiály. A tak vznikla myšlienka natočiť niekoľko video návodov, ktoré by reflektovali na danú problematiku a poskytli akúsi prvú pomoc pri samostatnom riešení problémov s asistenčnými technológiami.

V roku 2020 sme sa prihlásili a aj uspeli s našou žiadosťou o grantovú podporu zo schémy pre malé projekty spoločnosti SK-NIC. Náš projekt má za cieľ v roku 2021 vytvoriť 20 výučbových video návodov zaoberajúcich sa inštaláciou, konfiguráciou, možnosťami prispôsobenia, ako aj ľahkým úvodom do práce s podporou asistenčných technológií. Dali sme si za cieľ obsiahnuť v tomto rozsahu asistenčné technológie v osobnom počítači s operačným systémom Windows 10, ako aj v mobilných zariadeniach s Androidom a iOS. Prezentované informácie budú odrážať niekoľkoročné skúsenosti inštruktorov pre informačné technológie pre zrakovo postihnutých Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Projekt je realizovaný vďaka podpore z fondu SK-NIC prostredníctvom Nadácie Pontis (SK-NIC podporí aj v roku 2021 malé projekty).

Spoločnosť SK-NIC pripravila informačné video k projektu Používame asistenčné technológie pri práci na počítači a mobilnom telefóne.

Video návody nájdete v nasledujúcich článkoch:

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.