Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Firefox Send – bezplatná šifrovaná služba na posielanie veľkých súborov

Spoločnosť Mozilla uvoľnila pre používateľov bezplatnú službu na posielanie veľkých súborov. Služba má meno Firefox Send a nájdeme ju na adrese send.firefox.com. Po zadaní a potvrdení adresy sa zobrazí webové rozhranie služby v slovenskom jazyku. Môžeme posielať súbory s veľkosťou do 1 GB bez registrácie a po registrácii a prihlásení až do veľkosti 2,5 GB. Registrácia a prihlásenie sú bezplatné. Aby sme mohli uložiť súbor, potvrdíme tlačidlo Prehľadávať. Otvorí sa dialógové okno na vyhľadanie súboru v lokálnom úložisku alebo v úložiskách dostupných z lokálneho počítača. Po nájdení a potvrdení súboru sa na stránke zobrazia možnosti na zadanie hesla (nepovinné) a na voľbu času a počtu stiahnutí, po ktorých dôjde k automatickému zmazaniu súboru. Všetky prvky sú prístupné cez ovládanie z klávesnice s čítačom obrazovky. Počet stiahnutí je prednastavený na 1. Máme možnosť zvoliť počty 1, 2, 3, 5, 10, 20, 50, 100. Pre časové obmedzenie dostupnosti súboru je prednastavená hodnota 1 deň. Tu si môžeme zvoliť dostupnosť súboru 5 min, 1 hod, 1 deň a 7 dní. Ďalšou voľbou je ošetriť súbor heslom. Po začiarknutí príslušného políčka sa zobrazí editačné pole pre zadanie hesla. Kurzor je nastavený do tohto poľa, a tak môžeme heslo hneď napísať. Po vložení súboru je súbor zobrazený v zozname súborov pred voľbami heslo, počet stiahnutí a doba dostupnosti. Pre jednotlivé súbory je sprístupnené tlačidlo Odstrániť, ktorým odstránime súbor zo zoznamu ukladaných súborov. Na stránke sa zobrazuje veľkosť posielaných súborov. Názov posielaného súboru je zobrazený ako nadpis a týmto spôsobom ho vieme aj nájsť. Ak sme skončili s pridávaním súborov a nastavovaním parametrov dostupnosti, potvrdíme tlačidlo Nahrať. Súbor či súbory sa prenesú na server. Zároveň sa zašifrujú a vygeneruje sa odkaz na stiahnutie. Počas nahrávania sme informovaní o priebehu indikátorom priebehu. Preberanie súborov môžeme ukončiť potvrdením tlačidla Zrušiť. Odkaz na stiahnutie je zobrazený v editačnom poli, za ním sa nachádza tlačidlo Kopírovať odkaz. Jeho potvrdením sa linka uloží do schránky, z nej ju môžeme prilepiť na ľubovoľné miesto. Pre posielanie väčších súborov je potrebné sa prihlásiť prostredníctvom Firefox účtu. Ak ho nemáme, vytvoríme si ho priamo zo stránky služby Firefox Send potvrdením tlačidla Prihlásiť sa / Zaregistrovať sa. Ovládanie služby je výborne prístupné z klávesnice s čítačom obrazovky. Pre ovládanie používame štandardné ovládanie ako na webovej stránke či vo formulári.

Záver

Služba je jednoduchá na použitie, výborne prístupná a disponuje funkciou šifrovania vložených súborov formou, ktorá zabezpečuje, že ani prevádzkovateľ služby nemá prístup k obsahu, ktorý sa prostredníctvom Firefox Send posiela. Môžeme odporučiť na používanie. Test sme realizovali s čítačmi NVDA a JAWS 2018. Službu sme vyskúšali prostredníctvom internetových prehliadačov Firefox 65 a Google Chrome 72.

Jeden komentár

  1. Miloš Šmíd
    Miloš Šmíd 7. mája 2019

    Teď mi napsal Fr. K., že po zaslání odkazu a pokusu o otevření v Internet Exploreru to napíše, že to nepodporuje Internet Explorer. V Chromu problém není a v Mozille FireFox nejspíš logicky také ne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.