Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Radio Sure! – počúvajte rádiá z celého sveta

V dnešnom článku sa pozrieme na Radio Sure. Je to aplikácia či program pre počítače s operačným systémom Windows. Umožňuje online prehrávanie vysielania rádií z celého sveta. Testovali sme ju s čítačom NVDA vo verzii 2021.2 a vo Windows 10 Pro.

Inštalácia

Radio Sure! Stiahneme z jeho oficiálnej stránky Radio Sure! Download. Pre začatie inštalácie potvrdíme Enterom súbor s názvom RadioSure-2.2.1042.exe. V prvom kroku si vyberieme jazyk inštalácie, predvolene je nastavená slovenčina. Stačí teda Tabulátorom nájsť a potvrdiť tlačidlo OK. Následne sa riadime pokynmi v inštalačnom dialógu. Odsúhlasíme licenčné podmienky a následne vyberieme, či chceme inštalovať prenosnú verziu začiarknutím políčka Install as portable. Pokiaľ nechceme prenosnú verziu, stlačíme tlačidlo Ďalej. V ďalšom kroku vyberieme priečinok, kam bude program nainštalovaný a potvrdíme Nainštalovať. Po ukončení inštalácie máme ešte možnosť potvrdiť alebo zamietnuť to, aby sa Radio Sure! Spustil hneď po nainštalovaní. Pôvodne je táto možnosť začiarknutá. Ak program spustiť ihneď nechceme, Medzerníkom odčiarkneme políčko Launch Radio Sure. Následne stačí potvrdiť tlačidlo Dokončiť.

Prostredie

Po otvorení začne ihneď hrať prednastavené rádio, čo môže byť trochu rušivé. To zakážeme v Options > General > odčiarkneme medzerníkom Automatically start playing after startup. Prostredie je v anglickom jazyku. Je však pomerne jednoduché. Medzi jednotlivými tlačidlami sa pohybujeme klávesom Tabulátor, potvrdzujeme ich Medzerníkom. Prostredie tvoria prakticky iba tlačidlá, editačné polia a posúvník. V prvom rade pre komfortnejšiu prácu odporúčame Tabulátorom nájsť a aktivovať tlačidlo Mute, čím stlmíme hudbu. Okrem neho tu nájdeme nasledujúce prvky:

 • Editačné pole – do neho vpisujeme názov stanice, ktorú chceme vyhľadať. Nie je popísané.
 • Zoznam – obsahuje zodpovedajúce výsledky vyhľadávania.
 • Posuvník s konkrétnym číslom – tu šípkami hore a dolu zvyšujeme / znižujeme hlasitosť.
 • MP3, 128 kbps – po jeho aktivovaní máme na výber medzi formátmi zvuku (MP3 a OGG) a jeho kvalitou (128 a 32 kbps). Predpokladáme, že sa tieto možnosti budú meniť v závislosti na danej stanici.
 • Tlačidlo Fav – tu môžeme pridať stanicu do obľúbených aktivovaním položky Add to favorites a po pridaní ich spúšťať.
 • Play – zapneme / vypneme prehrávanie aktuálnej stanice.
 • Back a Next – Radio Sure! Umožňuje vrátiť sa na predchádzajúcu skladbu. Urobíme tak tlačidlom Back a tlačidlom Next sa potom vrátime naspäť na pôvodnú.
 • Mute – stlmí aktuálne prehrávanú stanicu.
 • Rec – týmto tlačidlom zapneme nahrávanie vysielania.
 • Options – aktiváciou tlačidla zobrazíme nastavenia.
 • Exit – zatvoríme program.
 • Expand a Top – tlačidlom Expand zbalíme / rozbalíme okno program.

Klávesové skratky

Okrem ovládania pomocou tlačidiel nám Radio Sure! Ponúka aj niekoľko užitočných klávesových skratiek, ktoré sú predvolene globálne. Znamená to, že fungujú kdekoľvek v systéme bez ohľadu na to, či sa nachádzame, alebo nenachádzame v okne program. Ak si neželáme používať skratky v celom systéme, túto možnosť zakážeme v Options > Advanced > Hotkeys > medzerou zrušíme začiarknutie Enable global hotkeys.

 • ALT+SHIFT+P – začať / skončiť prehrávanie
 • ALT+SHIFT+M – stlmiť / zapnúť zvuk
 • ALT+SHIFT+R – spustiť / zastaviť nahrávanie
 • ALT+SHIFT+numerický + (plus) alebo – (minus) – zvýšenie / zníženie hlasitosti
 • ALT+SHIFT+B – predchádzajúca stanica
 • ALT+SHIFT+N – nasledujúca stanica
 • ALT+SHIFT+H – skryť / ukázať okno programu

Tu si treba dať pozor, aby sme neprepli klávesnicu na angličtinu. Vtedy skratky z neznámeho dôvodu nefungovali.

