Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Xiaomi Redmi 6A s Androidom 8.1

Mali sme možnosť otestovať mobilný telefón od čínskej spoločnosti Xiaomi s označením Redmi 6A. Telefón mal nainštalovaný Android 8.1 a launcher MIUI vo verzii 10. Mobilný telefón sme otestovali z pohľadu prístupnosti pre jeho použitie so spustenou asistenčnou aplikáciou Talkback, ktorá je v telefóne inštalovaná pre jeho sprístupnenie pre nevidiacich používateľov. Po nakonfigurovaní telefónu a spustení asistenčnej aplikácie Talkback sme sa pustili do jeho testovania. Prvé, čo nás upútalo, bolo vyrušujúce praskanie v reproduktore pri prechádzaní medzi položkami na Domovskej obrazovke alebo medzi položkami v aplikáciách. Telefón disponoval základnou rečovou syntézou od spoločnosti Google. Tú sme hneď upgradovali po prihlásení sa do gmail účtu z obchodu Google Play na aktuálnu verziu. Reč syntézy sa stala na počutie príjemnejšou, praskanie sa však neodstránilo. Telefón nedisponuje fyzickým tlačidlom Domov. Systémové tlačidlá Prehľad, Domov a Späť sú len virtuálne. Zobrazujú sa na dolnej lište v spodnej časti displeja. Po spustení Talkbacku sme sa časom dostali do stavu, keď sa nám nepodarilo aktivovať žiadne z týchto tlačidiel, aj keď sme vyvíjali značné úsilie. Stav sa dostal do normálu po zapnutí a následnom vypnutí režimu celá obrazovka. Funkcie Domov, Prehľad a Späť sú našťastie dostupné aj gestami talkbacku, ovládanie telefónu je teda aj napriek tomu možné. Pre jednotlivé funkcie použijeme nasledujúce gestá:

  • Domov – potiahnutie prstom nahor a doľava;
  • Späť – potiahnutie prstom nadol a doľava;
  • Prehľad – potiahnutie prstom doľava a nahor.

Vo všetkých prípadoch gesto vykonávame svižne, približne zo stredu displeja, a zalomenie je približne v pravom uhle. Rozhranie MIUI Launcher disponuje režimom Celá obrazovka. V tomto režime nie je zobrazená lišta so systémovými virtuálnymi tlačidlami. Na vykonanie funkcií priradených k týmto tlačidlám využijeme definované gestá. Pre prechod na Domovskú obrazovku potiahneme dvoma prstami zo spodného okraja cez celú obrazovku. Na krok späť potiahneme dvoma prstami rovnobežne pri dolnom okraji obrazovky sprava doľava alebo opačne. Pre zobrazenie naposledy použitých aplikácií potiahneme dvoma prstami zdola nahor a približne v strede obrazovky ostaneme stáť pričom prsty na chvíľu pridržíme na obrazovke. Telefón disponuje aj inými gestami, tie sa nám však nepodarilo spolu so spusteným talkbackom vykonať. Ich zoznam je uvedený v nastaveniach Celá obrazovka. V predchádzajúcich modeloch smartfónov sme úspešne využívali funkciu klávesnice Gboard diktovanie hlasom. Vyskúšali sme ju aj na tomto modeli telefónu. Keďže sa využíva klávesnica od spoločnosti Google, nie je dôvod, aby služba po pripojení k wifi sieti nefungovala, čo sa nám aj potvrdilo. Diktovanie a následný prepis reči do textu je možný iba po pripojení k wifi sieti, prepis reči na text nie je pre slovenčinu dostupný v offline režime. Klávesnica Gboard nemá na prevzatie do telefónu dostupný hlasový balíček pre slovenčinu. Nastavenie funkcií prístupnosti nájdeme v menu Nastavenia -> Ďalšie nastavenia -> Dostupnosť. K dispozícii sú všetky štandardné asistenčné funkcie poskytované aplikáciou Talkback dostupné priamo v operačnom systéme Android. Pri práci s aplikáciami sme natrafili na občasné nedotiahnutie prekladu popisov do slovenčiny. Všetky zaznamenané výskyty sa týkali tlačidiel a ich popisov sprostredkovaných čítačom. Natrafili sme napríklad na „Update with kontakt“ pri tlačidle na úpravu kontaktu, či označenie ikony kontaktu ako „avatar“. Pri práci s prehľadom naposledy otvorených aplikácii nie je na jednotlivých náhľadoch spustených aplikácií dostupné tlačidlo na zatvorenie aplikácie. Aktuálnu položku sme zatvorili rýchlym švihnutím dvoma prstami sprava doľava. Čítač oznámil zatvorenie danej aplikácie a hneď prečítal názov tej, ktorá nastúpila na jej miesto a stala sa aktuálnou. V dolnej časti prehľadu sa nachádza tlačidlo na zatvorenie všetkých naposledy otvorených aplikácií naraz. Zameraním tlačidla je čítačom prečítaný aj údaj o dostupnej a obsadenej operačnej pamäti zariadenia. Po uvoľnení je oznámené množstvo uvoľnených MB.

Záver

Mobilný telefón disponuje upravenou verziou operačného systému s označením MIUI. Tá vnáša do ovládania prvky, ktoré používateľom s potrebou používať asistenčnú aplikáciu Talkback nie vždy vyhovujú. Ovládanie telefónu je aj napriek uvedeným odlišnostiam možné, aj keď nie až také komfortné ako u iných značiek či pri čistom androide. Ako telefón, ktorý si zaobstaráme z vlastnej vôle a pre naše potreby, by sme ho nevolili.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.