Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 5

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila v roku 2021 viac ako 20 video návodov na tematiku používania osobného počítača a mobilných telefónov ľuďmi so zrakovým postihnutím. Video návody sa zaoberajú spustením, konfiguráciou, možnosťami prispôsobenia asistenčnej technológie, ako aj spôsobom práce s podporou týchto technológií. Tie môžu byť v zariadení, osobnom počítači s Windows alebo mobilnom telefóne s Androidom alebo IOS. Návody sa snažia plniť funkciu pomoci používateľom asistenčných technológií, ale slúžia aj pre odbornú či širokú verejnosť ako osvetové videá a edukujú o spôsobe práce s počítačom či mobilným telefónom zrakovo postihnutým človekom.

Video návody sa snažia poskytnúť dostatok informácií o jednotlivých technológiách, ako aj o spôsobe ich spustenia, konfigurácie a používania zariadení s ich asistenciou. Nie sú však kompletným návodom pre dané technológie. Ten nájdeme v príručkách od výrobcu jednotlivých technológií.

Pevne veríme, že nasledujúce video návody budú pre Vás prínosným zdrojom informácií z problematiky asistenčných technológií.

Projekt je realizovaný vďaka podpore z fondu SK-NIC realizovanej prostredníctvom Nadácie Pontis (SK-NIC podporí aj v roku 2021 malé projekty).

Používame iPhone s asistenčnou technológiou pre zrakovo postihnutých

Spustíme asistenčnú aplikáciu čítač obrazovky Voice Over pre nevidiacich. Ukážeme si, ako sa pracuje s podporou tejto technológie. Tiež si ukážeme možnosti prispôsobenia zobrazovania na displeji pre slabozrakých.

Používame iPhone s asistenčnou technológiou pre zrakovo postihnutých – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Používame iPhone s asistenčnou technológiou pre zrakovo postihnutých ľudí – zvuková stopa, súbor mp3, 17MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Používame iPhone s asistenčnou technológiou pre zrakovo postihnutých ľudí – súbor pdf, 402kB

Ovládanie mobilného telefónu iPhone s VoiceOver-om na platforme Vimeo

Používame telefón s Androidom s asistenčnou technológiou Talkback

Spustíme asistenčnú technológiu čítač obrazovky Talkback pre nevidiacich používateľov. Obsahom video návodu je aj popis možností nastavenia a aj ovládanie telefónu s podporou Talkbacku.

Používame telefón s Androidom s asistenčnou technológiou Talkback – zvuková stopa, textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Používame telefón s Androidom s asistenčnou technológiou Talkback – zvuková stopa, súbor mp3, 15MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Používame telefón s Androidom s asistenčnou technológiou Talkback – súbor pdf, 432kB

Ovládanie mobilného telefónu s Androidom a asistenčnou technológiou Talkback na platforme Vimeo

Asistenčné aplikácie v mobilnom telefóne na rôzne použitie

Mobilný telefón sa môže zmeniť na pomocníka aj pri čítaní, zisťovaní farieb a svetla, ale aj pri orientácii v priestore. Stačí nainštalovať vhodné aplikácie.

Asistenčné aplikácie v mobilnom telefóne na rôzne použitie – zvuková stopa a textový popis

Obsah video návodu vo zvukovej podobe bez obrazu nájdete na nasledujúcom odkaze Asistenčné aplikácie v mobilnom telefóne na rôzne použitie – zvuková stopa, súbor mp3, 22MB Textový obsah nájdete na nasledujúcom odkaze Asistenčné aplikácie v mobilnom telefóne na rôzne použitie – súbor pdf, 435kB

Ako použiť mobilný telefón s asistenčnou aplikáciou pre nevidiacich v rôznych situáciach na platforme Vimeo

Video návody nájdete v nasledujúcich článkoch:

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.