Vyhľadávame a prehrávame rádiá

Ako sme už spomenuli, na vyhľadanie konkrétnej stanice slúži editačné pole, ktoré je, žiaľ, nepopísané. Sem zadáme buď celý názov, alebo niekoľko začiatočných písmen. Po stlačení Tabulátora sa dostaneme do výsledkov vyhľadávania. Tu šípkami hore a dolu prechádzame zoznamom a zvolenú stanicu potvrdíme klávesom Enter. Pokiaľ nemáme stlmený zvuk, po načítaní začne ihneď hrať. Prehrávanie spúšťame aj zastavujeme tlačidlom Play. Je zvláštne, že nie je interaktívne a pri zastavení sa nezmení na Stop alebo niečo zrozumiteľnejšie. Ak potrebujeme stlmiť prehrávanie, aktivujeme tlačidlo Mute. Ani to sa nezmení v prípade stlmenia na Unmute. Ak Radio Sure zatvoríme so stlmeným zvukom, po opätovnom otvorení sa zvuk spustí, nezostane stlmený. Po vyhľadaní máme možnosť pridať si stanicu do obľúbených. Urobíme tak aktivovaním tlačidla Fav a následne Add to favorites. Ak si chceme takúto stanicu spustiť, potvrdíme tlačidlo Fav, šípkami hore a dolu nájdeme požadovanú stanicu a aktivujeme tlačidlom Enter.

Nahrávame s Radio Sure!

V prvom rade je potrebné povedať, že program nepodporuje plánované nahrávanie tak, ako to umožňuje napríklad Tapin Radio v platenej verzii. Prehrávaný obsah tak môžeme nahrávať len v danom okamihu. Spustíme ho potvrdením tlačidla Rec alebo skratkou ALT+SHIFT+R. O tom, či nahrávame alebo nie, však nedostaneme nijaké upozornenie. Nastavenia nahrávania môžeme upraviť v Options > Recording. Máme možnosť meniť:

 • adresár pre nahrávky – pôvodne sa nahraté skladby ukladajú do systémového priečinka Hudba > Radio Sure.
 • Bitrate – bitovú rýchlosť, koľko bitov sa prenesie za sekundu. Predvolene je hodnota automaticky. Vieme však nastaviť hodnoty od 32 až po 256 kbps.
 • Split recording by tracks (rozdeliť nahrávku podľa skladieb) – hodí sa, ak nahrávame jednotlivé piesne. Ak potrebujeme nahrať napríklad rozhlasovú hru, je vhodné túto možnosť ponechať vypnutú.
 • Avoid replicated recordings – po začiarknutí sa nenahrá skladba, ktorá už existuje a je uložená v priečinku Radio Sure.
 • Apply Fade in / Fade Out for recordings – zapnúť postupné stišovanie a zhlasňovanie nahrávky.
 • Don’t record advertisement (nenahrávať reklamu) – toto funguje len v prípade, ak je kratšia ako 90 sekúnd.
 • Povoliť priame nahrávanie streamu (pre MP3 a AAC – povoliť priame nahrávanie streamu.)

Options – nastavenia

Okrem pomerne podrobného nastavenia nahrávania je možné v ponuke nastavení meniť niekoľko užitočných vecí. Pokiaľ chceme, aby sa prehrávanie spustilo hneď po štarte Windowsu, začiarkneme v Options > General možnosť Start with Windows. Hlasitosť staníc zasa normalizujeme potvrdením začiarkavacieho poľa Options > Advanced > Audio > Volume Level Normalization. Tu môžeme nastaviť aj zdroj zvuku. V záložke Advanced môžeme nastaviť napríklad aj to, aby sa názov prehrávanej stanice zobrazoval vždy v názve okna v Options > Advanced > Always show station name in the window title.

Záver

Radio Sure! Je jednoduchý a bezplatný program na prehrávanie rádií. Svojimi možnosťami sa síce nevyrovná napríklad Tapin Radiu, ale na štandardné počúvanie postačí. Z nášho pohľadu je škoda, že neponúka plánované nahrávanie či štruktúrovanú ponuku staníc tak ako už zmienené Tapin Radio.

2 komentáre

 1. Marco Oros
  Marco Oros 15. novembra 2021

  Zdravím.
  Neviem, či aj vy máte tento problém, ale nedajú sa načítať do Audacity nahrávky z Radio sure.
  Ďakujem.

 2. Marco Oros
  Marco Oros 2. augusta 2022

  Zdravím. Tak, stránka Radio sure nefunguje. Pre tých, čo ešte o tom nevedia mám aj jednu dobrú správu. Radio sure sa dá stále stiahnuť z iných stránok. Neviem ale, či sa ešte na Radio sure pracuje, alebo nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.