Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Prístupné vyhľadanie televíznych programov s audio komentárom v televíziách Markíza, Doma a Dajto

Spoločnosť MARKÍZA – SLOVAKIA prevádzkujúca televízie Markíza, Doma a Dajto upravila svoju webovú stránku www.markiza.sk v časti TV program do podoby, ktorá umožňuje vyhľadanie vysielaných programov s audio komentárom. Po zobrazení webovej stránky markiza.sk prejdeme tabulátorom alebo pomocou dialógu čítača obrazovky na zobrazenie komponentov webovej stránky na odkaz TV program a potvrdíme ho. Zobrazí sa štandardné zobrazenie vysielaných programových titulov s možnosťou zmeny zobrazenia podľa dátumu, časti dňa a audio komentára. Na stránke sa orientujeme po nadpisoch stláčaním písmena h. Nájdeme nadpis Dnes večer, ktorým začína zobrazenie televízneho programu. Postupom smerom nadol si môžeme prezrieť tituly, ktoré budú na jednotlivých televíznych staniciach vysielané vo večerných hodinách daného dňa. Ak máme záujem o prehľad titulov v iný deň, v inú časť dňa, alebo máme záujem iba o tituly s audio komentárom, presunieme sa na časť webovej stránky, kde je možné tieto výberové podmienky nastaviť. Stlačením písmena c sa presunieme na prvé výberové pole s možnosťou výberu dátumu. Za ním nasleduje výberové pole s možnosťou výberu časti dňa. Ako tretia filtračná možnosť je dostupné zaškrtávacie pole na zobrazenie titulov s audio komentárom. Tituly s audio komentárom sa zobrazia vo vysielacom čase, ktorý je určený predchádzajúcimi možnosťami, teda pre daný deň a danú časť dňa. Ak máme záujem iba o tituly s audio komentárom v aktuálnom dni, stlačením písmena x sa presunieme priamo na zaškrtávacie pole AD audio komentár a medzerníkom ho označíme. Po označení poľa AD audio komentár dôjde k zobrazeniu titulov s audio komentárom bez nutnosti ešte niečo potvrdzovať. Prehľad titulov s audio komentárom nájdeme stláčaním tabulátora. V zobrazení je ako prví odkaz uvedená televízna stanica, zobrazuje sa logo v grafickej podobe. Za ním nasleduje zoznam titulov s audio komentárom vysielaných touto televíznou stanicou. Po potvrdení odkazu s názvom titulu sa zobrazia podrobnejšie informácie o vysielanom titule.

Záver

Zapracovaním možnosti filtrácie obsahu na tituly s audio komentárom sa stala webová stránka markiza.sk lepšie použiteľnou pre ľudí so zrakovým postihnutím. Informácie o vysielaných tituloch s audio komentárom sa dajú získať s vynaložením menšej námahy ako doteraz a rovnako efektívne ako ich získavajú ľudia bez zrakového postihnutia.

Jeden komentár

  1. PN
    PN 7. mája 2019

    Dobrý deň;
    to je všetko pekné ale v našom prípade ak ide o tieto stanice hlas oznámi, že sa vysiela s audiokomentárom ale to je všetko. Audiokomentár nefunguje. Máme dva TV a audiokomentár funguje na RTVS alebo na niektorých českých staniciach. Markíza je akási zakliata.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.