Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Prieskum medzi ťažko slabozrakými používateľmi webov – aký je ich spôsob práce a skutočné potreby?

Poznať cieľové skupiny patrí medzi základné piliere úspechov v digitálnom aj fyzickom svete. Medzi skupiny, ktorej potreby sú zatiaľ bohužiaľ stále relatívne málo zmapované patria aj ťažko slabozrakí používatelia – teda tí, ktorí môžu pri práci s webom ešte použiť zbytky zraku, ale súčasne už väčšinou potrebujú nejakú asistenčnú technológiu (typicky zväčšovací program) alebo nejaké prispôsobenie obsahu k tomu, aby s webom boli schopní pracovať efektívne.

Nikola Chovanová je študentkou odboru Teórie interaktívnych médií na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne a píše bakalársku prácu s názvom Prístupnosť webových stránok pre ťažko slabozrakých používateľov. V rámci nej pripravila dotazník, ktorého výsledky poslúžia ako podklad pre praktickú časť jej práce – vytvorenie sady doporučení pre tvorbu webov, prístupných aj pre túto skupinu používateľov a súčasne reflektujúcich ich skutočné potreby.

Dotazník obsahuje 31 otázok, pričom v niektorých prípadoch je potrebné odpoveď napísať vlastnými slovami, jedna z otázok tiež obsahuje obrázky. Dotazník je anonymný a jeho výsledky budú použité výhradne na výskumné účely týkajúce sa už zmieňovanej bakalárskej práce.

Pokiaľ patríte do cieľovej skupiny tohoto dotazníka a chcete svojimi názormi a skúsenosťami ovplyvniť to, aby weby pre ťažko slabozrakých používateľov boli prístupnejšie, vyplňte prosím dotazník Prístupnosť webových stránok pre slabozrakých používateľov.

Dotazník bude k dispozícii približne do konca roka ale pokiaľ sa chystáte dotazník vyplniť, pomohlo by nám, keby ste tak urobili čo najskôr.

ENGLISH version of this survey is available at Web Accessibility for Low Vision Users.

Ak budete mať akékoľvek otázky či technické problémy, kontaktujte prosím Niku na email nika.chov@gmail.com.

Ďakujeme za spoluprácu.

Odkaz na pôvodný článok na stránkach poslepu.cz.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.